9 tipů, jak posílit imunitní systém
Pečujte o své zdraví
Nejen v tomto období, ale vždy je potřeba pečovat o své zdraví. Jestli při setkání s viry onemocníte nebo ne, záleží především na tom, v jaké kondici se nachází vaše imunita. Stačí velmi málo, aby byl organismus vůči škodlivým vlivům okolí odolnější a uměl se různým onemocněním účinně bránit. Přinášíme vám 9 zajímavých tipů, jak posílit imunitní systém.
1. Myjte si ruce
Jedním z nejjednodušších, nejlevnějších a nejdůležitějších způsobů, jak posílit imunitu je mytí rukou. Pokud si nejste jistí, jak správně mýt ruce, prohlédněte si návod od Státního zdravotního ústavu. Na internetu však najdete i spoustu dalších zdrojů a videí.
2. Klidný spánek
Délka a kvalita spánku velmi významně ovlivňuje imunitu, paměť, kreativitu a regeneraci organismu. Během spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání a snižuje se krevní tlak. Tělo odpočívá a mozek zároveň zpracovává veškeré podněty, které jsme mu přes den dali. Zjednodušeně můžeme říct, že třídí myšlenky a zážitky. Zdravý spánek by měl u dospělého člověka trvat 6 - 9 hodin. U dětí by délka měla být delší.
Pokud chcete vědět více o spánku, doporučujeme si přečíst knížku Proč spíme.
3. Pitný režim
Dodržování pitného režimu je dalším důležitým článkem posílení imunity. Dostatek tekutin detoxikuje náš organismus a zajišťuje efektivní látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin, tedy vylučování škodlivých látek, které v těle vznikají. Umožňuje plnou výkonnost orgánů těla, tělesných i duševních funkcí. Optimální příjem tekutin dospělého člověka s váhou 80 kg je 2 - 3 litry. Při zvýšené tělesné aktivitě však potřeba vody stoupá zhruba o 100 - 120 ml na každých 15 minut výkonu.
4. Vitaminy
Nesmíme take zapomenout na adekvátní příjem vitaminů a minerálních látek. Ukažme si, které vitaminy posilují imunitní systém:
Vitamin C (kyselina askorbová)
Mezi nejdůležitější přínosy užívání vitaminu C se řadí tvorba kolagenu, který má vliv na funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Přispívá k funkci imunitního systému a k ochraně buněk před stresem. Snižuje únavu a vyčerpání a naopak zvyšuje vstřebávání železa.
Vitamin B6
Vitamin B6 se nachází například ve vepřovém mase, vnitřnostech, rybách, luštěninách, ořechách, obilovinách i zelenině (mrkev, kapusta, zelí, špenát). Jeho užívání přispívá k regulaci hormonální aktivity, snižuje míru únavy a vyčerpání a přispívá k funkci imunitního systému.
Vitamin B12
Vitamin B12 se podílí na procesu dělení buněk, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, podílí se na funkci imunitního systému i nervové soustavy nebo tvorbě červených krvinek. Významným zdrojem vitaminu B12 jsou vejce, mléko, sýry, maso nebo vnitřnosti.
Zinek
Zinek patří mezi stopové prvky. To znamená, že jde o prvek, který organismus potřebuje ke správnému vývoji v malém množství. O to větší má však přínos pro člověka! Zinek totiž podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin, mastných kyselin nebo kyselin a zásad. Zinek najdeme v játrech, červeném masu, mořských živočichách, mléku, vejcích, fazolích, vločkách nebo hrášku.
Vitamin D3
Vitamin D3 významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Tyto látky se díky vitaminu D3 lépe vstřebávají, přičemž fosfor a vápník jsou důležité pro stavbu kostí a zubů. Dalším důležitým přínosem vitaminu D3 je “vyzbrojování” buňky k boji proti infekci. Dlouhodobým užíváním vitaminu D tak zabráníme akutním respiračním infekcím a chřipce!
Selen
Selen je jeden z nejcennějších prvků, které máme. Jeho výskyt v těle je nedostatečný a tak ho musíme doplňovat uměle. Selen pomáhá při hojení ran, oparů, pásového oparu, regeneraci svalů při sportu, boji proti virovým nemocem a v neposlední řadě likviduje nebezpečné látky a jedovaté zplodiny. Společně s vitaminem E pomáhá v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění.
5. Otužujte se!
Otužování posiluje imunitní systém i psychickou odolnost. Otužování pomáhá tělu pohotově reagovat na výkyvy teplot okolního prostředí a tím posiluje obranyschopnost organismu. Dále zmírňuje bolesti zad, zlepšuje fyzickou výkonnost a působí proti alergiím.
Přečtěte si více o otužování v Lázeňských novinách.
6. Aktivní pohyb a sportování
Posilování fyzické kondice je předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém. Pravidelný pohyb je pro imunitu zcela zásadní. Vyberte si sport, který vám bude nejvíce vyhovovat. Ať už jezdíte na bruslích, na kole nebo na koni, důležité je, aby vás to bavilo.
7. Zdravé stravování
Stejně jako pohyb je velmi důležité pravidelné stravování. Zde je pár jeho zásad:
- Kousejte důkladně a jezte pomalu.
- Zařiďte, aby vaše strava byla pestrá.
- Jezte 3 - 6x denně menší porce.
- Nezapomínejte na snídani.
- Plánujte stravu dopředu.
- Pijte čistou vodu.
- Vynechejte sladkosti, slazené jogurty a sladké nápoje.
- Omezte pití alkoholu na minimum.
- Omezte lepek.
8. Choďte do přírody
Procházka přírodou působí jako balzám na duši. Pokud nechodíte na procházky, rychle to napravte. Aktivní pohyb na čerstvém vzduchu je k nezaplacení. Pročistíte si hlavu a příjemně si odpočinete. Pobyt venku navíc pomáhá tělu vyrovnávat se s různými viry, bakteriemi a škodlivými látkami. Tělo se tak stává odolnější.
9. Relaxujte a radujte se
Myslíme to vážně! Při smíchu dochází k vyplavování endorfinů (hormonů štěstí) z mozku, které pozitivně působí nejen na psychický stav člověka, ale také na jeho fyzický stav a organismus. Je-li člověk po psychické stránce “v pohodě”, podepíše se to i na jeho fyzické stránce.