Solná jeskyně: skvělé místo pro klid a pohodu

Objevte tajemství haloterapie

Odpočinku není nikdy dost a v zimních měsících se k relaxaci skvěle hodí solné jeskyně, které umí v mysli oživit vzpomínky na pobyt u moře. Už jste solnou jeskyni vyzkoušeli? Přečtěte si, proč byste do ní měli zavítat! Solná jeskyně


HISTORIE LÉČENÍ SOLÍ

Terapie s využitím suché soli není novodobou záležitostí. Už ze 12. století  existují zmínky o tom, že dělníci v himalájských solných dolech trpí méně respiračními onemocněními a jsou ve velmi dobré fyzické kondici. Další zdokumentovaný výzkum pochází z Polska, kde si v 18. století lékař Feliks Boczkowski všiml stejného efektu u zdejších horníků.

Nejprve lidé využívali pozitivního vlivu soli na lidský organismus v přírodních solných komorách, kde na sebe nechali působit přirozené mikroklima jeskyně při tzv. speleoterapii. Některé z těchto komor i dnes nabízejí možnost léčebného pobytu. Mezi nejznámější patří například polská Wieliczka či solné jeskyně v okolí rakouského Gasteinu.

V současnosti najdete solnou jeskyni ve spoustě lázeňských nebo wellness hotelů. Jedná se  o proceduru, kterou mohou bez obav absolvovat děti, dospělí i senioři a existuje jen minimum kontraindikací. 


CO NA VÁS ČEKÁ V SOLNÉ JESKYNI?

Moderní umělé solné jeskyně se od sebe navzájem liší především tím, z jaké soli jsou zhotovené. Používá se jak sůl kamenná, tak i sůl mořská. Mořská sůl se získává především z Černého, Mrtvého nebo z Baltského moře. Obsahuje až 55 % minerálů, zatímco kamenná sůl pouhá 3 %. Nejvíce jsou v soli  zastoupeny tyto prospěšné  látky: jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo a selen.

Na zemi v solné jeskyni vám pod nohama budou křupat zrnka hrubozrnné soli. Stěny jeskyně budou pokryté nástřikem z jemné či hrubší soli nebo obložené solnými bloky. Na stropě se často objevují solné krápníky pro dokonalou iluzi jeskyně. A do vzduchu, který při relaxaci budete vdechovat, se nejen přirozeně z prostoru, ale i uměle za pomocí speciální přístroje vhání drobné aerosolové částice soli

Doporučená vlhkost v solné komoře je  mezi 40–50 % a teplota se zpravidla pohybuje od 20 do 22 °C. Solné jeskyně jsou ve většině případů vytápěné za pomocí podlahového vytápění, což je pro relaxaci a uvolnění příjemné. Ačkoliv sůl sama o sobě je antibakteriální, měla by mít každá solná jeskyně možnost dezinfekce prostoru pomocí germicidních lamp a také vhodné odvětrávání, které napomáhá udržovat optimální klima a zajišťuje efektivní výměnu vzduchu. 


JAK PROBÍHÁ POBYT V SOLNÉ JESKYNI?

Pobyt v solné jeskyni je odpočinková procedura, při které klidně můžete na pár minutek usnout a nikdo se na vás nebude zlobit. Naopak! Doporučený pobyt v jeskyni je 45 minut a vaším hlavním úkolem je jen sedět či ležet a nechat na sebe působit prostředí nasycené krystalky soli a zápornými ionty. Pro větší komfort je vhodné si vzít s sebou do solné jeskyně deku, kterou si v případě potřeby můžete přehodit přes nohy nebo přes záda. 

Pro zabavení si vezměte klidně zajímavou knihu nebo časopis, ale elektronická zařízení nechejte v šatně nebo na pokoji. Nejen, že jim neprospívá pobyt ve slaném prostředí, ale také by vás rušila při odpočívání. Haloterapie bývá v solných jeskyních spojena často také s chromoterapií, tedy s terapií světlem. Různé světelné efekty a relaxační hudba vám pomohou uvolnit se a oddat se odpočinku. 


PROČ JE POBYT V SOLNÉ KOMOŘE PROSPĚŠNÝ?

Jak už bylo zmíněno, relaxační pobyt v solné jeskyni je prospěšný pro všechny věkové kategorie. Často bývá součástí pobytů pro seniory, právě proto, že není fyzicky náročný a podporuje imunitu i psychickou pohodu. Údajně by vám jedno sezení v solné jeskyni mělo vynahradit 3 dny v mořském podnebí. Návštěva solné jeskyně je tedy skvělý způsob, jak si zkrátit podmračené podzimní a zimní dny vzpomínkami na letní dovolenou.

Nejčastěji lidé vyhledávají solné jeskyně, které trápí problémy s dýchacím ústrojím. Solné jeskyně by měly pomáhat s astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí, s častými záněty nosních dutin či hlasivek či s cystickou fibrózou. Slané prostředí má prý také dobrý vliv na kožní onemocnění, akné, spánkovou apnoe či nejrůznější alergie. Pozitivní vliv se solným jeskyním připisuje rovněž v blahodárném působení na lidskou psychiku. Pozitivní vliv mají snad dokonce i při léčbě úzkostí a depresivních stavů.

Vstup do solné jeskyně se nedoporučuje z pochopitelných důvodů lidem s infekčními chorobami, tuberkulózou či s příznaky virového onemocnění a opatrní by také měli být ti, kteří mají nízký tlak nebo problémy se štítnou žlázou. Solné jeskyně jsou na rozdíl od mnoha jiných procedur doporučovány i těhotným ženám, kterým může pravidelný pobyt v jeskyni pomoc s uvolněním před porodem.

Důležité ovšem je na tomto místě zdůraznit, že pozitivní účinky pobytu v solných jeskyních zatím prokázalo pouze pár reprezentativních studií. Všeobecně se tedy pobyt v solné jeskyni považuje především za doplňkovou proceduru, která je příjemná a nemůže příliš uškodit a její přínos může být spíše na bázi placebo efektu.


Jestli je opravdu solná jeskyně pro vás prospěšná nebo nikoli, nejde zjistit jinak než tak, že je sami vyzkoušíte. Na Spa.cz nabízíme mnoho pobytů se solnou jeskyní. S výběrem toho pravého vám rádi pomůžeme na telefonním čísle +420 483 515 290 nebo na e-mailu [email protected].

Vaše Spa.cz


Zdroje
• CRISAN-DABIJA, Radu; SANDU, Ioan Gabriel; POPA, Iolanda Valentina; SCRIPCARIU, Dragos-Viorel; COVIC, Adrian et al. Halotherapy—An Ancient Natural Ally in the Management of Asthma: A Comprehensive Review. Online. Healthcare. 2021, roč. 9, č. 11, s. 10. Dostupné z: www.mdpi.com.
•  S.A.L.T. CHAMBER (2015-2024). The Complete History of Dry Salt Therapy. Online. 2021, 6.8.2021. Dostupné z: saltchamberinc.com
• SCIENCE-BASED MEDICINE (2008–2024). Halotherapy – The Latest Spa Pseudoscience. Online. 2018, 13.6.2018. Dostupné z: sciencebasedmedicine.org
• SELECT SALT (2022). The Science Behind Halotherapy: How Breathing Salt Air Can Improve Your Health. Online. Dostupné z: selectsalt.com
Solná jeskyně – co přináší a proč je pobyt v ní tak důležitý. Online. Dostupné z: www.solnajeskynehradec.cz