Tipy na nejkrásnější místa na Slovensku

Nádherná příroda, majestátní hrady, velkolepá města a termální koupaliště..

Slovensko je zemí velkolepých měst a majestátních hradů. Je jednou z nejpozoruhodnějších evropských zemí, přesto je turisty občas přehlížena. S čím dál tím jednodušší leteckou dostupností do dalekých zemí mnohdy zapomínáme, jaká nádherná místa máme přímo za rohem. S výjimkou moře je slovenská země neskutečně různorodá. Najdete tam nejen velkolepá města a malebné hrady, ale také nádhernou a čistou přírodu, lidovou architekturu nebo termální koupaliště. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte k našim slovenským sousedům. 

Slovensko

PŘÍRODA, HORY

Vysoké Tatry

Magické Vysoké Tatry se svými ostrými štíty, hlubokými plesy a horskými chatami přitahují více návštěvníků, než kterékoliv jiné slovenské hory. Oprávněně. Zde je totiž nejvíce možností pro turistiku. Můžete si vybrat túry vhodné pro lehkou turistiku i pro náročné horské přechody sedel nebo výstupy na vrcholy až do výšky 2500 m. n. m.. Mezi nejkrásnější místa Vysokých Tater patří Štrbské pleso, Gerlachovský Štít nebo Lomnický Štít.

Nízké Tatry

Pohoří Nízké Tatry se táhne v délce 80 km směrem ze západu na východ mezi malebnými údolími Váhu a Hronu. Po Vysokých Tatrách jsou druhým nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska. V posledních letech tu vzniklo plno nových hotelů, autokempinků, sedačkových výtahů a vleků, středisek turistiky a cestovního ruchu. Přesto však, především ve východní části, mezi sedlem Čertovica a Kráľovou hoľou, tu existují ještě opravdové pralesy, kde žije mnoho zvěře, mezi nimi i medvědi. Zde byste neměli vynechat návštěvu vrcholu Chopok a Ďumbier, které patří mezi nejznámější.

Malá Fatra

Malá Fatra patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější slovenská pohoří, přesto v ní můžeme najít místa, kde se zastavil čas. Tvrdí se o ní, že má v sobě trochu z každého koutu Slovenska a něco na tom jistě bude. Nejvyhledávanějším místem jsou Janošíkove Diery - soustava kaňonů, vodopádů, žebříků a lávek, které se nápadně podobají Slovenskému ráji. Mnoho lidí dokonce tvrdí, že se v Malé Fatře nachází nejkrásnější vrchol Slovenska - Velký Rozsutec.

Slovenský ráj

Slovenský ráj je nádherný kus slovenské země. Najdete tu spoustu hlubokých a úzkých soutěsek, čisté a vysoké vodopády, divoké řeky a samozřejmě také nedotčenou přírodu. Díky husté síti značených cest a doslova stovkám žebříků, lávek a řetězů můžete navštívit místa, která by byla jinak nepřístupná.

Vysoké Tatry

HRADY

Bojnice

Slovensko je země na zámky poměrně chudá, o to více každého návštěvníka zaujme čarokrásná stavba Bojnic, která vévodí krajině Hornonitranské kotliny v okolí Prievidze. Bojnický zámek patří mezi nejnavštěvovanější a nejromantičtější kulturní památky na Slovensku. V roce 1970 byl vyhlášen Národní kulturní památkou ČSSR. Všichni můžeme tento zámek znát z pohádky Šíleně smutná princezna. Zámek však není zdaleka jediným turistickým magnetem, kvůli kterému se do Bojnic jezdí. V okolí totiž vyvěrají z hloubek až 1500 m termální vody s příznivými léčivými účinky. 

Spišský hrad

Spišský hrad je nejrozsáhlejší komplex zříceniny hradu ve střední Evropě. Zajímavá hradní scenérie vyčnívá vysoko nad okolním terénem na travertinovém vrchu nedaleko od obce Spišské Podhradie. Spišský hrad je již dlouhá léta chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky a od roku 1993 je zapsán na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.

