8 tipů, jak posílit imunitu a zlepšit své zdraví
Co jíst a dělat, aby se vám nemoci vyhnuly obloukem?
S nadcházející zimou přichází i období věčně ucpaných nosů a posmrkaných kapesníků. Jak se na období chřipek a nachlazení co nejlépe připravit, abychom letos nestrávili celou zimní sezónu doma pod peřinou?
CO JE TO IMUNITA?
Imunitní systém našeho těla brání vniknutí škodlivých patogenů z okolního prostředí do našeho organismu. Bílé krvinky a další specifické protilátky vytvářejí štít, prostřednictvím kterého chrání naše zdraví. Vlivem nesprávného životního stylu nebo při kontaktu s obzvlášť nakažlivým onemocněním však obrana těla ztratí svou moc a oslabené tělo nemoci podlehne.
Existuje několik druhů imunit. Vrozenou, tedy nespecifickou imunitu, dostáváme do vínku už při narození od své matky. Dalším typem je imunita specifická. Tu si vytváříme v průběhu celého života, a právě na jejím zlepšení je potřeba před zimou zapracovat. Sezónní onemocnění dokáží pěkně potrápit lidi v jakémkoliv věku. U někoho je průběh zanedbatelný a u někoho může mít i banální onemocnění dlouhý a těžký průběh a jako vždy je nejlepší začít s prevencí!
JAK POSÍLIT IMUNITU?
1) Vyhýbejte se stresu
Stres je považován za jednu z největších hrozeb pro imunitu. Kvůli tomu, že pod vlivem stresu jste neustále v módu „Bojuj nebo uteč”, dochází k velké spotřebě energie a už žádná nezbývá k tomu, aby se tělo aktivně bránilo proti bacilům. Výsledkem chronického stresu je pak to, že člověk bojuje s jednou nemocí za druhou, protože imunitní systém nefunguje tak, jak má.
Jestliže chcete z tohoto bludného kruhu vykročit, doporučujeme zapracovat na tom, jak stres v běžném životě snížit. Můžete začít meditovat, cvičit jógu nebo si třeba naplánovat terapeutické sezení, kde můžete příčinu stresu odhalit a naučit se, jak s ním zdravě naložit. Pomoci mohou také knihy, které se touto problematikou zabývají, např. kniha Zhluboka se nadechni od celosvětově uznávané odbornice na snižování stresu Elissy Epel.
2) Pečujte o svůj mikrobiom
O tom, že střeva mají na naše fyzické i duševní zdraví velký vliv, se v posledních letech mluví stále častěji. Velký důraz je přikládán hlavně zdravému střevnímu mikrobiomu. Jde o „hodné” bakterie, které žijí v našich střevech a mají vliv nejen na naše trávení, ale i na mnoho dalších funkcí našeho těla. Ve střevech například vzniká až 90 % hormonu serotonin, který je známý jako hormon štěstí. Nezastupitelnou funkci má ovšem mikrobiom v budování imunity. Dokáže regulovat a stimulovat bílé krvinky a další specifické protilátky, což výrazně zvyšuje odolnost proti chorobám.
Pro zdravý mikrobiom je důležité dbát na pestrou stravu s vysokým obsahem ovoce, zeleniny, ořechů, semínek a omega 3 nenasycených mastných kyselin. V podzimních a zimních měsících můžete do jídelníčku zařadit také kvašenou zeleninu nebo fermentované pochoutky jako např. kimchi, kysané zelí, kombuchu apod. Dostatečný přísun vlákniny a produktů s bakteriemi mléčného kvašení je pro zdravá střeva také velmi důležitý. Pro podporu střevní mikrobioty můžete užívat třeba i přípravky s obsahem kolostra nebo probiotika.
3) Doplňujte vitamíny
Naštěstí v současné době už nemusíme řešit to, že by v zimě byl nedostatek čerstvých plodů. Čerstvé ovoce i zelenina jsou na pultech supermarketů dostupné i v zimě, a to i v bio kvalitě. Vitamíny najdete ale i v mase, vejcích nebo mléčných produktech. Pro posílení imunity jsou nejdůležitější tyto vitamíny:
• Vitamín D – lidské tělo si ho tvoří samo při pobytu na slunci. V našich zeměpisných podmínkách je ho často v organismu nedostatek. Přirozeně ho můžete doplnit konzumací tučných ryb nebo žloutků.
• Vitamín C – nejznámější vitamín, který je spojován s citrusovými plody. Kromě nich ho najdete i v černém rybízu, šípcích nebo v růžičkové kapustě. Vitamín C je velmi důležitý pro správný růst dětí.
• Vitamín A – najdete v mrkvi, meruňkách nebo v melounu. Chrání správnou funkci sliznic, která jsou první bariérou bránicí proti vniknutí patogenů do našeho těla.
• Vitamín E – silný antioxidant, který najdete ve slunečnicových semínkách, másle, arašídech nebo v mase savců. Pro imunitu je naprosto nezbytný.
• Vitamíny skupiny B – pomáhají správné funkci metabolismu. K budování silné imunity jsou nejdůležitější B9 neboli kyselina listová a B12. Kyselinu listovou najdete v listové zelenině, v játrech, v kvasnicích a vitamin B12 ve vejcích, mléku, sýrech, mase a vnitřnostech.
