Svátek sv. Martina je svátkem všech labužníků

Zažijte ty pravé svatomartinské slavnosti!

Slavíte svátek sv. Martina? Víte, jak probíhají svatomartinské oslavy jinde v Evropě a jaké pochoutky najdete na slavnostním stole? Prozradíme vám také, kdy je ten pravý čas na otevření první lahve vína a nakoukneme pod pokličku legendě o svatému Martinovi z Tours. 

11. listopadu se blíží! Jak svátek sv. Martina oslavit tady u nás v Česku? Vyrazte na jeden ze svatomartinských pobytů od Spa.cz a pokud nemáte čas, můžete se na podzimní pobyt vydat i o týden později. Ve čtvrtek 17. listopadu je totiž státní svátek. Stačí si tak vzít jeden den volna a využít prodloužený víkend k ochutnávkám pravého svatomartinského menu s husou a svatomartinským vínem v hlavní roli.

Gurmánské pobyty
Teď už se však pojďme podívat na to, kdo byl svatý Martin.


ZNÁTE LEGENDU  O SVATÉM MARTINOVI?

Při své cestě do francouzského města Amiens uviděl římský voják Martin z Tours žebráka, který prosil o almužnu. Chtěl mu pomoci, ale nevěděl jak. Jídlo ani peníze u sebe neměl. Napadlo ho, že nechá žebráka alespoň ohřát, a tak se s ním rozdělil o svůj vojenský plášť.

Nedlouho poté měl Martin zjevení, ve kterém k němu promlouval sám Ježíš oděný právě do poloviny darovaného pláště. Na základě tohoto zážitku opustil Martin vojenskou kariéru a nechal se pokřtít.

Časem se Martin stal poustevníkem. Věřil, že modlitba je jediným způsobem, jak zbavit svět nepravostí, vyvést pohany z tmářství a nasměrovat je na správnou cestu – křesťanství. Zasloužil se tak o rozšíření křesťanství v Evropě.  Po čase se nechal vysvětit na kněze a stal se dokonce biskupem. 

I přesto všechno žil velmi skromný život. Netoužil po palácích, bohatství ani slávě. Chtěl pomáhat lidem a činit dobro. Možná to je ten důvod, proč si lidé v celé Evropě odkaz patrona svatého Martina tak rádi připomínají.


A PROČ ZROVNA HUSY?

Svatomartinská husa je hlavním prvkem oslav, ale proč? Teorie se různí. Jeden příběh hovoří o tom, že Martin se tak moc nechtěl stát biskupem, že se před povinnostmi schovával v kurníku s husami, které ho ovšem svým hlasitým kdákáním prozradily. Podle druhého příběhu husy vyrušovaly Martina od kázání, a tak je za trest nechal zabít a upéct na pekáči. Jak to bylo se asi nedozvíme, ale husa hraje dodnes v oslavě svátku sv. Martina opravdu hlavní roli.

TIP od Spa.cz: Tradiční svatomartinská večeře včetně lahve vína na vás čeká ve Špindlerově Mlýně v Hotelu Tři růže.Hotel Tři růže


SVATOMARTINSKÉ SLAVNOSTI V EVROPĚ

Svátek svatého Martina se slaví 11. listopadu, tedy v den Martinova pohřbu. Tradice je nejrozšířenější v německy mluvících zemích, ale s oslavami se setkáte i v jižních státech jako jsou Itálie či Španělsko. 

V Německu je tento podzimní svátek spojen především s lampionovými průvody dětí a pálením ohňů, v Rakousku je to obdobné. V některých oblastech dokonce přetrvala tradice svatomartinské koledy. Zajímavé jsou oslavy v holandském městě Coevorden, kde se v polovině listopadu koná tradiční husí trh a také se vyhlašuje královna husopasek. 

Svátek sv. Martina se slaví i ve Francii, kde se během oslav podávají zejména speciality z husy, například husí játra foie gras nebo plněné husí krky. Klasikou je pečená husa s jablky na alsaský způsob. S dobrým jídlem jsou oslavy sv. Martina spojeny i ve Skandinávii či na Balkáně.

TIP od Spa.cz: Víte, že na nejlepší kachní speciality nemusíte až do Francie? Skvělé si totiž vychutnáte během svatomartinského wellness pobytu v srdci Jeseníků v Hotelu Slunný dvůr.Hotel Slunný dvůr


SVATOMARTINSKÉ OSLAVY V ČESKU

Svátek sv. Martina se v Česku neslavil až do roku 2005, kdy bylo na trh poprvé uvedeno víno s ochrannou známkou Svatomartinské. Od té doby se k jeho oslavám každoročně připojuje mnoho měst i obcí.

V den sv. Martina se konají podzimní jarmarky či slavnosti. Někdy i za účasti samotného sv. Martina na bílém koni. Podle české pranostiky je totiž 11. listopad dnem, kdy by měl celou republiku pokrýt první sníh. V posledních letech jsme se ale místo Martina museli spokojit pouze s lahodným vínem a skvěle upečenou husou. 

Gurmánské pobyty


JAKÉ DOBROTY JSOU NA SVATOMARTINSKÉM MENU?

Jak už jsme zmínili, tou nejdůležitější součástí sváteční tabule je svatomartinská husa. Nejčastěji se upravuje s jablky, červeným zelím a bramborovým knedlíkem. Chybět by neměla ani chutná polévka kaldoun připravená z husích drobů či husí paštika s mandlemi nebo brusinkami. Ale co je nejzajímavější? Svatomartinské víno, které je prvním vínem nového ročníku, se podle pravidel musí otevřít nejdříve 11. 11. v 11 hodin a 11 minut, tak pozor na to. První skleničku raději až k obědu.

TIP od Spa.cz: Perfektně upečenou svatomartinskou husu si přímo na svátek sv. Martina vychutnáte v Poděbradech v Hotelu Golfi.

Hotel Golfi


K svátku svatého Martina patří především skvělé jídlo, které si však můžete vychutnat kdykoli. Stačí zajet na gurmánský či vinařský pobyt, o kterých se více dozvíte v našem článku Kam za nejlepším vinařským a gurmánským zážitkem

Potřebujete s výběrem podzimního pobytu poradit? Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 483 515 290 nebo na e-mailové adrese [email protected]

Vaše Spa.cz