Připravte si lahodné domácí čaje

Několik tipů na podzimní zahřátí

K podzimnímu domácímu lenošení horký nápoj prostě patří. Nechte se inspirovat našimi tipy na domácí čaj, který si můžete připravit sami podle vlastní chuti!

PEČENÝ ČAJ NA DOMÁCÍ POHODU

Pro přípravu pečeného čaje budete potřebovat větší množství ovoce. Tradičně se tento druh připravuje z jablek, hrušek, švestek či citrusů, ale můžete použít i méně tradiční ovoce, jako třeba rybíz, maliny či angrešt. Ovoce je lepší čerstvé, ale samozřejmě můžete upotřebit i zásoby z mrazáku.

Na 1 kg ovoce budete potřebovat zhruba 500 g cukru krupice, 1 citron a koření podle chuti (skořice, hřebíček, badyán…).
Ovoce i citron nakrájejte na malé kostičky a předehřejte troubu na 220 °C. Na plech navrstvěte nejprve ovoce, poté vrstvu cukru a nakonec kostičky citronu a koření. S kořením nemusíte šetřit - čím více ho přidáte, tím výraznější bude výsledná chuť. Pekáč s ovocem přikryjte alobalem a pečte 30 minut zakryté. Poté alobal sundejte a pečte dalších zhruba 15 až 20 minut. Ovoce můžete během pečení několikrát promíchat.

Horkou ovocnou směs naplňte do předem připravených čistých sklenic, po naplnění je zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru. Při správném skladování vám směs na čaj vydrží celou zimu. A jak ze směsi uděláte čaj? Je to velmi snadné - do hrnečku dejte 1 - 2 lžičky ovocné směsi a zalijte horkou vodou.

PŘÍRODNÍ KOUZLA Z BYLINKOVÉ ZAHRÁDKY

Bylinkový čaj může nejen skvěle chutnat, ale také nám může pomoci vyřešit některé zdravotní neduhy, které nás v podzimním a zimním období často sužují. Pokud jste na jaře a v létě nezaháleli, určitě máte doma zásobu nasušených bylinek na horší časy. Pokud jste možnost nasbírat si bylinky propásli, zásobit se můžete v lékárně či v obchodech se zdravou výživou.

Na rýmu a nachlazení je skvělý čaj ze sušených lipových květů s echinaceou a medem. Na bolest v krku se hodí jitrocel, černý bez a  sušené plody šípků. Zvýšenou teplotu můžete zahnat také lípou nebo černým bezem. Vyzkoušejte i meduňku, která pomáhá s neklidným spánkem a tiší bolest. Pro pohodu a veselou náladu i v podmračených dnech si naordinujte dobromysl, heřmánek a levanduli.

ZÁZVOROVÁ KLASIKA

Zázvorový čaj zvládne připravit úplně každý. Kromě zajímavé a velmi aromatické chuti s sebou zázvor přináší i mnoho benefitů pro naše zdraví. Oddenek zázvoru umí z těla vyhnat rýmu i chřipku a skvěle také bojuje proti zánětům. Mimo jiné zlepšuje proudění krve a pravidelné popíjení zázvorového čaje zaručí, že už vás nikdy nebudou studit nohy ani ruce. I přesto, že je čaj ze zázvoru čistě přírodní doping, v některých případech může i uškodit. Proto by se zázvorovému čaji měly vyhýbat děti a osoby s poruchami srážlivosti krve. Optimální dávka pro dospělého je 4 g zázvoru/den.

Doporučený postup pro přípravu zázvorového čaje je následující: oddenek zbavte pomocí škrabky nebo čajové lžičky slupky a nakrájejte na tenká kolečka. Vložte zázvor do hrnku a zalijte vroucí vodou. Až voda mírně ochladne, dochuťte čaj medem a citronem.

ČAJ S OMAMNOU VŮNÍ ORIENTU

Pokud rádi objevujete netradiční chutě a chtěli byste svůj oblíbený černý čaj pozdvihnout na novou úroveň, můžete si doma vyzkoušet přípravu indického čajového nápoje masala chai.

Kořeněný  nápoj s mlékem se v Indii podle tradiční receptury připravuje údajně již 5 000 let. Recept pochází z léčitelského směru ajurvéda a jde o univerzální životabudič, který zlepšuje trávení a stimuluje nervový systém. O přidání černého čaje do směsi se zasloužili až Britové v 19. století.

Základem pro přípravu masaly je směs koření. V Indii se liší použité druhy nejen podle jednotlivých regionů, ale dokonce i v jednotlivých rodinách. Základem jsou zázvor a kardamon, ale velmi často jsou zastoupeny i tyto druhy koření: skořice, anýz, fenykl, pepř, muškátový oříšek a hřebíček. Pokud si chcete směs zpestřit, můžete si do ní přimíchat třeba pomerančovou kůru, růžové lístky, lékořici nebo chilli.

Vybrané koření se svaří v horké vodě po dobu cca 10 minut. Na 4 dcl vody použijte minimálně 7 g koření. Po 10 minutách vaření se ke směsi přidá 6 g  kvalitního sypaného černého čaje (druh Assam, případně Darjeeling). Po 5 minutách varu se do směsi přileje 1 - 1,5 dcl plnotučného mléka. Směs se opět zahřeje, přecedí a silně osladí buď medem nebo třtinovým cukrem. Čím více sladkou chuť bude čaj mít, tím více vynikne aroma použitého koření.

Přejeme vám pohodové chvilky u šálku něčeho dobrého!

Vaše Spa.cz