Pozvánka na slavnost Otevírání pramenů do Luhačovic

22. 04. 2013

K významným kulturním zážitkům Luhačovického léta patří tradiční slavnost Otevírání pramenů, která se uskuteční od 10. do 12. května. Oslavte tento speciální svátek se Spa.cz! 
Úvodní páteční dopolední program je věnován módě v lázních na počátku 20. století. Jak se lázeňští hosté strojili, jaká vládla etiketa a kdo lázně navštěvoval, to vše a možná i něco navíc slibuje komponovaný program Lázeňská módní abeceda, který připraví Luhačovický okrašlovací spolek Calma. Večer rozezní kostel svaté Rodiny společný koncert Základní umělecká škola a smíšený pěvecký sbor L. Janáčka.

Součástí sobotního programu budou zdarma přístupné sakrální památky v Luhačovicích, které jsou zapojeny do projektu Otevřené brány a zájemce tam mimo jiné čeká i odborný výklad s proškoleným průvodcem. Tímto chceme nejenom ukázat krásu a historickou hodnotu těchto neobyčejných prostor, ale pozvat lidi k zastavení, zklidnění a relaxaci ducha. Naproti tomu zase celodenní sobotní jarmark, na kterém bude mimo nákupů možné ochutnávat z rozmanité a pestré nabídky regionálních produktů a obdivovat předvádějící řemeslníky, slibuje pravý jarmareční rej. Všechny sobotní programy budou v historickém duchu a budou připomínat poklidné doby dávno minulé, s atraktivními historickými vozidly, po lázních budou projíždět historická kola, budou zde procházet krásné dámy s klobouky a
lázeňští elegáni.
Sobotní čas od 11 do 12 hodin bude patřit přímému přenosu oblíbeného rozhlasového pořadu Tobogan s A. Cibulkou a jeho hosty M. Labudou a A. Kerestešovou. Od 14 do 15 hodin bude z Luhačovic vysílán pořad Výlety ČR s V. Kudrnou. V interaktivním programu Promenáda u Slanice si zase děti i hraví dospělí budou moci vyzkoušet, jak si dříve děti hrály. Organizátoři mají připraveny kovové obruče, špačky, chůdy, vyprávění a další aktivity, to vše v unikátní atmosféře tónů z prvorepublikových filmů, a dobových šlágrů v podání neobyčejného hudebního tělesa Melody Gentlemen. Sobotním večerem už se pomalu
besedou u cimbálu dostaneme k folkloru. Strhující rytmus plný vášně přináší v sobotu večer unikátní projekt Gipsy way Pavla Šporcla a slovenské romské muziky. Vedle cikánské, maďarské a rumunské lidové hudby zazní na koncertě i známé skladby vážné hudby, to vše chvílemi ještě okořeněno trochou jazzu.

Poděkování a vlastní slavnostní svěcení pramenů bude probíhat v neděli, kdy se celá slavnost přesouvá do roviny duchovní. Po slavnostní mši svaté se krojovaný průvod s knězem vydá na cestu po jednotlivých pramenech, u kterých se mezitím zpívá a hraje a tím jsou vlastně připomínány a oslavovány. Průvod se krátce zastaví u fresky Cyrila a Metoděje umístěné na fasádě Jurkovičova domu, kde si připomeneme jedinečný odkaz kulturního a duchovního dědictví Luhačovic, který nám zde zanechali naši předkové, které my máme dál povinnost chránit a uchovat pro další generace. Po duchovních zážitcích jsou v hlavním nedělním odpoledním programu připraveny dětské i dospělé folklorní soubory, přinášejí radost, tanec, zpěv, pestrost krojů a především kvalitní umělecký výkon.

Fotogalerie: