Domácí koupele jako v lázních

Dopřejte si relaxaci v pohodlí vašeho domova

I přesto, že si wellness a jiné blahodárné procedury v nejbližších dnech musíte vzhledem k situaci odpustit, domácí relaxaci si stále můžete dopřát bez omezení a bez výčitek.

Jednou z nejoblíbenějších lázeňských i wellness procedur jsou koupele. Ležení v prostorné vaně s celou řadou přísad je zkrátka pohoda, která navíc umí pomoci s řešením pestré škály zdravotních obtíží. Koupelemi, vodoléčbou a vlivem léčivých pramenů na lidské zdraví se zabývá vědní obor balneologie a my vám poradíme, jak se i vy můžete stát svým vlastním balneologem.

Z KOUPELNY SE STÁVÁ LABORATOŘ

Pro příjemnou koupel je důležitá teplota vody. Odborníci se shodují na tom, že by neměla překročit 44 °C. Teplota vyšší by totiž mohla poškodit ochrannou vrstvu pokožky. Pokud si naplníte vanu horkou vodou, riskujete také opaření. Ve vodě, ve které se chcete koupat, byste měli při napouštění bez větších problémů udržet ruku.

Hladina vody je zcela ve vaší režii, ale myslete na to, abyste při prudším pohybu ve vodě nevytopili v lepším případě koupelnu, v horším sousedy v bytě pod vámi. Pokud si však chcete dopřát opravdu příjemnou a dlouhou koupel, s vodou nešetřete. Ponořeni byste měli být alespoň do půlky hrudníku.

V tuhle chvíli přichází na řadu ta zábavná část vašeho domácího wellness. Do koupele si totiž můžete přidat přísady, které relaxační účinky koupele zintenzivní a pomohou vám ještě více s uvolněním. Na trhu je k dostání celá řada produktů, díky kterým si budete připadat opravdu jako v lázních. Stačí si vybrat!

PŘÍRODNÍ PŘÍMĚSI PRO ZDRAVÍ A KRÁSU

Žijete v souladu s přírodou a rádi byste pro vaši koupel sáhli po některém z pokladů, které příroda nabízí? Není nic jednoduššího! Zapomeňte na klasické chemické pěny do koupele a sprchové gely a rozmazlete se pomocí přírodních surovin. Do koupele můžete přisypat sušené bylinky (měsíček, růžové lístky, levandule, konopí) a nebo využít jejich koncentrovanou sílu v některém z esenciálních olejů. Do koupele stačí přidat pár kapek esence a rázem dostane vaše koupání zcela jiný rozměr.

NA PODZIM A ZIMU

Každý olej působí trošku jinak. Vy si tak můžete namixovat ten pravý koktejl podle potřeby. Pro podzimní a zimní období se hodí hřejivý skořicový olej, příjemně uvolňující olej s vůní hřebíčku a nebo esence exotického kadidla, která probouzí všechny smysly. V případě, že vás trápí rýma a nebo sezónní virózy, sáhněte po mátě, tea tree nebo po netradičním růžovém dřevě.

SPECIÁLNÍ KOUPELE

Koupat se ale nemusíte pouze v koupeli v bylinkovou vůní. V domácím prostředí si snadno připravíte třeba koupel královny Kleopatry. Bude vám stačit půl litru plnotučného mléka, půl hrnku medu a pár kapek mandlového nebo olivového oleje. Zajímavé jsou i koupele s příměsí piva, červeného vína a nebo sladké čokolády. I tyto pochutiny mají v moderním wellness své místo!

SÍLA RAŠELINY

Procedura, která je mimořádně blahodárná pro vaše zdraví, ale může vám malinko přidělat práci s úklidem, je koupel s příměsí rašeliny. Rašelina je čistě přírodní produkt, který se využívá při léčbě pohybového aparátu a kožních onemocnění třeba v lázních Vráž a nebo v Třeboni. Pro vaše domácí lázně si můžete v lékárně nebo v prodejnách s přírodní kosmetikou zakoupit rašelinový extrakt, který si podle návodu do vaší koupele přimícháte.

SŮL NAD ZLATO

Pro maximální uvolnění ztuhlých svalů a kloubů a pro regeneraci a doplnění minerálních látek jsou vynikající koupeli s přídavkem minerálních solí. Potřebnou dávku magnesia najdete v epsomské, himalájské soli či v soli z Mrtvého moře.

NEZAPOMÍNEJTE NA TO, ŽE...

...ideální doba strávená v léčivé koupeli je 15 - 20 minut. Po koupeli byste měli dbát na pitný režim a dopřát si čas na odpočinek. Vhodné je taky ošetření hydratačním tělovým krémem, který zabrání vysušení.

...většinu výše uvedených surovin můžete navzájem kombinovat. V případě, že trpíte kožním onemocněním a máte pochybnosti, raději zkonzultujte složení lázně s vaším praktickým lékařem či dermatologem.

...domácí wellness je o uvolnění a o rozptýlení myšlenek. Dopřejte si relaxační koupel kdykoliv na ní budete mít náladu a chuť!

Příjemné domácí koupání vám přeje tým Spa.cz!