Priessnitzovy lázně znovu na Spa.cz

PRIESSNITZOVY LÁZNĚ „....kde zábal dostal své jméno..."

FENOMÉN PRIESSNITZ
Před téměř dvěma stoletími se do slezského Jeseníku sjížděla evropská smetánka, příslušníci šlechtických rodů, politici, umělci, zvědaví lékaři. Důvod měli jediný: pobyt u vodního doktora Priessnitze.

Vincenz Priessnitz (1799-1851) lázeňské služby svým pacientům poprvé poskytl v roce 1822. Během následujících 15 let vyrostlo z chudé horské osady Gräfenberk vyhledávané lázeňské místo a obyčejný chlapec z hor se stal uznávaným léčitelem, který byl v roce 1846 vyznamenán císařskou medailí. Ještě za Priessnitzova života vyšlo na 200 knih a brožur o jeho metodách.

PRAMENITÁ VODA, HORSKÉ KLIMA A VY
Lázně v Jeseníku se ve stopách svého zakladatele ubírají dodnes. Tamní tradiční vodoléčebné procedury se chlubí prestižní certifikací JESENÍKY originální produkt®. Účinnou klimatoterapii, tj. pobyt v čistém horském prostředí, s moderními pohybovými aktivitami v sobě spojuje tzv. GRÄFENBERG WALKING. V oblíbeném Balneoparku, speciální vodní zahradě, si můžete vodoléčebné procedury vyzkoušet pod širým nebem, a zdarma.


JEDINEČNÉ GENIUS LOCI
Balneopark a procedury nejsou jedinými unikáty, které v Priessnitzových léčebných lázních můžete objevit. Dominantou areálu je budova hlavního sanatoria připomínající rozsáhlé barokní zámky, jejímž autorem je významný vídeňský architekt Leopold Bauer. Z věžičky sanatoria si rozhodně nenechte ujít dechberoucí výhledy na hřebeny hor i do rovin Polska. Projděte se po Ripperově promenádě, zastavte se u Priessnitzovy hrobky, odpočiňte u Maďarského pomníku, jehož lev se stal symbolem lázní. Při procházce na Studniční vrch nepřehlédněte monumentální mramorovou lavici, jejíž opěradlo netradičně voří sochařský reliéf.


VYJDĚTE DO LESŮ A STAŇTE SE LIDMI
Aniž by tuto rousseauovskou ideu Priessnitz znal, naplnil ji dokonale. Své hosty skutečně do lesů a k pramenům na Studničním vrchu vyháněl. Dnes kolem cirka 60 pramenů, pomníčků, odpočívadel, soch bájných bytostí a lesních sprch vede na 50 kilometrů stezek a naučných chodníků. Projít si je můžete kdykoliv sami i s novu mapovou aplikací Gräfenberg App nebo s výkladem lázeňského průvodce. Objevovat však tato místa můžete také na pěti okruzích cyklistických stezek JesCyklo o celkové délce více než 100 km.


JESENICKÉ LÁZNĚ JSOU HRAVÉ
Oblíbené jsou i vyjížďky na koloběžkách, disgolf, park her nebo projížďky Vláčkem Lázeňáčkem, který
jezdí na výlety na Čertovy kameny, do Faunaparku nebo na Lesní bar. V areálu můžete navštívit i muzeum
kostek LEGO s hernou. Novinkou je Háj Víly Ozdravy, lesní herní prostor s labyrintem, opidem, vodními
nádržemi a čarodějnou struží.