Svátek sv. Martina je svátkem všech labužníků

Nalaďte se na jeho oslavy spolu s námi!

Víte, kdy se slaví svátek sv. Martina? Proč se v tento den pije víno a jí husy? A proč bývá Martin vyobrazován jen s půlkou pláště?

V letošním roce budou zřejmě oslavy svátku svatého Martina z Tours trošku jiné, než tomu bylo doposud, ale alespoň je čas na to, seznámit se podrobně s legendou, která se k tomuto světci váže a také s tím, jak slaví svátek sv. Martina v ostatních evropských zemích. Pohodlně se usaďte a přečtěte si o tom, kde se vzaly tradiční svatomartinské hody.

Sv. Martin - hrdina své doby


Svátek, který se ve většině evropských zemí slaví 11. listopadu, je spojen s osobou sv. Martina z Tours, který se narodil v roce 316 nebo 317 u města Szonbathely na území dnešního Maďarska. Jde o světce, který se zasloužil o to, že se v Evropě ve velké míře rozšířilo křesťanství. Byl znám především pro své dobré skutky a jedná se o jednoho z nejpopulárnějších světců vůbec.

Příběh světce

Legenda, která se o sv. Martinovi vypráví, hovoří o tom, že Martin coby římský voják uviděl při cestě do francouzského města Amiens u městské brány žebráka, který prosí o almužnu. Martin mu chtěl pomoci, ale nevěděl jak. Jídlo ani peníze u sebe neměl, ale napadlo ho dopřát žebrákovi alespoň možnost se trošku ohřát. Proto se s ním rozdělil o svůj vojenský plášť.
Nedlouho poté měl Martin zjevení, ve kterém k němu promlouval sám Ježíš oděný právě do poloviny darovaného pláště. Na základě tohoto zážitku opustil Martin vojenskou kariéru a nechal se pokřtít.

Události nabraly spád a Martin se na čas stal poustevníkem. Věřil, že modlitba je jediným způsobem, jak zbavit svět nepravostí, vyvést pohany z tmářství, ale nasměrovat je na správnou cestu, tj. na cestu křesťanství. Po čase se Martin nechal vysvětit na kněze a stal se dokonce biskupem. I přesto všechno žil ale velmi skromný život. Netoužil po palácích, bohatství ani slávě. Chtěl pomáhat lidem a činit dobro. Možná to je ten důvod, proč si lidé v celé Evropě odkaz svatého Martina tak rádi připomínají.

Sv. Martin a husy

A proč je světec spojován právě s husami? Teorie se různí. Jeden příběh hovoří o tom, že Martin se tak moc nechtěl stát biskupem, že se před povinnostmi schovával v kurníku s husami, které ho ovšem svým hlasitým kdákáním prozradily . Podle druhého příběhu husy vyrušovaly Martina od kázání, a tak je za trest nechal zabít a upéct na pekáči. Jak to bylo se asi nedozvíme, ale husa hraje dodnes v oslavě svátku sv. Martina téměř hlavní roli.

Evropské oslavy na počest světce

Svátek svatého Martina se slaví dne 11.11., tedy v den Martinova pohřbu. Nejvíce je tradice rozšířená v německy mluvících zemích, ale s oslavami se setkáte i v jižních státech jako jsou Itálie či Španělsko. V Německu je tento podzimní svátek spojen především s lampionovými průvody dětí a pálením ohňů, v Rakousku je to obdobné. V některých oblastech dokonce přetrvala tradice svatomartinské koledy. Zajímavé jsou oslavy v holandském městě Coevorden, kde se v polovině listopadu koná tradiční husí trh a také se vyhlašuje královna husopasek.

Ve Francii byly oslavy na čas zapomenuty a v současné době se slaví především na talíři. Francouzi jsou známými labužníky, a proto se ve svátek sv. Martina podávají zejména speciality z husy - husí játra foie gras, plněné husí krky, paštika z husy či trhané maso rilettes. Klasikou je pečená husa s jablky na alsaský způsob. Oslavy sv. Martina jsou s jídlem a dobrým pitím spojené i ve Skandinávii či na Balkáně.

Svatomartinské oslavy v ČR


Svátek sv. Martina byl dlouhá léta v České republice zcela opomíjený. Zlom ale nastal v roce 2005, kdy bylo na trh poprvé uvedeno první víno s ochrannou známkou Svatomartinské. Od té doby se tento svátek dočkal renesance a k jeho oslavám se každoročně připojuje mnoho měst a obcí.

Již tradičně se v den sv. Martina konají různé podzimní jarmarky či slavnosti. Někdy i za účasti samotného sv. Martina na bílém koni. Podle české pranostiky je totiž 11. listopad dnem, kdy by měl celou republiku pokrýt první sníh. V posledních letech bychom ale na sněhovou nadílku čekali marně a Martin tak často nepřináší sněhovou peřinu, ale plnou náruč lahodného vína. Svatomartinské víno, které je prvním vínem letošního roku, se podle pravidel musí otevřít nejdříve 11.11 v 11 hodin a 11 minut.

Také svatomartinská husa je důležitou součástí české sváteční tabule. Nejčastěji se upravuje s jablky, červeným zelím a bramborovým knedlíkem. Chybět by neměla ani chutná polévka kaldoun připravená z husích drobů či husí paštika s mandlemi nebo brusinkami.

Gurmánské pobyty

I přesto, že si vzhledem k současným vládním nařízením na svatomartinské huse na žádném z pobytů pro gurmány nepochutnáte, není důvod zoufat. Husu si můžete připravit doma s rodinou a o mladé víno také nebude v českých obchodech nouze. Doufejme, že letos Martin kromě sněhu přinese i naději na brzké zlepšení situace, a vy tak budete mít opět možnost vyrazit na některý z mnoha gurmánských pobytů z naší nabídky na Spa.cz!