Nezapomeňte na Světový den zdraví!

Mysleme na zdraví, dokud jsme zdraví

Světový den zdraví se slaví každoročně 7. dubna od roku 1950 jako oslava vzniku Světové zdravotnické organizace ( World Health Organisation, WHO). Tato organizace sídlí v Ženevě ve Švýcarsku a jejím hlavním úkolem je koordinace zdravotních organizací a zdravotní péče v členských státech. WHO bojuje s problémy jako podvýživa, AIDS, malárie a pomocí preventivních a podpůrných programů se snaží zlepšit kvalitu života po celém světě.

Zdravotní péče v ČR patří ke světové špičce

Právě ke dni zdraví bychom si měli připomenout, že zdraví je to nejcennější, co máme a musíme o něj pečovat. 

V České republice se můžeme těšit z toho, že je u nás zdravotní péče dostupná všem a je na velmi vysoké úrovni. Bohužel toto stále ještě není samozřejmostí ve velké části světa. Nicméně i přesto, že péče je u nás opravdu špičková, je stále spousta lidí, kteří nechodí pravidelně na zdravotní preventivní prohlídky, nedodržují doporučení svých lékařů a nebo zkrátka neposlouchají své tělo a k lékaři přijdou za 5 minut dvanáct.

Životní styl jako zabiják

Ať už za výše zmíněnými nešvary stojí strach z lékařů nebo z případné nepříznivé diagnózy, je potřeba si uvědomit, že prevence je zpravidla levnější a nestojí nás takové úsilí jako “hašení” nemocí.

Mezi největší zabijáky v České republice patří nemoci srdce a oběhové soustavy, rakovina a  nemoci dýchacího ústrojí. Tyto nemoci zpravidla pocházejí ze zanedbané životosprávy, stresu, nezdravého stravování a nedostatku pohybu. Městský a sedavý způsob života si takto vybírá svou daň.

Uvědomme si, že ke zdravému životnímu stylu a tedy i k lepší kvalitě našeho života stačí opravdu málo.

Prevence může hodně zachránit

Prevence nepatří mezi populární činnosti, ale věřte, že díky ní si můžete zdraví a vitalitu udržet i do vysokého věku. Stačí chtít. Kromě pravidelných návštěv u praktického lékaře a zubaře byste neměli zapomínat ani na návštěvy odborných lékařů. Od určitého věku jsou doporučovány i speciální prohlídky - u žen jde o mamograf a pánové si zase mohou nechat vyšetřit prostatu. V rámci dalších světový dnů jako je třeba Den kůže, Den ledvin apod. si zase můžete nechat bezplatně otestovat na nemoci, které se nemusí odhalit běžnou prohlídkou.

Věnujte si čas a pečujte o sebe

Mezi to nejpříjemnější, co můžete v rámci prevence pro sebe udělat je vyrazit na lázeňský pobyt nebo wellness pobyt. Ať už jde o prevenci onemocnění srdce v Poděbradech, rozhýbání ztuhlé páteře v Třeboni a nebo posílení imunitního systému v Priessnitzových lázních v Jeseníku, budete jistě mít dobrý pocit, že kromě lenošení se i léčíte a věřte, že účinky se zajisté brzy dostaví.

Samozřejmostí zdravého životního stylu je pak vyvážený jídelníček, kvalitní spánek a dostatek pohybu

Pamatujte na to, že ve zdravém těle je zdravý duch!