Zahájení lázeňské sezóny a otevírání pramenů

Bohaté kulturní programy, jarmarky, průvody a mnoho dalšího…

Květen je měsícem, kdy téměř všechna lázeňská města zahajují lázeňskou sezónu, světí a otevírají prameny. Pojďme se podívat na ty nejznámější lázně, kdy a jak takové zahájení probíhá? 

Mariánské Lázně

Druhý květnový víkend (10. – 12. 5. 2019) se zahajuje sezóna a slaví 201 let od úplně první lázeňské sezóny v Mariánských Lázních. Čeká Vás bohatý program a slavnostní atmosféra. Ani tady nebude chybět slavnostní průvod a svěcení pramenů. Doprovodní program s mnohými známými osobnostmi a jarmark začínají již v pátek odpoledne. V sobotu dopoledne můžete navštívit Mši svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poté nastane žehnání pramenům a projevy představitelů města i církve. Večer se chystá slavnostní koncert Západočeského symfonického orchestru ve Společenském domě Casino. Nedělní program bude v režii místní základní umělecké školy. 

Luhačovice

Druhý květnový víkend se koná také Otevírání pramenů 2019 (10. 5. – 12. 5.) i v lázních Luhačovice. Kromě pouličního jarmarku a koncertů vás tady čeká hodně zajímavých akcí. Těšit se můžete například na letové ukázky dravců, přehlídku historických vozidel, projížďku historických bicyklů a jiné. Dokonce si můžete zacvičit pod zkušeným vedením relaxační jógu nebo taoistické tai – chi. 

Františkovy Lázně

226. lázeňská sezóna bude ve Františkových Lázních zahájena třetí květnový víkend, a to v sobotu 18. 5. 2019. Proběhne zde představení lázeňského města na filmovém plátně. I v těchto lázních bude nachystaný bohatý kulturní program odehrávající se v hudebním altánu u Františkova pramene zakončený překvapením. Dále vás čeká mše, průvod, proslovy a nebude chybět také tradiční svěcení pramenů. Na Národní třídě bude celý den probíhat trh a na své si přijdou i děti. 

Poděbrady

Třetí víkend v květnu (17. – 19. 5. 2019) proběhne taktéž zahájení 111. lázeňské sezóny v Poděbradech, kde vás opět čeká zajímavý program. V pátek určitě navštivte vernisáž sochaře Vojtěcha Adamce st. a malíře Vojtěcha Adamce ml. V sobotu dopoledne je připravený Cykloturisticky – poznávací závod a odpoledne Pohádkový les pro rodiče i děti. Potom si můžete odpočinout na módní přehlídce nebo u poslechu dechové hudby. V neděli dopoledne proběhne charitativní běh Run For Helps  a odpoledne dojde i na žehnání pramenů. Vše slavnostně zakončí koncert Komorní filharmonie Pardubice. 

Lázně Bělohrad

V sobotu 25. 5. 2019 se můžete těšit na tradiční slavnostní zahájení lázeňské sezóny v malebném městečku Lázně Bělohrad. Čeká na vás bohatý doprovodný program, food festival, jarmark a zábava pro děti i dospělé.

Lázně Bohdaneč

18. 5. 2019 od 10:00 na Vás čeká 122. otevírání lázeňské sezóny v Lázních Bohdaneč. Slavnostní zahájení se ponese v prvorepublikovém stylu. Návštěvníci si budou moci poslechnout skvělé koncerty, vychutnat si bohatý doprovodný program, navštívit řemeslné trhy, zúčastnit se historické prohlídky lázní s průvodkyní a jsou nachystány i volné vstupy do solné jeskyně.

Konstantinovy Lázně

V Konstantinových Lázních se můžete těšit na zahájení 216. lázeňské sezóny. V pátek je pro vás nachystána vernisáž výstavy kreseb od Jiřího Wintera - Neprakty a po prohlídce si můžete zatančit v Lázeňském hotelu Prusík na skupinu Prague Rhythm Kings. Sobota bude patřit žehnání Prusíkova pramene, loutkovému divadlu pro děti a nejrůznějším hudebním akcím. Na závěr večera vystoupí Petr Kolář & Band a po něm vypukne velkolepý ohňostroj. Neděle bude ve znamení soutěží na kolech, koloběžkách a bruslích a v parku si budete moci poslechnout promenádní dvojkonzert tradiční a nové dechovky. To vše se pro Vás chystá 17. - 19. května 2019.

Janské Lázně

Zahájení lázeňské sezóny se v letošním roce posunulo na sobotu 1. června 2019. Jeho nosným tématem tentokrát bude “LÁZNĚ PATŘÍ TAKÉ DĚTEM“. Připomínají tím návštěvníkům, že se v Janských Lázních dlouhodobě léčí mnoho malých pacientů a pro mnohé zde byl a je druhý domov. Program je celodenní od 10 – 18 hodin a “to své” si tu najdou všechny věkové kategorie návštěvníků. Na velkém podiu ve 13 hodin vystoupí Ivan Mládek a jeho Banjo Band, v 15.30 hod. kapela BUTY.

Lázně Třeboň

V těchto malebných jihočeských lázních propuknou oslavy 25. května. Jedná se o oslavy, kdy se žehná léčebná slatina a otevírají se oba třeboňské lázeňské domy Aurora a Berta. Na náměstí bývá připraven bohatý kulturní program pro všechny věkové kategorie. V lázeňském parku pro Vás večer bude nachystaný slavnostní ohňostroj k otevírání lázeňské sezóny.

Teplice nad Bečvou

Na sobotu 11. května je připraven v areálu lázní bohatý program pro lázeňské hosty i širokou veřejnost k otevření již 466. lázeňské sezóny v Teplicích nad Bečvou. Na kolonádě pro Vás bude po celý den připraven hudební program a na pódiu na louce budou probíhat slavnosti. I pro děti je zajištěn bohatý program. Vyřádit se mohou na skákacím hradu, něco se dozvědět na řemeslných trzích a po celý den bude jezdit autovláček na trase kolonáda - náměstí Hranice a zpět. Během slavností navíc můžete soutěžit o pobyt!

Lázně Jáchymov

V lázních Jáchymov si oslavy můžete užít od 25. 5. do 26. 5. 2019.  Tentokrát bude tématem lázeňství v duchu saunového světa a něco málo z historie lázeňství. V rámci zahájení proběhne též Slavnostní otevření saunového světa v Lázeňském centru Agricola společně s Expozicí historie lázeňství v Jáchymově. Prostor v programu získají umělci různých hudebních žánrů, ale také nejrůznější atrakce pro celou rodinu. Novinkou letošního programu je soutěž o 3 noci v Radium Palace pro dvě osoby, do které se mohou zapojit všichni přítomní.

Priessnitzovy léčebné lázně

V Priessnitzových léčebných lázních se můžete těšit na 172. zahájení lázeňské sezóny od 9. 5. do 12.5. Po celou dobu bude připravený doprovodný program, otevření kaple a hrobky V. Priessnitze a Lázeňské vyhlídky. Vrcholem pátečního večera bude vystoupení skupiny Monkey Business a v sobotu vám zahraje Queen revival a Adam Mišík. Letošní oslavy budou opravdu velkolepé. 

Pokud se chystáte někam na zahájení lázeňské sezóny nebo otevíraní pramenů, můžete to spojit s příjemným pobytem. Stačí si jen vybrat na www.spa.cz .