4) Nezapomínejte na minerály
Ruku v ruce s vitamíny je potřeba dbát i na dostatek minerálních látek. Pro dobrou imunitu jsou klíčové zejména zinek a selen. Zinek se přirozeně nachází v ústřicích, mušlích, krevetách a dalších plodech moře, dále jej najdete v hovězím mase nebo v rybách. Selen je přítomný ve vejcích, houbách nebo v košťálové zelenině, v květáku, kedlubnách a v cibulové zelenině. Stejně jako zinek, se i selen nachází v rybách a mořských plodech.
Doplňovat hořčík je vhodné celoročně. Napomáhá totiž správnému fungování nervové soustavy a oběhové soustavy, mírní deprese a pomáhá k lepší regeneraci. Na podzim jej můžete doplnit ve formě doplňků stravy, ale i zařazením banánů, mandlí, ořechů nebo čokolády.
5) Bylinky, houby a superpotraviny
Už naše babičky věděly, že pro posílení imunity jsou nejlepší dary přírody jako je med, léčivé bylinky a houby. Pro posílení imunity si vařte rakytníkový čaj s medem a citronem nebo si dopřejte pravidelnou denní dávku sirupu z echinacey nebo z černého bezu. Vhodný je i kořen ženšenu, zázvoru nebo sušené šípky. V současné době jsou velmi moderní, ale ve skutečnosti jsou již staletími prověřené, výtažky z medicinálních hub. Hlíva ústřičná, reishi, maitake nebo shitake jsou pro lidské zdraví velmi prospěšné. Do organismu je můžete v dostatečném množství dodat ve formě kapslí.
6) Hýbejte se
Pravidelnými procházkami, během nebo cvičením svému tělu prospíváte opravdu hodně. S tím, jak rostou svaly a buduje se fyzička, zlepšuje se imunita. I v zimních měsících je možné cvičit venku. Lehké otužování imunitnímu systému jen prospěje, ale pokud vám to nevyhovuje, je velké množství aktivit, které lze provozovat tzv. indoor. Zkuste třeba plavání nebo badminton. Dobrou náladu umí v zimě zařídit i hot jóga, lekce jumpingu, pilates nebo zumby.
Díky pohybu se v těle rozproudí krev a odplaví se z těla toxiny, které mohou imunitu oslabovat. Bílé krvinky zintenzivní svou činnost a s případným ohrožením si pak hravě poradí. Výborné je i saunování. Jestli jste mu doposud nepropadli, pak si určitě přečtěte článek, kde se o saunách a saunování dozvíte vše, co potřebujete vědět.
7) Vyhýbejte se bacilům
Tenhle bod se snadno napíše, ale v období chřipek a nachlazení, kdy kolem kašlou a smrkají téměř všichni, je to poměrně obtížný úkol. Stačí ale dodržovat několik hygienických zásad a měli byste být v pořádku:
• Myjte si ruce mýdlem nebo používejte dezinfekci.
• Vyhýbejte se místům s větší koncentrací lidí.
• Noste roušku na místech, kde se vyskytují nemocní lidé
8) Dobře se vyspěte
Spánek má velký vliv nejen na naši pohodu a duševní rozpoložení, ale ovlivňuje také celou řadu pochodů v organismu včetně právě imunity. Ideální doba nepřerušovaného spánku by se měla pohybovat od 6 do 8 hodin denně. Základem pro klidné spaní je dobře vyvětraná místnost, kde nejsou žádné rušivé prvky jako stand-by světla na přístrojích nebo přílišné světlo z ulice.
Před spaním se snažte uklidnit, např. příjemnou meditací, nejezte těžká jídla a také se pokud možno vyhněte modrému světlu, které blokuje vyplavování melatoninu (hormonu spánku). Vzhledem k tomu, že v zimě se brzy stmívá a je potřeba svítit, je dobré nainstalovat si chytré osvětlení, kde je možné upravit barvu bílého světla a nebo si můžete pořídit brýle s oranžovými skly, které modré světlo blokují.
Teď už víte, jak si udržet silnou imunitu nejen v zimě, ale po celý rok. Věříme, že se vám nemoci obloukem vyhnout a vy si podzim i zimu užijete třeba na některém z wellness pobytů! Jako vždy jsme tu pro vás na telefonu +420 483 515 290 nebo na e-mailové adrese [email protected], kde vám vždy rádi pomůžeme s výběrem relaxačního pobytu nejen pro zimní měsíce.
Vaše Spa.cz
Zdroje
• KUTHANOVÁ, BARBORA, PharmDr. (2023). 7 tipů, jak posílit imunitní systém. Online. In: Benu. 4. 10. 2023. Dostupné z: benu.cz
• NOVOTNÝ, LUKÁŠ, Mgr. (2023). Střevní mikrobiom – jak funguje a co mu škodí?. Online. In: Dr. Max. 12. 6. 2023. Dostupné z: drmax.cz
• VOTAVA, JIŘÍ (2023). 10 způsobů, jak posílit imunitu. Online. In: Brainmarket. 2. 10. 2023. Dostupné z: brainmarket.cz