Lázeňský trojúhelník nově na seznamu UNESCO

Proč se do lázní vydat právě letos?

Ve Spa.cz jsme nadšení, že se západočeské lázně společně s dalšími evropskými lázněmi probojovali až na Seznam světového dědictví UNESCO. Tento zápis  je velkou prestižní událostí a pádným důvodem k oslavě. Karlovým Varům, Mariánským i Františkovým Lázním moc gratulujeme!

Cesta k zápisu trvala dlouhých 10 let a společně s českými lázněmi se novým statusem může pochlubit dalších 8 evropských lázní v Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Itálii či ve Velké Británii.

V následujícím článku vám prozradíme, co je na lázeňském trojúhelníku tak unikátní a proč se sem vypravit co nejdříve.

ČÍM JSOU ČESKÉ LÁZNĚ UNIKÁTNÍ?

Hlavním důvodem, proč se lázně, které jsou součástí Karlovarského kraje, na seznam UNESCO dostaly, je nejen původní zachovalá lázeňská architektura z přelomu 18. a 19. století, ale také efektivní využívání přírodních zdrojů při lázeňských pobytech a léty prověřené balneologické postupy, díky kterým při pobytech v západočeských lázních našlo ztracené zdraví již mnoho návštěvníků. 

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem u nás. Lázeňské pobyty v Karlových Varech jsou prestižní záležitostí a wellness či balneo procedury si rády užijí české i zahraniční celebrity, které do Varů míří nejen během Mezinárodního filmového festivalu.

Výhled na Karlovy Vary

Největším lákadlem v Karlových Varech je pramen Vřídlo, který je nejteplejším termálním pramenem v Čechách. Během jedné minuty dokáže vychrlit až 2 000 litrů minerální vody. Tak se používá jak pro pitné kúry, tak i pro vodoléčbu. Celkem se v Karlových Varech nachází 16 léčivých pramenů, které můžete ochutnat při procházkách městem a v jeho blízkém okolí.

Druhým městem, co se do rozlohy týče, jsou Mariánské Lázně. Malebné centrum města s nádhernou architekturou, zpívající fontána, rozsáhlé městské parky a více než 100 pramenů s léčivými účinky jsou tím, co činí lázeňské pobyty v Mariánských Lázních tak oblíbené. Na nic nečekejte a nechte si kouzlem „Mariánek” uhranout i vy!

Kolonáda Maxima Gorského Mariánské lázně

Do třetice všeho dobrého tu máme Františkovy Lázně, které na rozdíl od rušného promenádního života nabízejí klidné prostředí plné zeleně. Léčit se sem jezdí pacienti s cévními chorobami, s obtížemi s pohybovým aparátem a ženy s gynekologickými problémy. Legendární socha Františka prý dokáže hravě vyléčit neplodnost, stačí ho prý jen pohladit na patřičných místech. Jestli to funguje, nevíme, ale při vašem pobytu ve Františkových Lázních to můžete vyzkoušet sami.

Františkovy Lázně

ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ? VYRAZTE JEŠTĚ LETOS!

V současné době si centra nádherných měst na západě Čech můžete užít téměř bez turistů. S rezervací pobytu se tak nevyplatí dlouho čekat. Až se zpráva o zápisu lázní na seznam kulturního dědictví roznese, bude tu zcela jistě „hlava na hlavě”.

Karlovarský kraj neměl na svém kontě donedávna ani jednu památku se statusem UNESCO, ale nyní se může pochlubit rovnou 2 místy, které jsou natolik výjimečná, že si jich považuje celé světové společenství. Kromě lázní si Karlovarský kraj připsal v roce 2019 i region Krušnohoří.Zámek Augustusburg Krušné hory

Oblast na hranicích s Německem je živoucí památkou na hornickou minulost, která zde zanechala své stopy nejen pod zemí ve formě štol a šachet, ale také nad zemí v podobě památek spojených s těžkou vzácných kovů. Mezi nejvýznamnější místa, která se zapsala i do světových dějin, patří lázně Jáchymov. Proslulé jsou nejen těžkou uranu, ale také unikátní radonovou léčbou, která nemá na světě obdoby. 


Při cestování po Karlovarském kraji můžete vyrazit nejen za léčbou a relaxací, ale také za objevováním a poznáním. Vyrazte se podívat na naše bohatství, které nám může celý svět závidět!

Váš pobyt v Karlovarském kraji si během pár kliknutí rezervujte na Spa.cz!