Nastává čas saunování

Saunování má pozitivní vliv nejen na naše tělo, ale i psychiku.

Saunování je oblíbenou relaxační činností v průběhu celého roku, ale s nadcházejícím podzimem a zimou je přeci jen pobyt ve vyhřáté místnosti o něco příjemnější než v parném létě. Kromě toho, že je saunování mimořádně příjemné, je i velmi zdravé a má pozitivní vliv nejen na naše tělo, ale i na psychiku.

Saunové světy a menší sauny vyrostly v posledních letech v celé republice jako houby po dešti. Saunu již najdete téměř v každém luxusnějším hotelu a byla by chyba ji během podzimního relaxačního pobytu minout.

Proč je dobré se pravidelně saunovat?

Saunování přináší do lidského života mnoho benefitů. Kromě uvolnění svalů a rychlejší regeneraci umí sauna pomoci i se snižováním hmotnosti a s podzimním splínem. Kultura saun se do celého světa rozšířila z Finska, kde má saunu téměř každá rodina a pobyt v ní se rovná malému obřadu. Finové velmi rychle pochopili, že na život v chladnějším podnebném pásmu je nutné se řádně adaptovat a vybudovat si pořádnou obranyschopnost. Tím, že tělo krátkodobě vystavíte nadměrné zátěži, kterou pobyt v prostředí s vyšší teplotou představuje, nastartujete ozdravné procesy a také z těla vyplavíte všechny škodlivé látky

I zchlazení, které po pobytu v sauně následuje, má svůj význam. Rozprouděná krev roznáší nálož endorfinů a kyslíku do všech částí vašeho těla a vy se zkrátka po pobytu v sauně budete cítit skvěle. Prokazatelně dobrý vliv má pobyt v sauně i na kondici vašeho srdce, imunitu či snížení hladiny cukru u diabetiků.

Jak se saunováním začít?

Saunování není nic složitého. Stačí vyrazit do sauny, odhodit stud, oblečení a pak už jen příjemně odpočívat. Rozhodně se vyplatí dodržovat psaná i nepsaná pravidla, kterými se zkušení sauneři řídí.

Před vstupem do sauny je nutné se osprchovat vodou a mýdlem a důkladně se do sucha otřít. Do sauny se chodí bez oblečení. Pokud se opravdu stydíte, je možné se zahalit do prostěradla, ale nahota má při saunování svůj význam. Kůže se snáze vyrovnává s vyšší teplotou a dochází k lepšímu odvádění potu z těla.

V sauně je také vhodné omezit hlasité hovory a je naprosto nepřípustné jakkoliv komentovat spolusaunovníky. Saunu si můžete zvolit podle sebe. To, jak se orientovat v jednotlivých typech saun, se dozvíte v článku: Sauny a saunové rituály.

Kde si saunování užít?

Sauny, ať už větší nebo menší, nabízí většina wellness hotelů z nabídky Spa.cz. Ve většině pobytových balíčků je možnost navštívit hotelovou saunu zdarma. Velmi oblíbené jsou i pobyty s možností privátního saunování.

Prozkoumejte naší nabídku podzimních pobytů za zvýhodněné ceny a připravte své tělo na zimu za pomoci saunování!