Peloidy – černé zlato českého lázeňství

21. 07. 2011

Příroda dobře ví, jak zužitkovat přírodní odpad. A i když jí to trvá hodně dlouho, výsledek stojí víc než za to. A právě peloidy jsou tím organickým odpadem, který příroda přetvořila v poklad pro dnešní, stresem zmožené lidstvo, jež žije ve stále více znečištěném prostředí. Ačkoliv léčivé účinky této kašovité hmoty zná lidstvo již tisíce let, zejména v dnešním syntetickém světě plném chemických náhražek, mají peloidy svůj nezanedbatelný význam.
Nebojte se pěkně umazat…

A o čem to tu vlastně mluvíme? Peloidy neboli rašeliny a bahna, jsou přírodní zeminou, která vznikla postupným dlouhodobým biologickým rozkladem rostlinných a z části i živočišných těl. Ty jsou díky svému obsahu účinných látek, vynikající schopnosti udržovat konstantní teplotu po dlouhou dobu, absorpčním a regeneračním schopnostem, neocenitelným přírodním léčebným prostředkem. Peloidy jsou po úpravě používány zejména ve formě koupelí, zábalů a obkladů a jsou společně s léčebnými minerálními vodami, největším přírodním bohatstvím českého lázeňství.

 Jejich hlavní léčebnou indikací jsou zejména revmatické choroby. Jsou používány jako podpůrný prostředek při degenerativních procesech pohybového ústrojí, svalovém a pracovním přetížení, kožních problémech, při poruchách látkové výměny organismu, uvolňuje srůsty….Rašelina též obsahuje ženský pohlavní hormon estrogen a proto je účinným pomocníkem při léčbě ženských chorob, na které se specializují ve Františkových lázních. Mimo již zmíněných Františkových lázní, jsou peloidy jako přírodní léčivý zdroj používány též v Mariánských Lázních, v Karlových Varech, v Lázních Bělohrad, Velichovkách , Vráži, Třeboni, či Nové Vsi.

Přírodní látky obsažené v peloidech mají také blahodárné účinky na naši pleť. Tyto působí hydratačně, regeneračně, dokáží efektivně očistit pokožku od škodlivých látek a současně jí vyživují. Tím napomáhají zpomalení tvorby vrásek a omlazují ji. Tak milé dámy, co takhle dát si omlazující víkend s rašelinou z českých luhů a hájů?

Fotogalerie: