O léčivé síle karlovarské termální vody

Voda z teplých karlovarských minerálních pramenů obsahuje čtyřicet sedm prvků potřebných pro organismus. Má prokazatelně příznivé účinky na trávicí trakt, látkovou výměnu, zvýšení imunity vůči genetické a civilizační zátěži, na pohybové ústrojí a celkové čištění organismu. Proto je pitná kúra spolu s koupelemi nejdůležitější součástí karlovarské lázeňské léčby.

Jaké má karlovarská terma složení?
Jde o přírodní teplý iontový roztok obsahující rozpuštěný oxid uhličitý, sodík, vápník, draslík, hořčík, dále hydrogenuhličitan, síran, chlorid a mnoho dalších minerálních látek v malých až stopových množstvích. Základní chemické složení všech karlovarských výronů je téměř shodné, prameny se ale navzájem liší svou teplotou, obsahem volného rozpuštěného oxidu uhličitého, radioaktivitou a koncentrací stopových látek. 

Jak terma účinkuje v těle?
Po vypití prochází horním trávicím ústrojím do žaludku. Zde se mísí se žaludečním obsahem a po ochlazení zhruba na tělesnou teplotu se vyprázdní do střeva, kde se její součásti vstřebávají. Krevní cestou jdou do jater anebo mízou přímo do tělového oběhu ke tkáním. Nepřekvapí proto, že se její vliv projeví nejen v žaludku a střevech, v játrech a slinivce břišní, ale i v celkové látkové přeměně, ve které hrají játra významnou úlohu. Minerální látky obsažené ve vodě, i sám teplý objem vody, působí přímo na sliznice, mísí se a chemicky reagují s obsahem trávicího ústrojí. 

Jak se termální voda užívá?
Pitná kúra se provádí třikrát denně půl až hodinu před jídlem na kolonádách přímo u pramenů podle předpisu lékaře, který určí jak čísla pramenů, tak množství vody. Voda se má pít pomalu po doušcích, nejlépe při procházce, abyste obsah pohárku o objemu 200 ml vypili tak do 10 minut. Mezi vypitím dalších pohárků je vhodná až desetiminutová přestávka. 

Jak velkou má pitná kúra léčebnou sílu?
Pokud uvážíme, že během třítýdenní kúry vypijeme 1 litr termy denně, který obsahuje cca 6,5 g minerálních látek, tak za tu dobu jich tělo přijme až 140 g. Jak velká je to síla, si lépe představíte, když toto množství převedeme do půlgramových tablet velikosti třeba Aspirinu. Jde až o 280 tablet, tedy zhruba o příjem 13 tablet minerálů denně! Takže už víte, proč je pitná kúra tak významná při léčení pooperačních stavů žaludku, střev, žlučového ústrojí, slinivky a chorob látkové přeměny, nejčastěji cukrovky druhého typu a poruch tukového metabolismu. Pitná kúra totiž dokáže ovlivňovat a měnit imunitní a zánětlivou reakci těla na různé podněty.

Má pitná kúra nějaké kontraindikace?
Pitná kúra představuje i určité zatížení organismu, proto při některých stavech není vhodná. Jde například o orgánová selhání jater, ledvin, srdce, plic, těžkou cukrovku, překážky v průchodnosti trávicí trubice, žlučových a močových cest a všechny stavy spojené s celkovými otoky, dále všechna akutní onemocnění a těhotenství po 4. měsíci.

Jak se dostává termální voda do lázeňských provozů?
Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád (SPLZAK), která se stará o podzemní zdroje minerálních vod a kolonády v Karlových Varech, také dodává vodu z Vřídelní kolonády lázeňským provozům ve městě. Odběratel ale musí plnit podmínky dané zákonem. Voda ke koupelím, inhalaci a irigaci dásní musí obsahovat minimálně 51 % vřídelní vody, aby byly zaručeny její léčebné účinky. Distribuce termální vody se provádí buď samospádem, nebo výtlačnými čerpadly v čerpacích cyklech podle rozpisu odběratelů. Největším odběratelem termální vody k balneologickým účelům je již po mnoho let společnost Imperial Karlovy Vary.

Kontroluje někdo kvalitu vody? 
Ano, kontrolu provádí pracovníci Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád. Na deseti vrtech zaznamenávají každých šest sekund přesné průtoky a teplotu vody přístroje. Malé prameny – například na Mlýnské kolonádě – jednou denně kontroluje měřič, který posuzuje vydatnost pramene a jeho teplotu. Pracovníci kontrolují i bakteriologickou povahu pramenů a provádějí chemicko-fyzikální odběr vody.


Zavítejte do Karlových Varů a využijte nabídek stylového hotelu Imperial nebo moderního Spa Resortu Sanssouci, z nichž každý byl v nedávné minulosti několikrát vyznamenán mezinárodním oceněním Czech Republic’s Leading Spa Resort.




Zdroje: 
Šolc, Pavel: Karlovarská lázeňská léčba a medicína na přelomu 20. a 21. století
Průvodce lázeňského hosta nabídkou společnosti Imperial Karlovy Vary
www.splzak.cz, www.karlovyvary.cz, foto www.kvpoint.cz