Teploléčebné procedury zahrnují všechny druhy terapií, které pomocí tepla zasahují do přirozeného termoregulačního systému lidského těla. Dělí se podle zdroje tepla na vnitřní, při nichž je tělo povzbuzeno k výrobě vlastního tepla, a na vnější, kdy je teplo do těla přiváděno. Nejčastějším typem vnějšího zdroje tepla jsou obklady a zábaly. Ty mohou být buď celkové, a nebo částečné. Dělí se také na teplé, indiferentní či chladné a na suché či vlhké. Suché a bahenní zábaly jsou zpravidla v teplotě 45 - 55 °C a zábaly z parafínu pak o teplotě 60 - 77 °C.
Do teploléčebných se řadí také vodoléčebné procedury, při kterých se kombinují příznivé účinky teplé vody a mechanického působení vodních proudů či trysek. Oblíbené jsou vířivé či perličkové koupele a podvodní masáže. Známou procedurou jsou také skotské střiky, při kterých se kombinuje působení studených a teplých proudů. Za teploléčebnou proceduru lze považovat i pobyt v sauně či v parní komoře.
Pokud teplo do organismu přichází pomocí umělých vnějších zdrojů, využívají se nejčastěji tzv. žárovkové skříně, solux či sirius. Při teploléčebných procedurách se můžete setkat i s využitím vysokofrekvenčních proudů. Jde především o procedury krátkovlnné, ultravlnné či mikrovlnné diatermie, při kterých dochází k hloubkovému prohřátí organismu. V některých případech se lze setkat se zahříváním i pomocí ultrazvukových vln.
Termoléčebné procedury se zpravidla využívají při rehabilitaci a při problémech s pohybovým aparátem. Teplo působí příznivě také na kardiovaskulární systém, vegetativní svalstvo a především na lidskou psychiku.
Teploléčebné procedury si můžete užít ve většině wellness i lázeňských hotelů. Navštivte například naše nejznámější lázně Karlovy Vary či sousední Mariánské Lázně.