Sauny a saunové rituály

„Člověk, který nesní, je jako člověk, který se nepotí: střádá v sobě spoustu jedu.“ (Truman Capote, spisovatel a novinář)

Historie saunování sahá hluboko do minulosti a dlouholetou tradici má především ve Finsku. Proto není divu, že i slovo sauna pochází z finštiny. I u nás je tohle slovo velmi známé a většina si pod tím představuje malou izolovanou místnost obloženou dřevem s lavicemi na sezení a horkým vzduchem uvnitř. Saun je ale nepřeberné množství. Základní princip saunování je v ohřívání a ochlazování organismu. Délka pobytu v sauně je individuální, podle pocitu, kdy se cítíte příjemně, a v průměru se pohybuje kolem 15 minut. Tento proces příznivě ovlivňuje zdraví i psychiku člověka. Zlepšuje imunitní systém, regeneruje a uvolňuje.

Základní typy sauny:


  • Tradiční suchá finská sauna splňuje představu klasické sauny s typickým dřevěným obložením. Teplota se pohybuje kolem 90°C a vlhkost je na 10 – 20 %. Pobyt ve finské sauně prokrvuje tělo a vyplavuje z něj toxiny, posiluje imunitu i zbavuje stresu. Je velmi vhodná pro léčbu syndromu studených nohou.
  • Parní finská sauna se liší tím, že jsou v pravidelných intervalech vodou polévaná rozpálená kamna. Vlhké teplo je rozfoukávané po místnosti. Vlhkost je na 30 % a teplota 80 – 90°C.  V sauně dochází k prohřátí organismu, čímž se zlepšuje celková termoregulace. Ideální je pro osoby, které nemají rády úplně suchý vzduch.
  • Parní sauna (lázeň) má nižší teplotu 40 – 45°C a vyšší vlhkost 90 – 100 %. Hodí se při léčbě dýchacích problémů, astmatu a pohybového aparátu. Příznivě působí i na pleť.
  • Infrasauna je dřevěná malá místnost, kde působí infračervené světlo, které proniká do tělových tkání a prohřívá celé tělo. Je dokonce vhodná i pro kardiaky a alergiky. Dokáže pomoct při bolesti zad a problémech pohybového aparátu. Teplota je 40 – 60°C a pobyt tady může být dlouhý až 40 minut.
  • Tropická sauna už podle názvu navozuje tropické klima. Teplota uvnitř je kolem 65 – 75°C a vlhkost je na 50 – 60 %. Používá se při léčbě dýchacích potíží, revmatu a svalových problémů.
  • Aromatická sauna má blahodárný vliv na plíce i psychiku. Používají se zde různé bylinky a vonné látky vhodné pro aromaterapii. Teplota je nižší a nikdy nepřesahuje 75°C.  Pobyt je možné zpříjemnit různou saunovou kosmetikou nebo peelingem pro čištění pleti.
  • Solná sauna díky své nízké teplotě 40 – 55°C a vlhkostí 15 – 30 % je vhodná pro začátečníky. Stěny sauny jsou složené ze solných cihel. Sůl přispívá ke spalování tuků a čistí organismus. Dále je pobyt v téhle sauně vhodný při kožních problémech a pro zvýšení psychické i fyzické výkonnosti.
  • Bio sauna kombinuje finskou a parní saunu. Díky tomu je možné v sauně vydržet déle, a to až 30 minut. Navíc se často na kamna s výparníkem přidávají esenciální oleje a působí tak aromaterapeuticky. Teplota je kolem 60°C a vlhkost mezi 30 až 60 %.


Saunové rituály:

Mnoho saunových center nabízí kromě klasického saunování také saunové rituály (ceremoniály). Pobyt v sauně je doplněn o zážitek, a tak si užije nejen tělo ale i mysl a duše. Tzv. saunér provází účastníky saunováním, dává rady, vytváří příjemnou atmosféru a přitom v intervalech mává ručníkem nebo vějířem, čím dělá nárazové vlny tepla, které ještě zintenzivní pocení. Mezi saunové rituály patří i použití různých zvukových kulis, hudby, světelný efektů či možnost konzumace vhodného občerstvení. Velmi častým rituálem je využití aromaterapie. Mezi další patří použití saunové kosmetiky ke zkrášlení těla a pokožky či peelingu pro čištění pleti apod. V sauně může probíhat i meditace či různá krátká představení.

Saunové rituály

Sauny jsou jedním ze základních prvků wellness center a najdete je téměř ve většině wellness hotelů. Podívejte se na nabídku wellness pobytů a vyrazte už dnes. Sauny a saunové rituály můžete vyzkoušet i pokud vyrazíte na víkendový pobyt nebo relaxační pobyt.