Co je teploléčebné procedury?

Teploléčebné procedury

Teploléčebné procedury zahrnují všechny druhy terapií, které pomocí tepla zasahují do přirozeného termoregulačního systému lidského těla. Dělí se podle zdroje tepla na vnitřní, při nichž je tělo povzbuzeno k výrobě vlastního tepla, a na vnější, kdy je teplo do těla přiváděno. Nejčastějším typem vnějšího zdroje tepla jsou obklady a zábaly. Ty mohou být buď celkové, a nebo částečné. Dělí se také na teplé, indiferentní či chladné a na suché či vlhké. Suché a bahenní zábaly jsou zpravidla v teplotě 45 - 55 °C a zábaly z parafínu pak o teplotě 60 - 77 °C.

Do teploléčebných se řadí také vodoléčebné procedury, při kterých se kombinují příznivé účinky teplé vody a mechanického působení vodních proudů či trysek. Oblíbené jsou vířivé či perličkové koupele a podvodní masáže. Známou procedurou jsou také skotské střiky, při kterých se kombinuje působení studených a teplých proudů. Za teploléčebnou proceduru lze považovat i pobyt v sauně či v parní komoře.

Pokud teplo do organismu přichází pomocí umělých vnějších zdrojů, využívají se nejčastěji tzv. žárovkové skříně, solux či sirius. Při teploléčebných procedurách se můžete setkat i s využitím vysokofrekvenčních proudů. Jde především o procedury krátkovlnné, ultravlnné či mikrovlnné diatermie, při kterých dochází k hloubkovému prohřátí organismu. V některých případech se lze setkat se zahříváním i pomocí ultrazvukových vln.

Termoléčebné procedury se zpravidla využívají při rehabilitaci a při problémech s pohybovým aparátem. Teplo působí příznivě také na kardiovaskulární systém, vegetativní svalstvo a především na lidskou psychiku.

Teploléčebné procedury si můžete užít ve většině wellness i lázeňských hotelů. Navštivte například naše nejznámější lázně Karlovy Vary či sousední Mariánské Lázně.