Šlapací koupel

Může se zdát, že slovo koupel je naprosto jednoznačné. Běžně se užívá pro činnost, při které se ponoříme do horké vody, obohacené například o různé olejíčky či jiné přísady a oddáváme se příjemnému pocitu uvolnění a relaxace. Nicméně koupel lze realizovat různými způsoby a jedním z takových příkladů je právě šlapací koupel.

Jak již napovídá sám název procedury, od šlapací koupele rozhodně nemůžete očekávat žádné pasivně strávené chvíle ve vaně plné teplé vody. Ačkoliv někdo může namítnout, že šlapat se dá vleže stejně dobře jako ve stoje, pracuje šlapací koupel opravdu pouze s druhou variantou. To vyplývá z toho, že celý proces je založen na přešlapování ve dvou různých vaničkách. Jedna obsahuje studenou vodu přibližně o 14°C, druhá naopak teplou, jejíž teplota se pohybuje okolo 43°C. Obě vaničky mohou pro zintenzivnění léčebného efektu obsahovat také akupresurní rohože či drobné kamínky, které při šlapání dráždí akupresurní body na chodidlech. Tak je dosaženo hned dvojího účinku; na organismus působí jednak střídání teploty vody a zároveň dochází prostřednictvím citlivých bodů ke stimulaci činnosti vnitřních orgánů.

Pokud se obáváte, že na absolvování takovéto terapie nejste dostatečně fyzicky zdatní, můžete být naprosto klidní. Proces trvá pouze 15 minut, nejde tedy o nic náročného. Jako první přichází na řadu minutové šlapaní ve vaničce s teplou vodou a hned poté následuje o něco kratší, 15 sekundové přešlapování ve vaničce s chladnou vodou. Tento proces se ještě 6-7 krát zopakuje a zakončen je ve studené vodě.

S nápadem šlapací koupele přišel v 19.století německý farář Sebastian Kneipp a i přes to, že se celá terapie jeví jako velice prostá, má řadu pozitivních vlastností. Pomáhá například při migrénách, vegetativní dystonii, křečových žilách, poruchách prokrvení dolních končetin, vhodná je také pro uvolnění kotníků a kloubů v dolních končetinách a indikuje se rovněž při poúrazových stavech či stavech fyzického vyčerpání a svalové únavy DK.

Kontraindikací jsou zánětlivá onemocnění, otevřené rány, mykóza, nachlazení či zánět ledvin.

V ostatních případech však šlapací koupel přináší lidskému organismu samá pozitiva, pokud tedy máte chuť vyzkoušet něco nového a zároveň zdravého, přímo se nabízí návštěva lázní či wellness centra spojená s absolvováním této procedury. Nabízí ji například Františkovy lázně, Mariánské lázně či lázně Jeseník.