Dodržujete pitný režim?

Doplňujte tekutiny správně a chytře

Víte, že je lidské tělo téměř z poloviny tvořeno vodou a že bez tekutin lze přežít pouze 2 - 3 dny? Správný pitný režim má vliv na celý náš organismus, a proto bychom jej neměli zanedbávat, a to ani v zimních měsících.

CO DEHYDRATACE ZPŮSOBUJE?

Ke zdravé stravě patří i optimální pitný režim. Málokdo z nás si ale doopravdy hlídá, jak často a především co pije. Nedostatek tekutin přitom může způsobovat celou řadu zdravotních obtíží, kterým by šlo jednoduše předejít. Pár skleniček navíc každý den vás může zbavit migrény, zácpy, ledvinových či močových kamenů a může dokonce zabránit zánětu slepého střeva či srdečním potížím.

Dostatek tekutin pomáhá organismu se efektivně zbavovat toxických látek, které se jinak ve vnitřních orgánech hromadí. Díky dostatku vody se budete cítit i méně unavení a dokonce i více zasycení. Zdravý pitný režim pomáhá totiž i s redukcí váhy.

JAKÉ TEKUTINY DOPLŇOVAT?

O ideálním množství tekutin se na veřejnosti mluví zejména v letních měsících, kdy je potřeba příjem tekutin zvýšit. Nicméně správně a dostatečně pít je nutné i v zimě. 

Nejlepší je pít pouze čistou vodu, přičemž tu nejlevnější volbu představuje přefiltrovaná voda z vodovodu. Sáhnout však můžete i po balené vodě bez příchuti. Zařadit je vhodné i slabě mineralizované neperlivé minerální vody, které tělu dodávají potřebné minerály. V chladnějších dnech jsou skvělou volbou pro pitný režim i čaje, a to zejména sypaný zelený čaj, který kromě hydratace navíc zásobuje tělo várkou antioxidantů, které bojují se stárnutím. Vhodné jsou i neslazené ovocné a bylinkové čaje. Černý čaj se díky obsahu teinu nedoporučuje, stejně jako káva. Kofein i tein totiž tělo odvodňují, a proto je nelze do pitného režimu zahrnout. 

Popíjet v průběhu dne můžete i ovocné a zeleninové šťávy, které si ovšem raději řeďte s vodou. Kyselost neředěných šťáv by mohla způsobit podráždění žaludku. Nevhodnými nápoji pro doplnění tekutin v organismu jsou již výše zmíněná káva a černý čaj, mléko, sladké perlivé limonády a alkohol.

KOLIK TEKUTIN DENNĚ VYPÍT?

Při plánování pitného režimu je nutné myslet na to, že člověk v průměru za den vyloučí až 2,5 litru tekutin, a to ve formě moči, stolice, pocením či dýcháním. Tento deficit je potřeba nahradit. V podvědomí většiny z nás je obecné doporučení, že bychom měli vypít alespoň 2 l tekutin denně. Toto číslo je ale velmi zavádějící, protože potřeby každého jedince jsou individuální. Při výpočtu ideálního množství tekutin je nutné brát v potaz pohlaví, věk, hmotnost, tělesnou námahu v průběhu dne, složení stravy, teplotu a vlhkost prostředí, ve kterém se pohybujeme, aktuální zdravotní stav a mnoho dalších faktorů. Zjednodušeně lze ale říci, že na každých 15 kg naší váhy, bychom měli vypít 0,5 l tekutin.

Bohužel se při dodržování pitného režimu nelze spoléhat pouze na pocit žízně. Ten zpravidla nastává v momentě, kdy tělo ztratí 1 - 2 % zásob vody. Při ztrátě 3 - 4 % už nastávají závažné zdravotní komplikace a při ztrátě větší než 8 % zásob nastává kolaps a smrt. Obzvlášť pozor by si na dostatečný příjem tekutin měli dát senioři, u kterých může být pocit žízně nedostatečný, a hlídat bychom ho měli i u malých dětí. Ty mají zpravidla 4 - 5x větší výdej tekutin než dospělý jedinec, ale pocit žízně neumí správně interpretovat.

Pijte v průběhu celého dne, a to raději  po menších dávkách. Se správným dávkováním vám může pomoci některá z aplikací v mobilním telefonu či funkce na chytrých hodinkách.

Ve Spa.cz vám připíjíme na zdraví minerální vodou a přejeme hodně štěstí na cestě k vašemu zdravějšímu já!