Čachtický hrad

Čachtický hrad je mohutná hradní zřícenina v Malých Karpatech na Slovensku. Tyčí se na mohutném vápencovém skalisku vysoko nad vesničkou Višňové. Čachtický hrad se proslavil především díky uherské šlechtičně Alžbětě Báthoryové, které se přezdívalo Čachtická paní. Prý snad nechala zavraždit několik set děvčat, v jejichž krvi se poté koupala, aby si zachovala mladistvý vzhled.

Bojnický zámek

MĚSTA

Bratislava

Hlavní město Slovenska - Bratislava je bezpochyby krásná. Město ležící na Dunaji si vás získá svými  panoramaty, historií, památkami, architekturou, kulturou, tradicemi, uměním i gastronomií. Dominantou Bratislavy je krásný hrad, hrdě se tyčící nad Dunajem a je symbolem celého města. V těsné blízkosti Bratislavského hradu se nachází i hrad Devín.

Levoča

Slovenské město Levoča se nachází v těsné blízkosti města Spišská Nová Ves v Prešovském kraji. Půvabné historické centrum Levoči je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a je právem řazena mezi nejkrásnější města na Slovensku. Historický středověký ráz městské památkové rezervace činí z města Levoča příjemnou destinaci pro romantickou dovolenou. Jen pár kilometrů za městem je možné užít si dosyta sportů, a to jak v letním, tak v zimním období.

Banská Štiavnica

Toto slovenské město není Čechům až tak známé, ale tím spíše by se mělo objevit na vašem seznamu míst, která chcete nejen na středním Slovensku navštívit. Bývalé hornické město je od roku 1993 zapsáno na seznamu UNESCO, takže není s podivem, že počet návštěvníků stoupá každým rokem. Všudypřítomné prudké svahy a úzké, křivolaké uličky propůjčují Banské Štiavnici osobitý ráz.

Bratislava

ZAJÍMAVÁ MÍSTA, SKANZENY

Liptov

Liptov je bohatě obdařená dolina mezi Velkou a Malou Fatrou a Nízkými Tatrami. Na Liptově se nachází hned několik turistických lákadel. Mezi ta nejnavštěvovanější patří termální koupaliště Bešeňová a aquapark Tatralandia. Dalším zajímavým místem je vodní nádrž  Liptovská Mara, archeologické muzeum v přírodě, ruiny hradů, památky lidové architektury, muzea a galerie v Liptovském Mikuláši nebo živý folklór v malých vesnicích a ovce pasoucí se na loukách. V zimě pak bohaté možností lyžování.

Pohádková vesnice Habakuky

Pokud vyrazíte na dovolenou na Slovensko s dětmi, neměli byste vynechat návštěvu pohádkové vesničky Habakuky. Vesnice je inspirovaná pohádkami Pavla Dobšinského a na malé návštěvníky zde čekají čarovné chaloupky, oblíbené pohádkové postavy, lidová řemesla a hlavně spousta zábavy! V krásné přírodě najdete 15 unikátních pohádkových domečků, amfiteátr pro 150 lidí, hernu pro děti a další překvapení. Nevšední atmosféru pohádek zde vytváří množství herců a animátorů, kteří o víkendech a v letní sezóně denně oživují příběhy Pavla Dobšinského.

Vlkolínec

Vesnička Vlkolínec, zapadlá v údolí Velké Fatry, je slovenským unikátem na seznamu UNESCO. Dosud tu žijí v původních dřevěnicích tři desítky stálých obyvatel, kteří přes denní návštěvy turistů s fotoaparáty denně chodí pro vodu k potoku, který protéká celou vesnicí.

Habakuky

 Doufáme, že jsme vás inspirovali ve vašich cestách. Rozhodnete-li se vyrazit na Slovensko, podívejte se na nabídku pobytů.