Protáhnout tělo, uvolnit mysl
Tři základní aktivity pro psychickou i fyzickou pohodu
Přemýšlíte, jak strávit čas v domácím prostředí, ve kterém se většina z nás v současné situaci ocitla? Chcete se cítit fajn, i když máte omezené možnosti vyžití? Dnešní článek vám v několika bodech prozradí, jak si udržet zdravé tělo a zároveň klidnou a vyrovnanou mysl.
POHYB JE PŘIROZENOST
I když v této době nemůžeme zavítat na naši oblíbenou lekci nebo trénink do posilovny, nesmíme zapomínat na zdravou dávku pohybu. Bez něj naše tělo strádá. Vyrazit na procházku či se jít proběhnout napadne asi každého. V ošklivém počasí ale můžete využít výhody domácího cvičení. Na internetu dnes už objevíte spousty motivačních videí či online lekcí, ze kterých si vybere opravdu každý.
Pokud si chcete cvičení zpestřit, nakupte posilovací gumičky, činky či expandery a zkoušejte, co vás bude bavit. Můžete se více zaměřit na střed těla, správné prodýchávání, gymnastické prvky či základy kalisteniky. Nakonec třeba objevíte něco nového a zjistíte, že vám cvičení v domácích podmínkách vyhovuje mnohem více.
PROTAŽENÍ JAKO RITUÁL
I když nejste zrovna fanda posilování či běhu v přírodě, je potřeba zajistit, aby vaše tělo netrpělo. Protahování neboli stretching má na vaši fyzickou schránku neskutečný vliv. Jeho pravidelné praktikování vám v daném okamžiku může zajistit příjemný pocit a do budoucna bezbolestný pohyb.
Vyzkoušet můžete i lekci jógy nebo pilates, při kterých se i trochu zadýcháte či zapotíte. Pokud jste však začátečníci, nastavte si limity postupně: například 10 minut denně, přičemž časový interval po pár dnech prodlužujte. Tělo i mysl jdou v tomto případě ruku v ruce, takže nejen, že budete příjemně protažení, ale také psychicky uvolnění.
SÍLA MEDITACE
Jak ještě více umocnit pocit vnitřní i vnější pohody? V meditaci je neuvěřitelná síla, což vědí lidé už stovky, ne-li tisíce, let. Forem meditace je nespočet, díky čemuž si každý může najít tu svou. Pro někoho je meditací procházka v přírodě, kde není nikterak rušen. Pro dalšího to představuje tu kouzelnou chvíli před usnutím a někdo za tím vidí vědomou soustředěnost na tok vlastních myšlenek, ať už s relaxační hudbou nebo bez ní.
Základem je soustředění na vlastní myšlenky, jejich vnímání, selekce či úplné vypnutí. Možná vám to přijde jako lehký úkol, ale ve skutečnosti je potřeba meditační praktiky pravidelně opakovat. Naučit se ovládat své myšlenky totiž může trvat i roky a stejně jako tělo jde vytrénovat i váš mozek.
NASTAVTE SI PRAVIDLA
Pokud vás tyto tipy zaujaly a rádi byste je zařadili do svého každodenního programu, je potřeba si vytvořit určitý plán. Vymezte si přesné časy a jejich délku trvání, po kterou budete jednotlivé aktivity (dávka pohybu, protažení, meditace) provádět, abyste je zbytečně neoddalovali s tím, že se k nim nakonec nedostanete vůbec. Pokuste se je praktikovat alespoň 21 dní, což je doba, po kterou si člověk vytváří určitý návyk. Potom už je jeho zvládnutí mnohem jednodušší a automatické.
Teď už víte vše, co je potřeba. Tak kdo jde do toho s námi?!