Hned na úvod je třeba říci, že se opravdu jedná pouze o lázeňskou proceduru, která s alkoholem nemá naprosto nic společného. Spíše naopak, jejím absolvováním byste jistě velmi rychle vystřízlivěli. Zajímá vás tedy, co se vlastně pod tímto lákavým názvem ukrývá? V tom případě čtěte dál.
Skotské střiky patří mezi vodoléčebné procedury. Při jejich aplikaci dochází ke střídání teplých a studených proudů vody, přičemž poměr může být například 6:1 či 3:1, a to ve prospěch teplé vody. Právě teplým střikem se také začíná. Jeho teplota se pohybuje okolo 40 °C, u studeného střiku je to pak přibližně 18 °C. Před samotným začátkem celé procedury je nejdříve třeba tělo mírně rozehřát, poté následuje přibližně 30 sekund teplého proudu a za ním asi 10 sekundový studený proud. Každý z nich se opakuje 6 - 7krát a celý proces je zakončen zhruba po 8 minutách studeným střikem.
Proudy však nejsou namířeny na náhodná místa na těle, ale jsou řízené a dodržuje se specifický postup. Nejprve přichází na řadu horní a dolní končetiny, hned za nimi následuje trup a záda a úplně nakonec oblast břicha.
Ačkoliv se může zdát, že tím stěžejním, co přináší léčebný užitek, je střídání 2 rozdílných teplot vody, zanedbat nelze ani mechanické působení na pokožku. Proudy jsou totiž aplikovány ze vzdálenosti 3 až 4 metrů. Kombinace těchto dvou faktorů vede k výraznému prokrvení tkání, zlepšení buněčného metabolismu a v důsledku toho zvýšeného vylučování odpadních látek. Příznivý vliv to má také na podporu imunity, a to nejen té fyzické, ale rovněž psychické. Střídání teplot dále pomáhá uvolnit svalové napětí a přináší úlevu od případné bolesti. Indikuje se proto právě při svalových bolestech, onemocněních pohybového aparátu, u funkčních problémech prokrvení a samozřejmě za účelem celkové regenerace organismu.
Ne pro všechny je však tato procedura vhodná. Vyvarovat by se jí měli zejména lidé se sklonem k hematomům, srdečním či cévním onemocněním, křečovým žilám či těžké osteoporóze.
V ostatních případech je ovšem zcela neškodná a setkat se s ním můžete prakticky ve všech lázních. Jmenovat můžeme například lázně Jeseník, Třeboň či Mariánské Lázně.