Jak se správně opalovat?

Nachytejte bronz se zdravou pokožkou!

Rtuť na teploměru stoupá a konečně je tady tak dlouho očekávané léto. Kdo by neměl rád koupání, cestování a dlouhé večery na zahradě se sklenkou něčeho dobrého? K létu bez pochyb patří také tak oblíbené opalování, které nám může posloužit, ale také pěkně zavařit. Jak si tedy užít dovolenou v Česku naplno, ale sále mít své zdraví pod kontrolou?

Přečtěte si v dnešním článku, jak si pobyt na sluníčku užít zdravě a bezpečně!


JAK VZNIKÁ OPÁLENÍ?

Opalování je proces, při kterém naše pokožka reaguje na dopad slunečních paprsků. Jde v podstatě o obranu kůže před UV zářením. Sluneční paprsky aktivují podkožní buňky melanocyty, které vytvářejí látku melatonin, což je pigment, který do sebe v omezené míře dokáže absorbovat UV záření. 

Pokud máte fototyp kůže, který produkuje melatoninu dostatek, vaše kůže při pobytu na slunci zhnědne, pokud však máte světlé vlasy a pokožku, je pravděpodobné, že se spíše spálíte. I tak se ovšem doporučená doba strávená na slunci bez opalovacího přípravku pohybuje pouze v rozmezí několika minut, a to platí pro VŠECHNY.

Pro pochopení toho, jak moc může být slunce pro naši kůži nebezpečné, je nutné vědět, že UV neboli ultrafialové záření má 3 složky:

UVA - proniká hluboko do kůže, kde narušuje tvorbu kolagenu. Kůže je dehydratovaná, ztrácí pružnost a vznikají vrásky

UVB - způsobuje spálení, v extrémním případě poškození kůže a rakovinu

UVC - složka, kterou absorbuje ozónová vrstva, a na naši pokožku se tak nedostane


JAK JE TO SE SOLÁRIEM?

Chodíte chytat bronz do solária? Pak zbystřete! Opalování na slunci a v soláriu se od sebe výrazně neliší. Princip zhnědnutí kůže je totožný. V soláriu rovněž působí pouze UVA a UVB záření, a proto byste si i zde měli dát pozor na negativní vlivy. Jak se správně opalovat v soláriu by vás měl informovat personál ihned při první návštěvě. 


PŘÍPRAVA ZAČÍNÁ JIŽ PŘED DOVOLENOU

Kůže je největším orgánem našeho těla a také vnějším obalem, který chrání naše vnitřní orgány. Jako takový si tedy zaslouží mimořádnou péči po celý rok. Pokud plánujete letní dovolenou na pláži, je dobré začít s přípravou včas. Pokožku je dobré hydratovat a dodávat jí potřebné živiny pomocí tělových krémů, pleťových mlék či pečujících olejů, ale je důležité myslet i na to, že ke zdravému vzhledu a bezpečnému opálení je vhodné kůži podpořit i zevnitř.

Pro zabránění předčasnému stárnutí a tvorbě vrásek se doporučuje užívat doplňky stravy. Nejvíce doporučovaný je kolagen, a to jak ve formě tablet, tak i jako rozpustný prášek, dále také vitamíny A, C a E. Nic nezkazíte, ani pokud si dopřejete pořádnou dávku betakarotenu, který snižuje citlivost na sluneční záření. Užívat lze jak syntetický, tak i v přírodní ve formě mrkve, kapusty či sladkých brambor. Lépe snášet pobyt na slunci vám pomůže také antioxidační látka lykopen, která se nachází v červeném melounu a v rajčatech.


