Četbou ke vzdělání, produktivitě i odpočinku

„Četba jsou otevřené dveře do kouzelného světa.“ Francois Mauriac

Posezení v pohodlném křesle s hrnkem dobré kávy a knihou je pro mnohé z nás synonymem pohody a odpočinku. Proč se čtení věnovat pravidelně a jak si u něj co nejlépe odpočinout a načerpat síly?

Pokud jste si už jako malí zamilovali prohlížení knížek a čtení dobrodružných a zábavných příběhů, pravděpodobně vám to vydrželo i do dospělého věku. Láska ke knihám se totiž formuje již v raném dětství. Na začátku zpravidla bývá čtení pohádek na dobrou noc od rodičů či prarodičů, dalším krokem je přelouskaný slabikář a následuje vlastní kartička do knihovny či bohatě zásobená domácí knihovnička. Je to jeden ze zvyků, který nám může opravdu výrazně zvýšit kvalitu života. Nejen že z knih čerpáme vědomosti a poznatky, ale také zlepšujeme svou slovní zásobu a cvičíme mozek. Bráníme se tak stresu a předčasnému stárnutí.

ČÍM KNIHY PROSPÍVAJÍ LIDSKÉMU ZDRAVÍ? 

Knihy rozvíjejí fantazii, udržují mozek v kondici a umožní nám alespoň na chvíli spatřit svět očima hlavního hrdiny či hrdinky. Pochopení jednání postav v knihách nás učí empatii a porozumění okolnímu světu. Lépe také chápeme strukturu jazyka a je pro nás pak snazší vyjádřit vlastní emoce či popsat jakoukoliv situaci. Čtení trénuje vytrvalost, paměť a také je dokázáno, že zpomaluje stárnutí mozku a dokonce jde o prevenci Alzheimerovy choroby.

Četba se také doporučuje na zklidnění mysli před spaním. Nemluvíme však o využívání elektronické čtečky, nýbrž o klasických papírových knížkách. Koukat do knihy při přirozeně nažloutlém světle je pro lidský organismus mnohem zdravější než koukat do modrého světla mobilního telefonu nebo počítače. Udělejte si ze čtení před spaním rituál a během pár týdnů pocítíte, jak se vám zlepší kvalita spánku a soustředění.

PO JAKÝCH KNIHÁCH SÁHNOUT?

Zkuste projít svou domácí knihovnu a třeba objevíte nějaký skvost, na který jen po léta sedá prach a na který jste si ještě nenašli čas. Právě teď je vhodná chvíle to napravit. Můžete zkusit oprášit některé tituly z povinné školní četby a vyzkoušet, jestli si z nich ještě něco pamatujete a jestli se vám v dospělém věku náhodou nebudou líbit o něco více. Třeba konečně pochopíte, proč měla učitelka češtiny vždycky slzy na krajíčku, když vám vyprávěla o Babičce Boženy Němcové, a nebo proč vás rodiče nutili jezdit na Šumavu, když měli zrovna rozečteného Klostermanna.

Pokud doma žádný poklad neobjevíte, nevadí. V současné době naštěstí není problém si jakoukoliv knihu objednat a pohodlně nechat poslat až k vám domů. Inspirujte se třeba pravidelnými tipy knihkupců na webu nebo v newsletteru vašeho oblíbeného knihkupectví!

Kromě čtivé beletrie jsou velmi oblíbené i populárně naučné knihy, které zábavnou formou vysvětlují nové poznatky a dávají i „obyčejným smrtelníkům” nahlédnout do tajů vědy. Není snad lákavé zjistit, jak funguje vesmír, jak žili naši předkové a nebo jaký je smysl lidského života? Listování encyklopedií je zábava jako stvořená pro dlouhé zimní večery.

JAK SI ČTENÍ JEŠTĚ VÍCE ZPŘÍJEMNIT? 

Když se řekne místo na čtení, většina z nás si zcela jistě vybaví měkoučkou a pěkně vyhřátou postel nebo pohodlné křeslo. Co k tomu ale přidat, aby se jednalo o opravdu relaxační zážitek? Určitě neuděláte chybu, když si k oblíbené knize připravíte voňavý bylinkový čaj a nebo svařené víno. Chybět určitě nesmí ani chlupaté ponožky či deka, do které se budete moct zachumlat. Ti nejvášnivější čtenáři, kteří touží po tom, aby jejich čtenářské hygge (dánské slovo označující pohodový přístup k životu spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku) bylo dokonalé, mohou kromě knih zainvestovat i do vonné svíčky se speciální vůní starých knih! Mimořádně relaxační je i čtení ve vaně plné teplé vody, ale pozor, abyste si knížku neponičili nebo dokonce neutopili! Byla by to škoda.

No a co dělat, pokud na čtení nemáte prostě čas? Vcelku máte 2 možnosti - přeorganizujte si vaše denní povinnosti a čas si na knížku zkrátka udělejte a pokud ani to není možné, zkuste číst ušima. Ano, čtete správně. Čtením ušima je myšlen poslech audioknih, které můžete využít třeba při úklidu nebo při cestě do práce.

Přejeme vám krásný podzim plný inspirativních myšlenek a relaxace u zajímavých knih!

Vaše Spa.cz