Jarní únava

Opravdu existuje? Lze proti ní bojovat a jak?

Jarní únava není žádný výmysl líných lidí a není to ani důsledek současné uspěchané doby. Jarní únavou trpěli už naší předkové v dobách minulých. A nemůže za to jaro, nýbrž dlouhá zima, nedostatek slunečního světla a vyčerpání potřebných živin. Přicházející jaro vítejte s úsměvem, i když jste unavení a máte nedostatek energie. Jaro přichází na pomoc. Můžeme totiž vylézt z pod deky a opustit svoje vytopené domečky. Venku nás čeká čerstvý vzduch příjemných teplot, více sluníčka a probouzející se příroda. Pozor ale na začínající alergie, mohou také vyčerpávat. Způsobují únavu, deprese i problémy s koncentrací. Pokud máte podezření, že se jedná o alergii, určitě navštivte alergologickou ordinaci. 

V zimě se pohybujeme v uzavřených místnostech, často jsme nemocní, a to organismus také pořádně vyždímá. A i když netrpíte nemocemi, tělo se s bacily setkává a imunita musí bojovat. Ovoce a zelenina nemá dostatek živin a vitamínů, aby nás nabila tak jako v teplých měsících. Málo chodíme ven, málo se pohybujeme. Jestliže se v zimě ven dostaneme, ve městech i na vesnicích je v ovzduší vysoká koncentrace smogu, který také lidský organismus zatěžkává. Takže se na svoje tělo nezlobte, že je unavené. Raději mu pomozte a únava bude rázem pryč.

Jak se rychle zbavit jarní únavy?

V první řadě je na místě se zamyslet nad svým jídelníčkem. Měl by být pestrý a bohatý na ovoce a zeleninu. Pomoct si můžeme také potravinovými doplňky. Vždy jsou lepší přírodní preparáty a bylinky. Na trhu jich je opravdu hodně. Vynechat bychom měli alkohol a kuřákům pomůže omezení počtu cigaret. Asi je jasné, že když jsme unavení, musíme mít dostatek spánku a odpočinku. Dobré je se vyvarovat stresu nebo se alespoň učit zvládat stresové situace. Hýbat se a být hodně venku na čerstvém jarním vzduchu. Ano, na jaře hodně prší, ale to vůbec nevadí. Vždyť jak se říká, není špatného počasí, pouze špatné oblečení. Takže pláštěnku na sebe a vyrazit. Poté si dopřejte třeba horkou vanu nebo saunu. Saunu můžete navštěvovat i v rámci otužování, které také velmi pomáhá proti jarní únavě. A v neposlední řadě nezapomínejte na vodu a dostatečný pitný režim. Pokud i při dodržování těchto zásad únava neodchází a trvá déle než 6 týdnů, může se jednat o nějakou nemoc a je nutné navštívit lékaře.

Návodů, jak se zbavit jarní únavy, je celá řada a je jen na Vás, kterou si vyberete. My Vám můžeme doporučit jarní pobyt v lázních nebo ve wellness hotelu. Tam na jarní únavu úplně zapomenete.

Jarní pobyty

Skvělou volbou je na jaře vyrazit do hor. Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších si můžete dopřát Jarní wellness pobyt v Hotelu Praha. Obklopení nádhernou zelenající se horskou přírodou můžete relaxovat pasivně i aktivně. Procházet se nebo se vydat na horskou túru. Trávit čas ve Spa Relax Centru, kam budete mít neomezený vstup. Navíc na Vás čekají bohaté snídaně formou teplého i studeného bufetu a večeře o třech chodech.

Novou sílu načerpáte i v lázeňských městech. Například v Lázních Luhačovice je k dispozici čtyřdenní pobyt s názvem Všední jarní dny v Boutique Hotel Radun. Tady Vás budou opravdu rozmazlovat. I zde si pochutnáte ráno na teplém nebo studeném bufetu, odpoledne bude připravený domácí dezert s kávou nebo čajem a večer Vám naservírují gurmánské čtyřchodové menu. K hotelu přiléhá vodní ráj, kde si užijete zábavu i relax. Disponuje plaveckým i zážitkovým bazén, skákacím zálivem, divokou řekou, whirlpoolem, parní komorou a vyhřívanými lavicemi. S jarní únavou zatočí detoxikační masáž se zábalem. Dokonce je nachystaný romantický večer za doprovodu klavíru. A pro zájemce je možná prohlídka funkcionalistické vily přímo s majitelem. Odjezd z takového pobytu je zaručené bez jarní únavy, nemyslíte?