Lázeňské procedury

A B C E F H I J K L M N O P R S Š T U V W Z
A

Aerobic

Již odedávna si lidstvo uvědomuje jak důležitou roli v našem životě hraje pohyb. Ve snaze o zlepšení zdravotního stavu a udržení fyzické kondice proto vznikala různorodá cvičení. V Číně to bylo například Kung-Fu, v Indii jóga a ani v antice nebylo pravidelné cvičení ničím neobvyklým.

Více informací

Africká xylopová koupel

Pokud nepatříte zrovna mezi lázeňské nadšence, jistě po přečtení názvů mnohých procedur kroutíte nevěřícně hlavou a pravděpodobně marně přemýšlíte, co si pod daným označením představit. Není se však čemu divit, do českých lázní i wellness center pronikají stále nové a v některých případech velmi exotické procedury.

Více informací

Ajurvédská masáž

Již přibližně před 5000 lety vznikl prastarý indický léčebný systém, který významně ovlivnil medicínu východních i západních zemí a i dnes můžeme jeho základy nalézt v celé řadě známých přírodních léčebných technikách. Řeč je o ajurvédě, nebo také "vědě o životě". Principy ajurvédy spočívají ve snaze o vnitřní rovnováhu, která zajišťuje přirozenou obranyschopnost a zdraví člověka. Toho můžeme dosáhnout například zdravým životním stylem, stravou i pozitivním myšlením

Více informací

Akupunktura

V překladu toto slovo znamená vpichování jehel a také o tom je vlastně celá tato prastará léčebná metoda. Přesné datum jejího vzniku není známé, nejstarší nalezené jehly však pochází přibližně z období před 7 tisíci lety. Po dlouhou dobu však nebyla uznávána jako léčebná technika.

Více informací

Amma masáž

Jak lze vytušit již z názvu, jedná se o druh masáže, která má své kořeny v japonské akupunktuře. V českém překladu znamená amma masáž "uklidňovat, nebo také uvolňovat rukama", jejím cílem je tedy uvolnit ztuhlé svalstvo, které je dnešním způsobem života nerovnoměrně zatěžováno a působí tak řadu problémů.

Více informací

Aroma masáž

Aroma masáž, jak ostatně vyplývá již ze samotného názvu, pracuje podobně jako aromaterapie s účinky různých vůní na organismus. Jistě jste si sami na sobě vyzkoušeli, že rozličné vůně, se kterými se během dne setkáváme, vyvolávají odlišné pocity. Některé jsou velmi příjemné, z jiných se nám naopak může udělat špatně.

Více informací

Aromaterapie

V průběhu dne se setkáváme se spoustou druhů vůní. Některé vnímáme velice kladně a jsou nám příjemné, u jiných se naopak snažíme urychleně dostat se z dosahu působení jejich zdroje. Je všeobecně známým faktem, že různé vůně vyvolávají v organismu odlišné reakce a přesně na tomto principu je založena metoda zvaná aromaterapie.

Více informací

Aromatická masáž Relax

Máte již nějakou dobu pocit, že vůbec nic nestíháte a ze všech stran se na vás hrne spoustu povinností? Snídáte cestou na autobus, během polední pauzy stačíte sotva vypít kafe a večer padnete naprosto zničení do postele? Pak je nejvyšší čas na chvíli vypustit a dopřát si chvíle odpočinku a relaxace.

Více informací

Aromaticko-relaxační koupel Zlatá rosa

Růže je symbolem vznešenosti a právem nese přezdívku královna květů. Pokud tedy chceme vyjádřit poděkování, či ukázat dané osobě, že nám na ní opravdu záleží, volíme pro tyto účely zpravidla právě růži. Svou roli přitom hraje také její barva, někomu, člověku, kterého obdivujeme pravděpodobně nevybereme červenou, která je symbolem lásky, ale spíše fialovou značící úctu.

Více informací
B

Balneoterapie

Tento cizí název, který můžeme přeložit jako léčebná lázeň, je označením pro lázeňskou léčebnou metodu, využívající ke svým účelům přírodní zdroje, tedy například peloidy, přírodní plyn či minerální léčivou vodu a to v nejrůznějších formách.

Více informací

Baňkování

Připomíná vám tento výraz spíše jakýsi tajemný chemický rituál, než lázeňskou proceduru? V tom případě rozhodně nemusíte mít strach. Baňkování, neboli vakuoterapie, je velice starou léčebnou technikou, která vznikla již před více než 5000 lety.

Více informací

Bylinná koupel

Mezi nejjednodušší relaxační techniky, dostupné téměř každému, patří koupel. Jemné doteky vody na pokožce ve spojení s mírním pohupováním působí velice příjemným a zklidňujícím efektem. Jsou i tací, kteří si koupel neumí představit bez nejrůznějších přísad, jakými jsou například olejíčky, pěny či bylinky.

Více informací
C

Calmonalová koupel

Koupel obecně patří k velice oblíbeným činnostem. Pro mnoho lidí představuje účinný způsob, jak se zbavit stresu a napětí po náročném dni a nabrat nové síly. Již samotný okamžik, kdy bolavé a ztuhlé tělo ponoříme do horké vody a necháme jej jen tak nadnášet a pohupovat se, je nádherně uvolňující a pokud přidáme ještě například pěnu do koupele, bylinky či vonné olejíčky, stane se z koupele jistě zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná.

