Víte, jak na domácí masáž zad?

Zatočte s bolestí díky praktickému návodu!

Znáte někoho, kdo by neměl rád masáže? My ne! Masáž je totiž jedním z nejúčinnějších a také nejpříjemnějších způsobů, jak uvolnit svaly, příjemně zrelaxovat a zbavit se stresu i bolesti. V neposlední řadě má nesporně pozitivní účinky i na naší psychiku.

Dopřejte si masáž v pohodlí domova! S naším praktickým návodem na domácí masáž si zamilujete každý dotek! Hravě ji zvládnou i naprostí začátečníky. Masírovat lze jakoukoliv část těla. Oblíbené jsou masáže nohou, rukou, masáže proti celulitidě či masáž hlavy. My se zaměříme na nejčastější druh, a to masáž zad a krční páteře.

CO BUDETE NA DOMÁCÍ MASÁŽ POTŘEBOVAT?

Pokud se chystáte masáž v domácím prostředí vyzkoušet, může se vám hodit:

- matrace nebo deka na zem

- staré prostěradlo či jiná savá podložka

- deka či větší ručník

- polštář

- jeden nahřátý ručník

- masážní olej nebo krém

Pro ještě větší pocit pohody můžete v místnosti zapálit svíčku či vonnou tyčinku a zapojit tak i aromaterapeutickou složku.

JAKÉ JSOU TECHNIKY DOMÁCÍ MASÁŽE ZAD?

Způsobů, jak masírovat záda, je celá řada. V masážních salonech se setkáte například se speciálními thajskými masážemi, masáží lomi lomi, čokoládovou, kávovou, vinnou či pivní masáží nebo třeba s reflexní masáží zad. Pro náš domácí návod jsme však vybrali univerzální druh masáže, který zvládnete i vy a kterým nemůžete nikomu ublížit.

JAKÝ JE POSTUP MASÁŽE ZAD?

Masírovaná osoby se pohodlně položený na rovný podklad, na kterém je prostěradlo či jiný savý druh látky. Páteř by měla být vždy v rovině. Ruce lze položit volně podél těla, či je ''poskládat'' pod hlavu. Pokud bude mít masírovaný hlavu na stranu, měl by v průběhu masáže stranu vystřídat, aby nedošlo k zatuhnutí či v horším případě k zablokování krční páteře.

TIP: Pro větší komfort doporučujeme při masáži zakrýt dolní končetiny dekou a nohy vypodložit polštářem tak, aby byla chodidla zhruba ve stejné výši jako srdce.

1. fáze - prohřátí

K uvolnění svalů dochází především prostřednictvím prohřátí. K tomu se vám bude hodit zahřátý ručník, kterým na pár minut přikryjete partnerovi či partnerce záda. 

Po sejmutí ručníku následuje jemné rozmasírování zad pomocí rukou a masážního oleje či krému. Ruce i krém by měly mít teplotu alespoň 36 °C, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Ruce zahřejete třením o sebe a olej můžete krátce nahřát nad svíčkou či ve speciálním ohřívači.

Masážní olej zakoupíte nebo si jej namícháte doma. Ideální je jojobový olej či jemnější mandlový olej, ale hravě si vystačíte i s obyčejným olivovým nebo kokosovým olejem, které najdete ve většině domácností.

Pro zpříjemnění můžete do masážního oleje přidat i pár kapek 100% esenciálního oleje, který zvýrazní účinky masáže. Ideální je například esenciální olej z levandule, heřmánku či eukalyptu. Pro povzbuzení můžete použít i citrusové esenciální oleje. Během prohřívací fáze doporučujeme provádět dlouhé tahy ve směru od shora dolů a pomocí celé dlaně jemně hladit pokožku.

2. fáze - dynamická část

Při druhé fázi masáže postupujte pomalu směrem od krční páteře k hýždím, pomocí krouživých rychlejších pohybů hněťte svaly a tkáně a vyhněte se velkým kostem a kloubům.

Svaly masírujte vždy po vláknech. Pokud budete postupovat přes vlákna, ucítíte malé přeskočení, což není pro masírovaného komfortní. Detailně se pomocí krouživých pohybů prstů můžete věnovat svalům okolo páteře, krčním trapézám, svalům okolo lopatek a bedrům. Obzvláště opatrní buďte v oblasti ledvin a pokud možno, zcela se vyhněte masáží lymfatických uzlin v podpaží. Naopak nezapomeňte promasírovat hýždě a ramena.

3. fáze - závěrečné zklidnění

Poslední fázi domácí masáže představuje zklidnění. Postupně ubírejte na intenzitě i rychlosti pohybů a opět zařaďte dlouhé tahy po celé délce zad. Na závěr umožněte masírované osobě dostatečně dlouhou a nerušenou relaxaci. Na záda rozprostřete nahřátý ručník a nechte masáž doznít. Zásadním faktorem je i doplnění tekutin po masáži. Ideální je vypít zhruba půl litru čisté vody nebo bylinkového čaje.

JAK DLOUHO ZÁDA MASÍROVAT?

Obecně se doporučuje doba 40 - 60 minut, ale pokud si masáž prodloužíte či naopak zkrátíte, rozhodně se nic nestane.

NA CO SI DÁT PŘI MASÁŽI POZOR?

Masáž byste rozhodně neměli provádět, pokud je masírovaná osoba po úraze, operaci nebo jí bolest z páteře vystřeluje do končetin. Nikdy nemasírujte přes velkou bolest!

To samé platí, pokud člověk jeví jakékoliv známky infekčního nebo virového onemocnění či zánětu. Při rozproudění krve v těle by se infekce nebo virus přenášel zrychleně do celého těla a masírované osobě by se mohlo přitížit.

V domácím prostředí se také nedoporučuje masírovat těhotné ženy, kardiaky, osoby s vysokým krevním tlakem, křečovými žílami, chronickým onemocněním kůže či problémy s páteří.

Speciální druhy masáží, jako například medovou detoxikační masáž, masáž lávovými kameny apod., raději přenechte profesionálům.

JAKÉ JSOU ÚČINKY MASÁŽE?

Mezi hlavní benefity masáže patří zlepšení fyzické i psychické kondice, navození příjemného stavu uvolnění a relaxace. Pomocí kruhových masážních pohybů dochází také k rozproudění lymfy a krve, tělo se zbavuje toxinů a škodlivých látek a dochází k hluboké svalové regeneraci. Zlepšuje se imunita a zabraňuje se stárnutí pokožky. Blahodárně působí masáž také při bolestech hlavy a vyčerpání.

KAM ZA PROFESIONÁLNÍ MASÁŽÍ?

Masáž od profesionálů si můžete vychutnat při pobytu v Třeboni nebo při lázeňském pobytu v lázních Lednice. Vaše záda a končetiny si přijdou na své i v lázních Bělohrad. Veškeré wellness pobyty s masáží i bez si snadno rezervujete na Spa.cz.

V případě, že potřebujete s čímkoliv poradit, obraťte se na naší zákaznickou linku na telefonním čísle +420 483 515 290 či na e-mailovou adresu [email protected]

Vaše Spa.cz.