Je vám zima? 5 + 1 tip na prohřátí organismu

Termogenní potraviny, wellness procedury a další triky od Spa.cz

Vracíte se domů celí zmrzlí, na domácím teploměru hypnotizujete číslice a pokud teplota v pokoji klesne pod dvacet stupňů, přehazujete přes sebe deku a z botníku vytahujete chlupaté papuče? Nejste jediní, koho zima trápí. Tělu trvá, než si na chlad zimních měsíců zvykne, a proto v tomto období prožíváme teplotní diskomfort. 

Studené nohy a studené ruce nejsou sice s přicházející zimou nic překvapivého, ale ani nic příjemného. Přinášíme vám proto tipy, jak se efektivně zahřát a nedat mrazu šanci!


VSAĎTE NA SÍLU PŘÍRODY

Hrnek horkého čaje, zahřívací polštářek a kniha jsou rekvizity, bez kterých si většina z nás dlouhé zimní večery neumí ani představit. Víte ale, jaký čaj vám doopravdy rozproudí v žilách krev? Ne, není to to čaj s rumem, ale zázvorový čaj s medem!

Zázvor patří mezi tzv. termogenní potraviny, tedy ty, které zrychlují metabolismus, a tím vytvářejí pocit tepla. Využít ho můžete nejen do čaje, ale i jako chutné koření třeba do asijských pokrmů či do dezertů.

Stejné vlastnosti jako zázvor má i méně známá kurkuma, skořice nebo pepř. Tuhle super zdravou trojici si můžete vychutnat například ve formě nápoje, kterému se dnes přezdívá zlaté mléko. Pro jeho přípravu budete potřebovat čerstvou kurkumu, kajenský pepř, mletou skořici, mléko, lžičku másla a med.

Připravte tělo i mysl na podzimní čas


ZATOPTE POD KOTLEM

S lepší odolností vůči chladu vám může pomoci i saunování. Při pravidelné návštěvě sauny (nejen v zimním období) si vaše tělo postupně zvyká na extrémní teplo i chlad, a tím se zlepšuje schopnost přizpůsobit se vnějším podmínkám.

Kromě toho, že je pobyt v sauně příjemný, přináší prohřátí těla tímto způsobem i zdravotní benefity. Střídáním tepla a zimy posílíte srdce, zlepšíte imunitu, zregenerujete svaly a co nesmíme zapomenout - zlepšíte si náladu.

Ať už se budete ohřívat v klasické finské sauně, v páře, nebo zvolíte některý z jiných typů saun, garantujeme vám, že vám bude nejen teplo na těle, ale i příjemně na duši.

Co je finská sauna?


NEJLEPŠÍ MASÁŽE A ZÁBALY NA ZIMU

Občas není na škodu dopřát si opravdový relax a svěřit své tělo odborníkům. Pokud chodíte rádi na masáže, pak ty zimní prohřívací vás budou opravdu bavit. Nejen, že si dopřejete čas jen a jen pro sebe, ale navíc vás příjemně uvolní. Asi nejznámější je masáž lávovými kameny, při které se kulaté a oblé kamínky ohřáté na příjemnou teplotu 37 - 40 °C přikládají na páteř a na další části vašeho těla. Pomocí dlouhých tahů po celých zádech dochází k uvolňování tepla a prohřívání hlubších vrstev svalů. Je to slast!

Příjemná je ale i masáž bylinnými váčky či masáž za pomoci zázvorového či skořicového oleje. Vyzkoušejte můžete třeba i hýčkání pomocí hřejivého rašelinového zábalu nebo zábalu ze zeleného jílu. A na zmrzlé ruce můžete vyzkoušet třeba parafínovou lázeň, která prospěje pokožce vašich rukou i vašim nehtům.

Co je masáž lávovými kameny?


JAK NA STUDENÉ KONČETINY?

Studené ruce a nohy mohou být způsobem, jakým nás tělo varuje před tím, že málo spíme, stále se stresujeme a chybí nám vitamíny. Zkuste zpomalit a zapřemýšlet nad svým jídelníčkem. Máte i v zimním období dostatek čerstvého ovoce a zeleniny? Nechybí na vašem talíři bílkoviny? Nepřeháníte to s cukry?

Dost často postačí malá změna ve stravování a úprava denního režimu k tomu, abyste se začali cítit lépe. Společně s únavou a špatnou náladou se mohou vytratit i studené ruce a nohy. A mimo jiné - díky zdravému stravování a dostatečnému spánku se budete cítit lépe nejen v zimě.

Jaké vitamíny užívat na podzim a v zimě?


JAKÉ POTRAVINY VÁS ZAHŘEJÍ?

V zimním období si častěji dopřejte luštěniny, maso nebo tučnější ryby. S jejich zpracováním má tělo o trochu více práce, a proto je vedlejším produktem jejich trávení pocit tepla. Sáhnout můžete i po jídlech okořeněných špetkou chilli nebo po těch, které chutnají nejlépe s čerstvým křenem. I tyto dvě suroviny umí pěkně rozproudit krev v žilách!


POHYB, POHYB, POHYB...

Prokrvení těla pak zlepšíte i pravidelným pohybem. V zimě je vhodné zkusit jógu, vyrazit si zaplavat nebo se můžete věnovat dynamickým halovým sportům, jako je například tenis či badminton.

Jóga


Je vám po přečtení článku o něco tepleji? Věříme, že s našimi tipy zvládnete i zimní mrazy v pohodě a s úsměvem na rtech.


Krásné zimní zážitky a nohy v teple vám přeje Spa.cz!