Co je skotské střiky?

Hned na úvod je třeba říci, že se opravdu jedná pouze o lázeňskou proceduru, která s alkoholem nemá naprosto nic společného. Spíše naopak, jejím absolvováním byste jistě velmi rychle vystřízlivěli. Zajímá vás tedy, co se vlastně pod tímto lákavým názvem ukrývá? V tom případě čtěte dál.

Skotské střiky patří mezi vodoléčebné procedury. Při jejich aplikaci dochází ke střídání teplých a studených proudů vody, přičemž poměr může být například 6:1 či 3:1, a to ve prospěch teplé vody. Právě teplým střikem se také začíná. Jeho teplota se pohybuje okolo 40 °C, u studeného střiku je to pak přibližně 18 °C. Před samotným začátkem celé procedury je nejdříve třeba tělo mírně rozehřát, poté následuje přibližně 30 sekund teplého proudu a za ním asi 10 sekundový studený proud. Každý z nich se opakuje 6 - 7krát a celý proces je zakončen zhruba po 8 minutách studeným střikem.

Proudy však nejsou namířeny na náhodná místa na těle, ale jsou řízené a dodržuje se specifický postup. Nejprve přichází na řadu horní a dolní končetiny, hned za nimi následuje trup a záda a úplně nakonec oblast břicha.

Ačkoliv se může zdát, že tím stěžejním, co přináší léčebný užitek, je střídání 2 rozdílných teplot vody, zanedbat nelze ani mechanické působení na pokožku. Proudy jsou totiž aplikovány ze vzdálenosti 3 až 4 metrů. Kombinace těchto dvou faktorů vede k výraznému prokrvení tkání, zlepšení buněčného metabolismu a v důsledku toho zvýšeného vylučování odpadních látek. Příznivý vliv to má také na podporu imunity, a to nejen té fyzické, ale rovněž psychické. Střídání teplot dále pomáhá uvolnit svalové napětí a přináší úlevu od případné bolesti. Indikuje se proto právě při svalových bolestech, onemocněních pohybového aparátu, u funkčních problémech prokrvení a samozřejmě za účelem celkové regenerace organismu.

Ne pro všechny je však tato procedura vhodná. Vyvarovat by se jí měli zejména lidé se sklonem k hematomům, srdečním či cévním onemocněním, křečovým žilám či těžké osteoporóze.

V ostatních případech je ovšem zcela neškodná a setkat se s ním můžete prakticky ve všech lázních. Jmenovat můžeme například lázně Jeseník, Třeboň či Mariánské Lázně.

Pobyty obsahující skotské střiky

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete skotské střiky. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

TRADICE - Teplice - 2023

Máte potíže s pohybovým aparátem, ale nedosáhli jste na poukaz hrazený zdravotní pojišťovnou? Tak právě pro Vás máme nachystaný tento balíček, který plně kopíruje komplexní lázeňskou péči. Čeká na Vás intenzivní individuální léčebný program, který Vám na dlouhé týdny a měsíce uleví od bolestí.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

PREVENCE - Teplice

Prevence, to je oč tu běží .. Udržujte se v dobré kondici a využijte lázeňského léčení preventivně. Vaše zdraví Vám poděkuje.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

TRADICE - Teplice

Máte potíže s pohybovým aparátem, ale nedosáhli jste na poukaz hrazený zdravotní pojišťovnou? Tak právě pro Vás máme nachystaný tento balíček, který kopíruje lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou. Čeká na Vás intenzivní individuální léčebný program, který Vám na dlouhé týdny a měsíce uleví od bolestí.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt