Máj

„Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas…“ (K. H. Mácha)

Máj a vlastně celý květen je považován za období lásky a je spojen s různými lidovými oslavami či tradicemi. Nastává opravdová oslava jara, kdy se venku příjemně oteplí a sluníčko svítí konečně více než v měsících předcházejících. Rozkvétají stromy a i naše nálada je veselejší. 

Všechno to začíná filipojakubskou nocí, kdy se na přelomu dubna a května dodržuje první májová tradice, nám známá jako pálení čarodějnic. V podvečer prvního máje se pálí ohně, které prý očisťují od zlé moci. Tuto noc totiž zlé síly dokážou vládnout ještě silněji než jindy. 

Nadcházející den, 1. máje, se na vesnicích staví tzv. májky. Jsou to ozdobené vysoké kmeny stromů a tvoří základní prvek květnových oslav jara po celé Evropě. S tím je spojen i zvyk nočního hlídání před muži ze sousedních vesnic. Ti totiž mohou usilovat o podříznutí májky a ukradnutí zdobného věnce, který je nahoře. Poražená májka by byla pro vesnici velká ostuda. Někde hlídání májky trvá dokonce 3 dny a 3 noci. V noci na 1. máje se také malují vápnem různé zamilované i jiné vzkazy na vrata nebo cesty před domem. 1. máj je také svátek zamilovaných. Páry se líbají pod rozkvetlým stromem, aby jim jejich láska neuschla. Nejčastěji to bývá třešeň, višeň, jabloň nebo bříza.  

Na začátku května probíhají na mnoha místech i tzv. majálesy, studentské oslavy příchodu jara. A určitě ještě nesmíme zapomenout na druhou květnovou neděli, kdy slaví svátek všechny maminky. Pokud je máte, nezapomeňte je pořádně obejmout!  

V květnu nás také velmi potěší dva státní svátky. Ten první je hned 1. května a jedná se o mezinárodní dělnický svátek práce a druhý nás čeká 8. května, kdy slavíme den vítězství a konec druhé světové války. S volnými dny se nabízí i možnost prodloužit si víkend a pořádně si odpočinout. Určitě můžete někam vyrazit, užít si wellness nebo navštívit lázně. Tady pro Vás máme pár tipů:

Májové láznění

Lázeňský dům Praha Vám nabízí 4 májové noci s polopenzí v Lázních Teplice nad Bečvou. Absolvujete vstupní lékařskou prohlídku a pak Vás čekají 3 tematické procedury. Ponoříte se do přísadové koupele s růžovým aroma, necháte se hýčkat při masáži s růžovým olejem a celému tělu dopřejete růžový zábal. Navíc můžete zkusit speciální termoterapií. V ceně je i čtyřikrát hodinový vstup do bazénu a sklenička vína v kavárně Bečva. 

Májová dokonalá relaxace

Kde jinde lépe oslavit měsíc lásky než u Máchova jezera? V Hotelu PORT v Doksech můžete strávit 2 romantické noci se skvělou snídaní do postele. Připravené je čokoládové překvapení. Ve wellness si můžete vybrat buď masáž zad a šije nebo masáž nohou. V rámci pobytu budete mít k dispozici saunu na 60 minut a volný vstup do bazénu, vířivky a bylinkové páry. 

Probouzení Tatranského jara

Hotel EUFÓRIA v Nové Lesné na Slovensku nabízí skvělé zázemí pro rodiny s dětmi a okolí také určitě naláká milovníky horské turistiky. Strávit tady můžete 2 noci s polopenzí formou bohatých bufetových stolů. Pro děti je připravené překvapení a dětský koutek. Denně budete mít k dispozici zdarma 15 minut ve vířivce a 30 minut v sauně. Pokud se rozhodnete pro tento pobyt, těšit se můžete na welcome drink.

„Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. O lásce šeptal tichý mech; kvetoucí strom lhal lásky žel, svou lásku slavík růži pěl, růžinu jevil vonný vzdech. (K. H. Mácha)

A kde Vy si letos odříkáte Máchův Máj?