Jak si zkrátit čekání na Ježíška?

Vánoční zvyky

Období adventu i čas vánočních svátků jsou spojeny s mnoha rituály, tradicemi a zvyky, které mají zajistit štěstí, zdraví, lásku a nebo předpovědět budoucnost. Jaké jsou ty nejznámější a které vám zaručí šťastný rok 2020? 

V minulosti byl vánočnímu času přikládán mimořádně magický význam. Podobně jako při letním slunovratu, byl i čas zimního slunovratu časem kouzel a zázraků. V současné době slouží tradice a zvyky jako příjemné zpestření při čekání na Ježíška. Některé zvyky jako třeba zapalování svíček na adventním věnci či návštěva čerta, anděla a Mikuláše u neposlušných dětí jsou zvyky celorepublikově rozšířené. Návštěva Lucií, či slavení svátku sv. Barbory nejsou tak známé, ale v některých místech se stále ještě slaví.


Tradice se také vážou k samotnému Štědrému dni, tedy dni, kdy malí i velcí netrpělivě očekávají příchod Ježíška s dárky. Některé z nich působí v dnešní době úsměvně, ale každopádně na nich něco bude. Po probuzení se například každý, kdo chtěl být v následujícím roce zdravý, měl opláchnout ledovou vodou z potoka či ze studny.

TIP Spa.cz: Vodoléčbu (včetně léčivých účinků studené vody) si do sytosti můžete vychutnat v Lázních Jeseník.


Další ze série zvyků s ryze praktickým účelem je dodržení štědrovečerního půstu. Odměnou za dobrovolné hladovění je nejenom příslib zlatého prasátka na konci dne, ale strávníci si pak s větší chutí společně vychutnají vícechodovou bohatou večeři. Pozor, zakázané je i uždibování lákavého vánočního cukroví!

TIP Spa.cz: Zůstat celý den o hladu by byla velká chyba zejména při některém z gurmánských pobytů! Darujte je formou dárkového poukazu vašim přátelům či blízkým.


Štědrovečerní večeře se podle tradic servíruje s východem první hvězdy. Klasické menu tvoří v současnosti rybí polévka a bramborový salát se smaženým kaprem. V některých domácnostech se ještě navíc podává houbový kuba (kroupy s houbami a česnekem) a někde se dokonce setkáte se zvláštní švestkovou omáčkou, která je součástí pokrmu, který má poetický název Kapr na modro. 

Pod každým talířem by tradičně neměla chybět šupina z kapra, která zajišťuje každému členu rodiny dostatek peněz po celý příští rok.

TIP Spa.cz: Tradiční vánoční večeři i se slavnostním přípitkem si můžete vychutnat při vánočním pobytu ve Spa & Kur Hotelu Harvey ve Františkových Lázních.


Po snězení večeře se zejména děti těší na nejoblíbenější část celého dne - rozbalování dárečků. Pokud je rozbalování spojeno se šťastnými úsměvy a rodinnou pohodou je to ten nejkrásnější dárek, jaký si můžete přát. Po rozbalování zpravidla následuje velká úleva a odpočinek. Většina obyvatel zapíná televizi, aby stihli novou vánoční pohádku, mnoho z nás se také těší na tradiční hořkosladkou komedii Pelíšky a část obyvatel České republiky zamíří do nejbližšího kostela na půlnoční mši.

Tím končí období očekávání a následující dny jsou spojeny s bilancováním událostí uplynulého roku a přípravami na ten nadcházející. Zapomínat byste o Vánocích neměli ani na návštěvu známých a příbuzných. 

TIP Spa.cz: Poslední volné pokoje na Silvestrovské pobyty velmi rychle mizí! Pokud nechcete strávit Silvestra doma, nezapomeňte si včas rezervovat váš pokoj.


Jaké vánoční zvyky jsou vaše oblíbené a které z nich dodržujete? A co si takhle z příjemného wellness pobytu vytvořit nový zvyk?

Snadno si jej můžete rezervovat na našem webu Spa.cz.