Tipy na jarní detox

Co dělat pro účinnou očistu těla?

Jaro už vystrkuje růžky - ideální doba začít odhazovat přebytečná kila, která nás v zimě hřála. A i když kila navíc nevlastníme, jaro je skvělým obdobím pro očistu neboli detoxikaci organismu. Vyhneme se tak každoroční jarní únavě, kdy jsme vyčerpaní po náročné zimě. 

Pojďte spolu s námi vybrat ty správné potraviny i aktivity a nastartovat tělo, ať už v pohodlí domova, nebo na jednom z jarních pobytů.


Také vás na jaře trápí alergie, nachlazení a máte trávicí potíže? To všechno zmizí po jarním detoxu. Detoxikačních metod je opravdu hodně. Od přísných hladovek přes zázračné čaje a doplňky stravy až po střevní klystýry. Jmenované metody jsou ale ty drsnější, ne pro každého a navíc by měly probíhat pod odborným dohledem. 

V našem pojetí je jarní detox o celkové změně, kterou bychom si měli užívat a která by měla ukázat správný životní směr našemu tělu i mysli.


JAK NA JARNÍ DETOX?

V první řadě je důležitá motivace a pevná vůle. Jestliže chcete s detoxem začít, sedněte si a sepište důvody, cíle i to, jak se chcete po jarní očistě cítit. Věřte, že vám to pomůže dodržet stanovený očistný režim. Můžete si papír s důvody i pocity pověsit třeba na lednici, abyste to měli pořád na očích.

Potom si zvolte, od kdy do kdy bude váš jarní detox probíhat. Vyberte si takový čas, kdy vás nečekají žádné společenské akce, stresové situace nebo fyzicky náročná práce. Doba očisty může být jakkoliv dlouhá, doporučujeme však minimálně týden.


ZÁKLADEM JE STRAVA

Během jarního detoxu je nutné vynechat smažená jídla, uzeniny, alkohol, kofein, cukr a bílou mouku. Sůl se snažte nahrazovat co nejvíce bylinkami, citronovou šťávou a kořením, jako je zázvor, česnek, kurkuma, koriandr, římský kmín, pepř a skořice. Pokud to zvládnete, vynechte během očisty i maso a mléčné výrobky. 

Možná si teď říkáte, co teda vlastně můžu? Jezte hodně ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, semínek, klíčků a pijte čerstvé šťávy. Do jídelníčku zařaďte také listovou zeleninu (hlávkový salát, kadeřávek, růžičková kapusta, zelí apod.), protože se jedná o bohatý zdroj vitamínů, minerálních látek a navíc z těla odstraňuje přebytečnou vodu, osvěžuje a přináší vitalitu.

Na pročištění jater pijte čaj z ostropestřce mariánského, pampeliškový čaj a jezte červenou řepu i petržel. Výborným doplňkem stravy jsou mořské řasy, které dokážou měnit toxické kovy v těle na soli. Ty jsou pak lépe odbouratelné. Řasy mají navíc vysoký podíl minerálů, vitamínů a proteinů. Učte se jíst vědomě, pomalu a pořádně žvýkejte. 

Dodržujte pitný režim a snažte se vypít 2 – 2,5 l neperlivé vody nebo bylinkových čajů. A co když přijde na nějaké to nezdravé pokušení? Jezte pravidelně a často, abyste neměli hlad a chutě. Mějte u sebe vždy kousky zeleniny, ovoce, celozrnné pečivo, semínka, ořechy a nahraďte tím nezdravé mlsání.


KYSLÍK, POHYB I ODPOČINEK

Pokud chceme tělo očistit, musí nám správně fungovat celý organismus, a to do poslední buňky. K tomu je potřeba dostatečné množství kyslíku. V dnešní uspěchané době je lidské dýchání velmi mělké. Udělejte si párkrát za den čas a myslete na svůj dech. Dýchejte hluboce, nafoukněte břicho a představujte si, jak se kyslík rozlévá po celém těle. Tak ho dostanete ke všem tkáním i buňkám, které začnou pracovat naplno a odstraní ze sebe nepotřebné i toxické látky.

Nedílnou součástí jarní očisty je také pohyb. Venku začíná být krásné slunečné počasí, všechno se probouzí. Perfektní čas na procházky, projížďky na kole či koloběžce a pro odvážnější se určitě nabízí i pomalejší běh. Záleží na vás.

Nezapomínejte ani na dostatečný spánek i odpočinek. Zkuste si denně pár minut zameditovat a udělat si pořádek i ve své mysli. Když očista tak se vším všudy.


VNĚJŠÍ OČISTA

Nezapomínejte ale ani na očistu vaší vnější schránky. Zajděte si na masáž nebo do sauny, nebo zkuste zázračné otužování. Studená ranní sprcha nastartuje vás i váš metabolismus. Dopřejte si hydratační masku, peeling či vyhřátou vanu a zařadit můžete také návštěvu kosmetického salónu. 

A co takhle jarní wellness pobyt, kde se o veškerou péči postarají za vás?

Jarní pobyty


Rozmazlujte se a hlavně - mějte se rádi!

Vaše Spa.cz