Baňkování

Připomíná vám tento výraz spíše jakýsi tajemný chemický rituál, než lázeňskou proceduru? V tom případě rozhodně nemusíte mít strach. Baňkování, neboli vakuoterapie, je velice starou léčebnou technikou, která vznikla již před více než 5000 lety. Zmínky o ní můžeme najít v různých částech světa, ty nejstarší pocházejí z Mezopotámie, rozšířená však byla také v Číně a starověkém Řecku.

Díky tomu také existuje mnoho způsobů, jak baňkování provádět. V Číně bylo spjato s využíváním energetických drah (meridiánů) a citlivých bodů, jinde se místo baněk využívaly například telecí rohy či bambusové rourky. Také dnes existuje několik druhů baněk. Ty klasické k vytváření podtlaku používají zapálený alkoholem nasáknutý tampon, modernější pak pracují s tlakovou pumpou. Účinek se však v zásadě neliší.

Princip této staré léčebné techniky je velice podobný akupresuře. Zkušený terapeut nejprve k hrdlu baňky přiloží zapálený tampon či látku, díky čemuž z ní unikne nepatrné množství vzduchu. Po přiložení na kůži tak uvnitř vznikne podtlak, který je vlastně jádrem celé metody. Přisátí baňky totiž způsobí, že kůže je vtažena do baňky. Přitom dochází k popraskání drobných cévek a tedy i k intenzivnímu prokrvení pokožky a podkoží. Nepříjemným důsledkem mohou být tmavé modřiny, které však nejsou bolestivé a velice rychle se vytratí.

Pokud tedy pomineme tento, z kosmetického hlediska nepříjemný důsledek, je baňkovánívelice účinným prostředkem, jak se zbavit mnoha neduhů. Jeho působení je totiž v podstatě trojí; mechanické, při kterém dochází k prokrvení tkáně, reflexní, kdy vyvinutý podtlak ovlivňuje prostřednictvím citlivých bodů vnitřní orgány a také metabolický. Toho se dosahuje pohybováním baněk po těle, což rozproudí lymfatický systém a ještě několik dní tak organismus vyplavuje množství odpadních látek.

I přes to, že pro někoho může být tato procedura bolestivá a nepříjemná, nemá žádné vedlejší účinky, naopak se doporučuje při celé řadě zdravotních problémů. Ať vás trápí například bolesti zad a kloubů, vysoký krevní tlak, celulitida, zažívací potíže či se pouze chcete zbavit každodenní psychické zátěže a stresu, je baňkování velice účinným způsobem k jejich odstranění.

V případě, že tedy netrpíte poruchami srdečního rytmu, akutní trombózou ani otevřenými ránami, můžete baňkování vyzkoušet na vlastní kůži a to například ve Františkových lázních.

Pobyty obsahující baňkování

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete baňkování. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Detail nabídky”.

Opět v kondici

Penzion Frýdlant ****
Lázně Libverda

Skvělou kondici a regeneraci Vám zaručí pobyt, který kromě ubytování s plnou penzí obsahuje také 9 léčebných procedur. Objevte kouzlo lázní!

7 dní, plná penze

Detail pobytu - Opět v kondici

Týdenní relaxační pobyt v Karlových Varech

Hotel BELLEVUE
Lázně Karlovy Vary

Užijte si týden odpočinku v Karlových Varech v hotelu Bellevue s polopenzí a dopřejte si příjemné procedury jako zpestření Vašeho pobytu.

7 dní, polopenze

Detail pobytu - Týdenní relaxační pobyt v Karlových Varech