Sůl nad zlato – solné jeskyně

S uměle budovanými solnými jeskyněmi se v posledních letech takřka roztrhl pytel.  Jedná se jen o módní výstřelek, nebo nám návštěva takového zařízení může být prospěšná?

Není sůl jako sůl….

Ke stavbě solných jeskyní se používají dva typy soli – kamenná nebo mořská. Kromě chloridu sodného, obsahuje sůl další minerály a stopové prvky (jód, hořčík, vápník, selen….), které jsou pro blahodárný účinek na lidský organismus podstatné. Mořská sůl obsahuje zhruba 30% minerálů, zatímco sůl kamenná pouhé 3%. Nejvyšší podíl minerálů a stopových prvků obsahuje sůl z Mrtvého moře. Dále existují vlhké a suché solné jeskyně, jde v podstatě pouze o rozdílný způsob jak dostávat odpařené minerály do vzduchu, odkud je dostáváme do těla my. Jinak je asi na každém z nás, a na zdravotních problémech které máme, jakou variantu solné jeskyně zvolíme.

Výčet nemocí, u kterých je pobyt v solné jeskyni doporučován jako doplňující a podpůrný léčebný prostředek, je velký. Počínaje nemocemi horních a dolních dýchacích cest, přes kožní onemocnění, alergie, nemoci trávicího traktu…, až po psychosomatická onemocnění (deprese, fóbie). Dalším z efektů návštěvy solné jeskyně je, že do těla dostaneme správnou dávku záporných iontů, tím se vyrovná tzv. iontová nerovnováha. V běžném prostředí je vzduch totiž plný kladných iontů, které vyzařují zejména elektronické přístroje (televize, počítače či mobilní telefony), čímž dochází k naší značné únavě a nervozitě.

Prevence i léčba…

Z výše napsaného bychom mohli říci, že blahodárný účinek na lidské zdraví a psychiku je zřejmý. Příznivého účinku na lidský organismus využívají i některé lázeňské domy a solná jeskyně nechybí v nabídce procedur (např. Priessnitzovy léčebné lázně nebo  Lázně Teplice nad Bečvou). Návštěva je vhodná takřka od kojeneckého věku až po seniory, nejen jako doplněk a podpora léčby, ale též jako prevence pro snížení rizika různých onemocnění nebo relaxaci a odpočinek. Omezení nejsou téměř žádná, vyjma onkologických onemocnění, či zvýšené funkce štítné žlázy… . Je ale důležité vybrat tu správnou solnou jeskyni! Takovým malým vodítkem by mohlo být to, že pokud do solné jeskyně vejdete, musíte ucítit vůni soli ve vzduchu. Zároveň vzduch by měl cirkulovat, ne se pouze chladit pomocí klimatizace. Tak co kdybyste si s přáteli dali příště schůzku místo zakouřeného baru v solné jeskyni?