7 tipů kam na výlet vlakem s dětmi

Nechte auto doma a zpestřete si výlet…

Které dítě by se nechtělo svézt vláčkem? Od jara do podzimu se vydávají na zajímavé železniční tratě historické motoráčky. Můžete si užít jízdu malebnou krajinou, s lákavými zastávkami i různými atrakcemi. Pro nadšené cestovatele a zejména pro rodiny s dětmi máme 7 tipů kam se za těmito zajímavými výlety vydat.

1. Jindřichohradecká úzkokolejka

V Jindřichově Hradci si můžete užít výlet parním vlakem s historickými vozy na dvou různých trasách. Obrataňská lokálka je dlouhá 46 km a má 19 zastávek. Na trase uvidíte vodní zámek Červená Lhota, zříceninu hradu Choustník nebo hrad Kámen. Druhá Novobystřická lokálka je kratší, má 33 km a pouze 12 zastávek. Tady se vám naskytne pohled na hrad Landštejn a barokní Klášter Dominika Orsiho. Po obou lokálkách jezdí vlak s bufetovým vozem, který je přístupný po celou dobu jízdy. Nechybí možnost přepravy kol i dětských kočárků. Na cestu vlakem dostanete klasickou Edmondsonovou kartonovou jízdenku. O prázdninách jezdí i turistické vlaky s programem, jako je hudební zábava či pikniky. Také je možné se ubytovat na venkovských staničkách. Jestli se rozhodnete pro výlet Jindřichohradeckou úzkokolejkou, čeká vás jedinečný a nezapomenutelný zážitek.

2. Osoblažská úzkokolejka

V roce 1898 byla z úsporných důvodů postavena železniční trať s rozchodem kolejí pouze 760 mm. Dnes se jedná o technickou památku, po které z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy jezdí výletní vlak s historickou parní lokomotivou. Ani tady nechybí občerstvovací vůz. Podle počasí jsou pak zařazené uzavřené nebo letní otevřené vozy, ze kterých si užijete okolní krajinu naplno.

3.Cyklohráček

Každý víkend až do 1. listopadu se vydává na cestu z Prahy na Okoř a do Slaného vlak s tzv. pojízdným dětským hřištěm. Jeden vagon je vždy vyhrazen pro cyklisty a tři vagóny jsou na hraní. V jednom najdete různé hry, stavebnice a knížky, v druhém zase deskové hry, velké stavebnice, tabule s křídami, puzzle a třetí vagon je taková pojízdná herna s balónkovištěm a spoustou jiné zábavy. Na palubě navíc obdržíte vstupenku do Království železnic na Smíchově. Takový výlet si zamilují děti od nejmladších po ty nejstarší.

4. Pražský motoráček

Po celý rok o víkendech a svátcích se můžete svézt z Hlavního nádraží v Praze na Zličín. Vyhlídková jízda vede Pražským Semmeringem po impozantním Hlubočepském viaduktu. V motoráčku vás mile potěší a hlavně občerství čepované pivo pro dospělé nebo klasická červená limonáda pro děti. 

5. Šenovská lokálka

Historický vlak Kamenický motoráček vás poveze z České Kamenice do Kamenického Šenova i zpět. V Kamenickém Šenově můžete navíc navštívit sklářské muzeum nebo se vydat na výlet k legendární Panské skále známé z pohádky Pyšná princezna. Jízda po Šenovské lokálce je možná každý víkend a svátek až do konce října. 

6. Historickým vlakem Lednicko-Valtickým areálem

Děti budou nadšené z jízdy historickým motoráčkem Hurvínek, který je v provozu víkendy a svátky od května do září. Sveze vás z Břeclavi do Lednice a zpět. Pokocháte se nádhernou romantickou krajinou Lednicko-Valtického areálu. V Lednici pak můžete navštívit zámek a dětem se zaručeně bude líbit Muzeum hraček

7. Motorák Permoník 

Vydejte se na celodenní výlet za historií hornictví na jižní Moravě. Motorák vhodný pro rodiny s dětmi vyjíždí vybrané letní soboty z brněnského hlavního nádraží do zastávky u Brna a zpět. V cílové stanici vás čeká expozice hornické obce Zastávka a Mikroregionu Kahan, Muzeum průmyslových železnic s jízdou parním vláčkem, návštěva těžní věže bývalého dolu Kukla, interaktivní park Permonium v nedalekých Oslavanech a mnoho dalšího.


Jestliže se vydáte na výlet vlakem, přejeme šťastnou a veselou cestu plnou zážitků…

A pokud byste chtěli spojit výlety s wellness, podívejte se na naši bohatou nabídku wellness pobytů.