Co potřebujete vědět o lázních v Maďarsku?

"Lázeňské kúry, relax i zábava v jednom té nejvyšší kvality v zemi s nádechem exotiky."

Chcete navštívit kvalitní a cenově dostupné lázně, zároveň poznat novou zajímavou zemi a přitom necestovat daleko a dlouho? Potom je pro Vás Maďarsko ideální volbou.  Je vyhlášené svými horkými léčivými prameny, kterých je více než 1000. Dokonce můžete zaslechnout nebo se dočíst, že když v Maďarsku zapíchnete hůl do země, vytryskne z ní léčivý pramen. Díky specifickému geologickému podloží a slabé zemské kůře je místní lázeňská voda obohacená jedinečným a vysokým podílem minerálních látek.

Lázně v Maďarsku mají velmi bohatou historii. Podle některých pramenů sahá dokonce až do pravěku, ale rozvíjet se začalo především s příchodem Římanů. Největší rozmach lázeňství byl zaznamenán v době turecké okupace, proto mnoho zdejších lázeňských budov je poznamenáno vlivem orientální architektury. Nemusíte se ale bát, že by kvůli dlouhé historii lázeňství v Maďarsku byly lázně zastaralé. Téměř všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí a modernizací. Navíc je příjemné, že se všude dbá na dokonalou čistotu. Maďarské lázně nabízí velmi kvalitní a přitom dostupné služby přizpůsobené zahraniční klientele.

Nudná dovolená v Maďarsku? Tak to nehrozí a své si najde opravdu každý. Do maďarských lázní můžete jet léčit své zdravotní problémy, rehabilitovat po namáhavé práci či sportovní aktivitě, využít moderní wellness, hýčkat svojí krásu, užívat si romantiku, odpočívat, bavit se, sportovat, poznávat kulturní památky, degustovat místní pokrmy a nasávat úžasnou atmosféru. Mnoho lázeňských hotelů je připraveno na pobyt s dětmi, kde nechybí tobogány a vodní i suchozemská zábava.

Velký komplex lázní a mnoho wellness pobytů najdete v historickém městě Sárvár. Léčivá voda tady má 83°C a pomáhá při široké škále problémů, jako je revmatismus, neplodnost, špatná hybnost, potíže nervového systému, dýchací potíže a astma. Pro ubytování je vynikající čtyřhvězdičkový hotel Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa nebo pětihvězdičkový Spirit Hotel Thermal Spa superior či jiné.

Wellness centrum v hotelu Spirit

Nejznámější a také jedny z největších lázeňských komplexů v Maďarsku jsou Lázně Hévíz v jihozápadním cípu Balatonu. Velkou dominantou je jezero s termální vodou, které je největší v Evropě. Tohle místo neléčí jen tělo (pohybové ústrojí), ale i duši. Ubytovat se můžete například v luxusním hotelu Lotus Therme Hotel & Spa Hevíz, Wellness hotel Európa fit nebo v klidném Hotelu NaturMed Carbona, který nabízí množství terapeutických a wellness procedur.

Dovolená u Balatonu

Dlouhou tradici lázeňství a téměř středomořské podnebí má město Harkány. Léčit tady můžete pohybové ústrojí, gynekologické a kožní problémy. Klidné ubytování obklopené rozsáhlou upravenou zahradou najdete v Hotelu Ametiszt Harkany nebo pobyt můžete v Thermal Hotel Harkany, který jako jediný v tomto městě má léčivou vodu přímo v hotelu.

Zahrady v hotelu Ametiszt

Nesmíme při našem stručném výčtu zapomenout na hlavní město Budapešť, které je považováno za vůbec největší lázeňské město na světě. Můžete relaxovat a zároveň tady najdete mnoho kulturního, sportovního i společenského vyžití. Při pobytu v Budapešti určitě nevynechejte návštěvu dominantní neogotické budovy parlamentu nebo maďarské státní opery. Hotely tady nabízí možnost dokonalého odpočinku, léčebné procedury, wellness služby a mnoho dalšího. Maximální komfort za skvělé ceny nabízí například čtyřhvězdičkový Danubius Grand Hotel Margitsziget a Hotel Aquaworld Resort.

Aquaworld Resort v Maďarsku


A nakonec praktické rady pro vaši cestu do maďarských lázní:

  • V Maďarsku se lehce domluvíte německy a anglicky.
  • Platí se tady forinty (HUF), pouze některé obchodní řetězce přijímají eura. Všude je však dostatek směnáren, bankomatů a platba kartou je zcela běžná. Ve větších městech je možné směnit i české koruny.
  • Pokud máte zdravotní potíže, vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem o pobytu v termálních lázních, aby nic nezkomplikovalo vaší zahraniční dovolenou.
  • Během dovolené nezapomeňte ochutnat tradiční maďarskou kuchyni (halászlé, guláš, čabajka, uherák, lečo, langoš atd.) a špičková maďarská vína.


Boldog utazás! (=šťastnou cestu!)