Slatinná koupel

Slatinná koupel je jednou z velice příjemných vodoléčebných procedur, využívaných především při léčbě poruch pohybového aparátu. Podle názvu lze snadno uhádnout, že léčivou látkou je slatina, která je bohatá na organické i minerální látky a je tedy pro lidské tělo opravdovým přínosem.

Slatina patří mezi peloidy, což jsou látky vzniklé působením přírodních procesů a můžeme je dále rozdělit na humolity a bahna. Rozdíl mezi těmito dvěma skupinami spočívá v jejich složení a původu, zatímco humolity byly vytvořeny rozkladem organických látek, bahna vznikla sedimentací látek přírodních. Vzhledem k odlišným vlastnostem těchto dvou skupin se tedy liší také jejich použití, zatímco bahna jsou vhodnější spíše k zábalům, humolity bývají aplikovány ve formě koupelí.

Se slatinou se však můžeme setkat nejen při slatinné koupeli, ale využití má také v podobě zábalu. Na základě toho se pak samozřejmě mírně odlišuje její zpracování. K tomu, aby mohla být slatina použita, musí být nejprve zbavena hrubých příměsí a rozdrcena na jemný prášek. K tomu se dále přidává voda a směs se zahřívá na teplotu 37-39°C. V případě slatinného zábalu je následně rozetřena na pokožku, pokud má být aplikována ve formě koupele, je třeba přidat o něco větší množství vody.

Díky své schopnosti udržet po dlouhou dobu stálou teplotu, dochází během procedury k pozvolnému a rovnoměrnému prohřívání organismu. Po přibližně 15 minutové koupeli následuje ještě odpočinek v suchém zábalu a v některých případech také klasická masáž. V důsledku intenzivního prohřátí těla se zvyšuje prokrvení tkání, uvolnění svalů, což má za následek zmírnění případných bolestí. Slatinná koupel i slatinný zábal jsou proto indikovány především při onemocněních pohybového aparátu, mezi které patří například artróza, artritida, bolestivé syndromy páteře a kosterních svalů, pomáhá však také při onemocnění dýchacích cest, urologických či gynekologických onemocnění. Slatina má však mimo analgetického účinku také výborné regenerační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

Protože však během slatinné koupele dochází k velmi intenzivnímu zahřátí těla a procedura je tedy pro organismus relativně náročné, je třeba ji vždy zkonzultovat s lékařem, na jehož doporučení je poté možno ji absolvovat a to například v lázních Třeboň, Velichovky či ve Františkových lázních.

Pobyty obsahující slatinnou koupel

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete slatinnou koupel. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Detail nabídky”.

Siesta

Lázně Aurora***
Třeboň

Cítíte se unavení? Padá na Vás stres všedních dní? Pak je právě pro Vás vhodný tento pobyt. Udělejte si siestu v Lázních Aurora v Třeboni!

7 dní, polopenze

Detail pobytu - Siesta

Romance

Lázně Aurora***
Třeboň

Přemýšlíte, kam pozvat svou drahou polovičku? Vezměte ji do Lázní Aurora. Čeká na Vás láhev sektu a společný floating. Pro každého zvlášť je navíc připraveno dalších šest procedur, nápoj a zapůjčení kola. Tak neváhejte a vyražte společně do Třeboně.

7 dní, polopenze

Detail pobytu - Romance

Viva exklusiv

Lázně Aurora***
Třeboň

Pobyt plný procedur. Během sedmi dnů absolvujete 10 jedinečných lázeňských procedur. K tomu navíc máte volný vstup do bazénového komplexu, sauny a fitness po celou dobu pobytu. Co víc si přát...

7 dní, polopenze

Detail pobytu - Viva exklusiv