Připravte tělo i mysl na podzimní čas

Využijte naše tipy k prožití podzimu v co nejpohodovější atmosféře.

Podzim je tu a s ním i spousta změn. Nejen že se stromy zbarvují do překrásných barev, ale zároveň i počasí mění svou tvář. Vzduch je chladnější a sychravé dny častější. Pokud pociťujete tyto změny na fyzické a/nebo psychické úrovni, určitě v tom nejste sami. 

Je přirozené, že přechod z horkých letních dnů do barevného podzimu vnímáte. Chtěli byste znát způsob, jak s tím bojovat a užívat si i toto období? Přečtěte si pozorně následující řádky a třeba právě vám tyto tipy pomohou.

Přizpůsobte se!

Jak již bylo řečeno, počasí se s přicházejícím podzimem výrazně ochlazuje a tomuto přechodu by se měl přizpůsobit i váš jídelníček. Organismus potřebuje více potravin, které ho zahřejí zevnitř. I proto obvykle nemíváte chuť na studený salát či exotické plody. To však neznamená, že máte ze své stravy syrovou zeleninu kompletně vyřadit. Bohatě postačí, když ji občas vystřídáte za tu tepelně upravenou.

A jakou zeleninu vybírat?

Stejně jako podzimní listí i zelenina by měla být pestrobarevná. Nic nezkazíte tím, když do svého jídelníčku zařadíte červenou řepu, mrkev, dýni nebo růžičkovou či klasickou kapustu. První tři druhy můžete dokonce využít jak ve slané, tak ve sladké kuchyni, a všechny mají nespočet pozitivních zdravotních benefitů. V neposlední řadě je tu také kysané zelí, které představuje vitaminovou bombu pro vaše tělo. Pokud tedy cítíte podzimní únavu, udělejte si salát z neopláchnutého kysaného zelí a zažeňte otravné bacily pryč.

Zařaďte sezónní ovoce!

Podzim je ideálním obdobím pro konzumaci zásaditých druhů ovoce včetně jablek, hrušek či švestek. Ty jsou plné antioxidantů a můžete je běžně najít na svých zahrádkách. Díky nim doplníte zásoby vitamínu C i vlákniny, které bývá ve stravě populace nedostatek. Nemalou výhodu pak představuje posílení imunity, jelikož bojují s překyseleným organismem a nepřímo zabraňují vzniku civilizačních chorob.

Koření podzimu

Skoro každý má podzim spojený s vůní skořice, hřebíčku či perníkového koření. Vhodné je zařazovat také kurkumu nebo chilli. Tyto suroviny navíc nemusíte používat pouze při přípravě pokrmů. Skvěle se hodí i do horkých nápojů typu chai latte či golden milk. Nejen že jde o chuťově výborné zpestření, ale koření má i spoustu zdravotních benefitů. Především kurkuma je považována za silný antioxidant. Nápoj nakonec stačí dosladit lžičkou medu a perfektní podzimní drink je na světě.

Pohybem ku zdraví

Organismus je na podzim sice zatížen, nicméně i pohyb je pro tělo důležitý, a to v každém ročním období. Zdravá dávka sportovního vyžití je vždy na místě. Ať už si zvolíte procházky v přírodě, otužilecké plavání ve venkovním koupališti či klasický trénink v posilovně, neuděláte chybu. Najděte rovnováhu mezi pohybem a odpočinkem, o kterém se více dočtete v následujícím bodu.

Poslouchejte své tělo!

Váš imunitní systém je v tomto období pod velkým tlakem a je potřeba na to brát ohled. Pokud jste dlouhodoběji unavení, vaše tělo si říká o chvíli odpočinku. Dopřejte mu tedy to, o co si žádá, a zbytečně se nepřepínejte. Dostatečně spěte, nepodceňujte pitný režim a omezte stres. Podzimní čas si můžete zpříjemnit i wellness pobytem nebo návštěvou lázní. Výběr balíčků k tomu určených naleznete na Spa.cz v sekci podzimních pobytů.

Přečtěte si také náš předchozí článek: 6 + 1 tip jak zatočit s podzimní únavu.