Meditací k silnější osobnosti

Zaměřte se na své vnitřní já!

Meditace už dávno není jen záležitostí tibetských mnichů či indických jogínů. Meditaci se klidně můžete oddat i vy. Nepotřebujete k tomu nic jiného, než chvilku času sami pro sebe.

CO JE TO MEDITACE?

Meditace jako taková má své počátky ve východních učeních starověké Indie (védách), nicméně samotné slovo meditace vychází z latiny a znamená rozjímání. Setkali byste se s ní jak v křesťanství, buddhismu i v hinduismu, ale přes to všechno nemusí mít s jakýmkoliv náboženstvím nic společného. Princip meditování spočívá v prostém spočinutí v čistém bytí. Každá ze škol popisuje meditaci trošku jinak, ale v zásadě jde o to zastavit se a uvědomit si svou čistou podstatu. Je to způsob, jak se zklidnit, lépe poznat sami sebe a třeba také objevit řešení zdánlivě neřešitelného problému či probudit svou kreativitu.

CHVILKA O SAMOTĚ KAŽDÝ DEN

V současnosti je chvilka, kterou strávíme jen sami se sebou v naprostém klidu bez vyrušování moderními technologiemi, téměř luxus. Možná právě z toho důvodu bychom si na meditaci měli udělat čas každý den. Je totiž nesmírně důležité nezapomínat na sebe a řešit své vnitřní já, a to dříve než se objeví v našem osobním či pracovním životě ještě větší problémy. Krátká chvilka ticha a soustředění se na náš dech může změnit mnohé.

Hlavním benefitem pravidelné meditace je zlepšení schopnosti soustředění. Pomocí meditací kultivujeme svou mysl a poznáváme se zevnitř. Pokud si dáme záležet, můžeme také získat větší nadhled nad běžnými problémy, které nás v životě potkávají. Díky meditaci budeme silnější, vyrovnanější a o dost klidnější. Meditování je také jedním z doporučených způsobů, jak si pomoci od úzkostí a nadbytečného stresu. Tím, že v meditaci vyprázdníme svoji mysl, uvolníme prostor pro nové vhledy na situaci a nové nápady.

MEDITACE NA TŘI DECHY

Asi nejjednodušším způsobem, jak se zklidnit, najít ve spěchu tu správnou odpověď či prostě jen objevit vnitřní odvahu na to vyřešit problém, který nás tíží, je meditace na tři dechy. Je to přesně ten typ meditace, který potřebujete ve chvíli, když se chystáte praštit pěstí do stolu při hádce s partnerem, když se vám chce utéct místo toho, abyste vzali za kliku, když vás čeká váš přísný šéf, nebo ve chvíli, kdy se potřebujete ve vteřině o něčem rozhodnout. Metoda této meditace je velmi prostá. Zastavte se, najděte si polohu, ve které se budete v rámci možností cítit příjemně. Můžete stát či sedět, ale důležité je, abyste mohli volně dýchat.

Poté se nadechněte, jak jen to kapacita vašich plic umožňuje. Měli byste cítit, jak se vám nafukuje podbříšek, oblast břicha, hrudník, zvedají se klíční kosti a vzduch cítíte dokonce až nahoře ve vaší hlavě. Uvědomujte si, jak prochází vaším tělem a příjemně vás naplňuje. Po plném nádechu zadržte na pár vteřin dech a poté začněte velmi pomalu vydechovat ve směru od shora dolů (od hlavy pokračujte až do spodní části břicha).

Po úplném vydechnutí opět zadržte na pár vteřin dech a snažte se vydržet o něco déle než u předchozí zádrže.  Opakujte třikrát. Po dokončení této mini série byste se měli cítit uvolněnější a díky nezvyklému přísunu kyslíku do vašeho mozku také bystřejší a probuzenější.

DEN ZA DNEM MISTREM ZENU

Pokud se chcete v umění meditace zdokonalit, je důležité se jí věnovat pravidelně. Stačí pár minut každý den. Určete si místo, kde se můžete pohodlně usadit či položit a postupně se meditací prokousávejte hlouběji k vlastnímu nitru. Pokud chcete, můžete meditaci propojit s cvičením jógy. I zde si zaktivujete váš dech a během jógových sestav zklidníte svou mysl. Závěrečná relaxace s krátkou meditací je pak třešničkou na dortu. Ve větších městech je také možné navštívit různé meditační skupiny, které vás zasvětí do komplexnější problematiky různých druhů meditací, které si můžete vyzkoušet.

Pamatujte, v meditaci výsledky nepřichází ihned a vy možná brzy po začátku praktikování budete zklamáni, že se vlastně nic neděje a prostým sezením s koukáním na špičku nosu a dýcháním jen ztrácíte čas. Je to normální a je nutné se přes to přenést. Přínosy meditace nejsou na první pohled vidět, ale věřte, že se měníte uvnitř. Dosažení osvícení, osvobození od utrpení či objevení podstaty lidského bytí není práce na půl hodiny. Musíte být trpěliví!

NECHTE SE VÉST

Pokud vám sezení v tichu a klidu nevyhovuje, můžete pro začátek zkusit využít některou z tzv. řízených meditací. Spoustu z nich naleznete na internetu, ale jistě ve vašem okolí najdete také kurzy zaměřené na meditování ve skupině. Vedení příjemným hlasem či relaxační hudbou vám může pomoci uvolnit se a proniknout tak hlouběji k sobě.

Přejeme vám hodně štěstí na cestě k poznání podstaty bytí!

Vaše Spa.cz!