Jak rychle doplnit hořčík? Objevte potraviny bohaté na magnesium

Pestrý jídelníček jako zdroj jednoho z nejdůležitějších minerálů

Proč je dostatek hořčíku neboli magnesia pro naše tělo tak důležitý? Nejen, že hořčík potřebuje ke správné funkci každá naše buňka, zároveň se podílí na téměř třech stovkách reakcí v našem organismu. A i přesto, že je magnesium ve stravě lehko dostupným minerálem, jako společnost spíše trpíme  jeho nedostatkem. Pojďme to změnit!


PŘÍNOSY HOŘČÍKU ANEB HOŘČÍK NAD ZLATO

Hořčík má v našem organismu důležitou roli, jelikož má vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Dostatek magnesia přispívá k:


  • snížení únavy
  • správné činnosti nervové soustavy a svalů
  • udržení dobrého stavu zubů a kostí
  • správné funkci metabolismu
  • elektrolytické rovnováze


Hořčík se rovněž podílí na procesu dělení buněk a na syntéze bílkovin.


JAKÉ POTRAVINY JSOU BOHATÉ NA HOŘČÍK?

Říkáte si, vždy mohu sáhnout po hořčíku ve formě vitaminů. To ano, nejen pro vaši peněženku, ale i pro zdravou životosprávu je však mnohem lepším způsobem zařazení potravin s vysokým obsahem hořčíku.

Magnesium snadno a rychle doplníte, pokud se zaměříte na tyto potraviny – listovou zeleninu, luštěniny, semínka a ořechy, ovoce (banány, datle, maliny), ale i hořkou čokoládu, celozrnné pečivo, ryby a maso. Zdrojem hořčíku mohou být dokonce i nápoje – mrkvová, grapefruitová nebo pomerančová šťáva – a sáhnout můžete také po minerálních vodách. 

Obecně vám s doplněním hořčíku pomůže pestrý a vyvážený jídelníček, ze kterého plyne i řada ostatních benefitů. Přečtěte si o nich v našem článku Jak posílit imunitu.

Jak posílit imunitu?


JAK JSME NA TOM S HOŘČÍKEM?

Zhruba třetina české populace trpí jeho nedostatkem. Jedním z důvodů, proč je toto číslo tak vysoké, je i fakt, že jeho vstřebatelnost není 100%. Lidské tělo dokáže z potravin využít pouze 30 % hořčíku. 

Důležité je brát také v potaz, zda se často nevstavujeme situacím, ve kterých máme zvýšenou potřebu magnesia. Patří mezi ně například:


  • zvýšená konzumace živočišných tuků a bílkovin
  • zvýšená konzumace sladkostí a výrobků z bílé mouky
  • zvýšená fyzická aktivita a sport
  • konzumace alkoholu
  • znečištěné prostředí
  • diabetes
  • stres


Výše uvedeným situacím se samozřejmě zcela nevyhnete. Je však důležité mít na paměti, jak hořčík do těla doplnit.


CO MŮŽE NEDOSTATEK HOŘČÍKU ZPŮSOBIT?

Nedostatek hořčíku se nazývá hypomagnezémie. Jedná se o stav, kdy je hladina hořčíku v našem těle nižší než 0,7 mmol/l. Když máme v těle nedostatek magnézia, můžeme být více unavení, celkově slabí až vyčerpání. Také nás více bolí hlava, jsme podráždění a můžeme trpět nechutenstvím.

Svaly bez hořčíku nejsou schopné dostatečné relaxace, což vede k brnění končetin a nepříjemným svalovým křečím, tikům a cukáním v oku. Negativní vliv nedostatku hořčíku se projeví rovněž na kvalitě našich vlasů a nehtů.

Nedostatek magnesia má v neposlední řadě výrazný vliv na naši psychiku – můžeme se dostat až do stavu deprese. 


LZE SE HOŘČÍKEM PŘEDÁVKOVAT?

Doporučená denní dávka hořčíku se pohybuje v rozmezí 300 – 400 mg. Potřeba magnesia je však velmi individuální. Na dostatek magnesia by měli dbát především lidé s trpící onemocněními srdce, těhotné a kojící ženy.

Většina přebytečného hořčíku se z těla vyloučí spolu s potem, močí a stolicí. Přesto se však v případě předávkování můžou vyskytnou nežádoucí účinky jako je nechutenství, průjem, nadýmání, křeče v břiše, zvracení, nízký krevní tlak, letargie, svalová slabost nebo zpomalení srdeční frekvence. V případě, že se tyto stavy objeví, stačí hořčík na pá dní vysadit a problémy by měly odeznít. Všeho s mírou platí tedy i v případě hořčíku. 


Pokud chcete svému tělu dopřát nejen dostatečnou dávku hořčíku, ale také relaxace, prohlédněte si naši nabídku wellness a lázeňských pobytů, během kterých si zaručeně odpočinete.

Vaše Spa.cz