Kam za nejkrásnějšími kolonádami u nás?

Bez procházky po kolonádě by návštěva lázní nebyla úplná...

Kolonáda je název pro krytou chodbu, z jedné nebo obou stran tvořenou sloupy a už od 19. století patří neodmyslitelně mezi typické architektonické prvky lázeňských měst. Slouží především k zakrytí léčivých pramenů, aby z nich hosté mohli popíjet a zároveň se procházet za každého počasí. 

A které musíte zaručeně navštívit?


Mlýnská kolonáda

Největší ze 4 kolonád Karlových Varů patří mezi ty nejkrásnější v České republice. Nachází se na levém břehu říčky Teplé, uprostřed lázeňské části města. Kryje celkem 5 minerálních pramenů: Mlýnský pramen, pramen Rusalka, Pramen knížete Václava, pramen Libuše a Skalní pramen. Původní dřevěnou empírovou promenádní halu nahradila v roce 1881 pseudorenesanční kamenná kolonáda od architekta Josefa Zítka. Je 132 m dlouhá a zdobí ji 12 alegorických soch, které symbolizují všechny měsíce v roce. Kromě jiného se využívá také ke koncertům i jiným společenským akcím. Od roku 2014 je zpřístupněna horní terasa kolonády, ze které je možné se pokochat nádherným výhledem na lázeňské město Karlovy Vary.

Mlýnská kolonáda Karlovy Vary

Kolonáda Maxima Gorkého

Někdy také nazývaná Hlavní lázeňská kolonáda je symbolem Mariánských Lázní. Měří 180 m a je tak nejdelší kolonádou České republiky. Název pochází od jednoho z hostů, ruského spisovatele, dramatika, básníka a revolucionáře Maxima Gorkého. Novobarokní stavbu s unikátní litinovou konstrukcí postavil v letech 1888 – 1889 Johann Koenig podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského z rozhodnutí opata kláštera v Teplé. Kolonádu zdobí dřevěný kazetový strop, bronzové reliéfy a nástropní fresky s motivy „Touha člověka létat“. Kolonáda dokonce přežila války, a tak se stala opravdovou historickou památkou českého lázeňství. Před kolonádou najdete velmi oblíbenou atrakci - zpívající fontánu

Kolonáda Maxima Gorského

Kolonáda na Reistně

Nachází se asi 2 km jihozápadně od Valtic, v Lednicko – valtickém areálu, na vrchu Homole, také nazývaném Reistein či Rajstna. Klasicistní kolonádu obdélníkového půdorysu s 24 sloupy s korintskými hlavicemi nechal v letech 1817 – 1823 postavit Jan Josef I. z Lichtenštejna jako památník na své předky. Zdobená je postavami z antické mytologie a sochami od Josefa Kliebera, které představují ctnosti a vlastnosti bývalých vládců. Vyvýšená atika uprostřed tvoří tvar vítězného oblouku a v krajním pilíři kolonády je umístěno schodiště vedoucí na střechu. Tam se nachází vyhlídka s krásnými výhledy. 

Kolonáda na Reistně Valtice

Nová kolonáda s Plynovými lázněmi

Ve Františkových Lázních se nachází oproti jiným menší kolonáda, ale její dokonalá úprava stojí za vzhlédnutí. Je zdobená květinami, palmami, stromy, podél jsou kavárny i restaurace a na konci naleznete fontánu a altán. Nad vývěrem plynového pramene byla v roce 1912 postavena neoklasicistní budova Plynových lázní a s ní i nová kolonáda. Nahradila tak původní dřevěnou kolonádu. Nízkou sedlovou střechu kolonády nesou toskánské sloupy a prostor před ní střeží dvě sfingy. Architektem Nové kolonády s Plynovými lázněmi byl Gustav Wiedermann, který byl také starostou města Františkovy Lázně.

Nová kolonáda Františkovy Lázně

Tržní kolonáda 

V Karlových Varech se nachází také Tržní kolonáda. Je to dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu, bohatě zdobená řezbami. V interiéru Tržní kolonády vyvěrají celkem tři minerální prameny: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen. Podle pověsti si sem své nemocné končetiny jezdil léčit císař Karel IV. Podobně jako celá řada dalších karlovarských staveb, pochází i Tržní kolonáda z dílny vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Bílá dřevěná stavba, měla podle plánu zastřešovat vřídla jen pár let. Když už však stála nad prameny Tržním a Karla IV. více než sto let, přistoupilo město k jejímu zachování a kompletní rekonstrukci. A udělali dobře! Dnes kolonáda patří k těm nejkrásnějším v České republice.

Tržní kolonáda Karlovy Vary


Všechny lázně mají svojí kolonádu a každá je něčím zajímavá i krásná. A která je podle vás ta nejkrásnější?