KDO MAŽE, TEN JEDE

Jak vybrat ten správný opalovací krém, abyste svou kůži ochránili co nejlépe? Při výběru přípravků na opalování je dobré se řídit hodnotou SPF či OF. SPF čili sun protect factor udává, jak dlouhou dobu můžete na slunci po použití přípravku bezpečně pobýt. Klíčem pro určení této doby je výpočet:

Přirozená doba odolnosti vašeho fototypu x hodnota SPF = počet minut, které vás dělí od spálení pokožky

Pokud tedy například odpovídáte typicky středoevropskému fototypu č. III, pak můžete bez ochrany na slunci být až 20 minut. V případě, že se namažete krémem s ochranou SPF 50, na slunci pak můžete zůstat téměř celý den. Tento údaj je však nutné brát s rezervou. Pot či voda krém z pokožky smývají, a proto se doporučuje nanášet ochranný přípravek každé 2 hodiny.

Důležité je i to, před jakým zářením konkrétní přípravek chrání. Většina výrobků na trhu dokáže kůži ubránit pouze před paprsky typu UVB. Daleko lepší je však sáhnout po kvalitnějších přípravcích, které jsou širokospektrální a brání proniknutí všech typů záření. 

V drogeriích či v lékárnách najdete pestrý výběr opalovacích mlék, sprejů, gelů či olejů, a to nejen na opalování, ale také po opalování. Ani ty by ve vaší kosmetické taštičce neměly v létě chybět. Díky obsahu panthenolu a dalších chladivých a regeneračních látek bude vaše pokožka namáhavé slunění lépe snášet a také zabráníte jejímu podráždění či alergické reakci na slunce, která se projevuje svěděním, tvorbou pupínků či šupinek.


VE SPRÁVNÝ ČAS NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ

I přesto, že si chcete z dovolené odvézt to nejkrásnější opálení, nezapomínejte, že nic se nemá přehánět. Rovnice, že čím déle budete na slunci, tím hnědší bude vaše pokožka, zcela neplatí. Tvorba melatoninu má své meze a po určité době na slunku se jeho množství vyčerpá. 

Celodenní ležení na slunci tak postrádá význam a navíc může být i nebezpečné. I při použití ochranných prostředků se totiž kůže může poškodit. Daleko lepší variantou je dávkovat si vyšší a vyšší příděly slunce každý den. Kůže si tak vybuduje postupnou odolnost a opálení bude trvalejší. Mezi 11 až 14 hodinou byste se navíc přímému slunci měli vyhnout úplně a odpočívat raději ve stínu. 

Spálit se nemusíte pouze na pláži, ale i při jízdě autem či při chození po městě. Na dostatečnou ochranu tedy myslete i při těchto aktivitách a volte volnější a prodyšné oblečení. Rozhodně také nezapomínejte na pokrývku hlavy a dostatečný pitný režim.


KDO BY SI MĚL DÁT NEJVĚTŠÍ POZOR?

Slunce je fajn, ale občas umí být pěkně zákeřné. Opalování se proto nedoporučuje těhotným ženám, u kterých může dojít k přehřátí plodu. Dalším strašákem u opalování v těhotenství je také vznik nevzhledných pigmentových skvrn, ke kterým je ženské tělo v tomto období náchylnější. Nezbytnou výbavou by při dovolené u moře či při balení na koupaliště měl být klobouk, kvalitní opalovací přípravek a dostatečné množství vody. 

Pobyt na přímém slunci se nedoporučuje ani malým dětem, osobám s kardiovaskulárním onemocněním a seniorům. Věřte nám, úpal nebo úžeh za opálení rozhodně nestojí.

Stejně tak by se slunci měli vyhýbat lidé, kteří mají čerstvé tetování. Sluneční paprsky totiž mohou urychlit vyblednutí barev nebo ztížit aplikaci inkoustu do vrchních vrstev pokožky. Tetovaná kůže je navíc po zákroku mnohdy velmi citlivá a kvůli slunění by mohlo dojít k dalšímu podráždění. Pokud máte tetování již zahojené, pak vám v opalování nic nebrání, nicméně používejte na tato místa opalovací přípravky s vyšším SPF.


Věříme, že si naše rady vezmete k srdci, a letní dovolenou v Česku i v zahraničí si užijete plnými doušky! Bronz nejlépe nachytáte při letních pobytech, které rezervujete snadno a rychle na Spa.cz.