Více informací

Celková vířivá koupel

Již po více než dva tisíce let lidé využívají léčebných i relaxačních účinků hydroterapie. Aby také ne, voda má využití v mnoha podobách, ať již jako koupel, pitná kůra, či některá z vodních masážních procedur.

Více informací

Cristaline masáž

Téměř všechny ženy, ale také stále více mužů, dbá na vzhled své pleti. Obličej je totiž místem, které je neustále vidět a poměrně dost vypovídá o našem životním stylu. Na pleti se projeví jednak špatná strava s nedostatkem živin, ale také to, zda kouříme, pohybujeme se ve znečištěném prostředí nebo prostě péči o svou pleť zanedbáváme.

Více informací
E

Elektroléčebné procedury

Již podle názvu je zřejmé, že tato terapie je založena na využívání léčebných účinků elektrické energie. Za účelem dosažení žádoucích výsledků se pracuje s elektrickými proudy o různých frekvencích a intenzitě, podle nichž můžeme rozlišit jednotlivé formy elektroléčby.

Více informací

Extremiter

Žijeme v době, která je charakteristická rychlým vývojem. Vzniká mnoho nových technologií, které mají za úkol usnadnit a zkvalitnit lidský život. Tento trend je možno zaznamenat ve všech oblastech a ani medicína není výjimkou.

Více informací
F

Finská suchá sauna

V současné době má sauna mnoho rozličných podob, ať se již jedná o infrasaunu, kryosaunu, či parní lázeň. Tou původní a nejstarší formou je však právě finská suchá sauna, se dřevem obloženými stěnami, které dodávají saunování tu správnou atmosféru a mají také uklidňující a relaxační účinky na lidskou psychiku.

Více informací

Fitness

Toto slůvko je v současnosti používáno velice často a v nejrůznějších souvislostech, málokdo však ví, co přesně si pod výrazem fitness představit. Fitness označuje nejen sportovní činnosti, ale životní styl celkově. Ten, kdo vyznává fitness tedy dbá o rozvoj své kondice, zdatnosti a pečuje o své zdraví. K tomu patří samozřejmě také vyvážený a zdravý jídelníček a pravidelný pohyb.

Více informací

Floating

Za léčivou vodou Mrtvého moře se každoročně vypraví značný počet turistů. Není také divu, účinky na lidský organismus jsou opravdu pozoruhodné. Ne každý má však možnost si tento zážitek dopřát, ať již z finančních či jiných důvodů.

Více informací
H

Hořečnatá koupel

Ač k tomu tento název může v první chvíli svádět, opravdu se nejedná o koupel, aplikovanou při horečnatých stavech, ani o popis stavu, kdy se člověk při horečce doslova koupe ve vlastním potu. Toto označení nese jedna z mnoha přísadových koupelí a to konkrétně koupel s obsahem hořčíku.

Více informací

Hydrojet

Masáž, jakožto výborný relaxační a uvolňující prostředek, jistě všichni velice dobře známe. I přes poměrně značné množství rozličných forem masáží mají jedno společné a to zkušeného maséra, který vám pomůže od napětí, bolesti či psychické nepohody. V případě mechanické masáže pomocí přístroje nazvaného hydrojet je tomu však trošku jinak, masérem jste zde totiž vy sami.

Více informací

Hydromasáž

Kdo by neznal ten úžasný pocit, kdy po náročném dni plném stresu může ponořit tělo do horké vody a nechat odplavit všechny starosti a únavu. Horká voda uvolní ztuhlé svaly a přidání nějakého olejíčku s oblíbenou vůní, či perličková lázeň příjemný zážitek jenom umocní.

Více informací

Hydroxeur

Podle názvu by kdekdo mohl usoudit, že se jedná o zcela novou a neznámou proceduru, opak je však pravdou. V překladu znamená hydroxeur v podstatě podvodní masáž, která je aplikována pomocí speciálních trysek zabudovaných ve vodoléčebné vaně a ke svým účelům využívá také prvků akupunktury.

Více informací
I

Infrasauna

Láká vás návštěva sauny, ale zároveň vás odrazuje až příliš horký a těžko dýchatelný vzduch? V tom případě můžete vyzkoušet jednu z jejích alternativ, kterou je infrasauna. Pokud tento název nyní slyšíte poprvé, budete možná mile překvapeni, jejími účinky na lidský organismus.

Více informací

Inhalace

Již před více než 4000 lety se při různých potížích dýchacích cest využívalo blahodárných účinků inhalace. Tehdy k tomuto účelu sloužily především páry mořské vody, nebo dýmy z nejrůznější bylinek, v nichž se naši předkové orientovali opravdu velice dobře.

Více informací

Intenzivní čištění suché a mastné pleti

Máte každý den při pohledu do zrcadla pocit, že i přes veškerou snahu je vaše pleť jakoby bez života, chybí ji svěžest a nemůžete se zbavit neustále se tvořících černých teček? Pečujete o ni pomocí nejrůznějších krémů, kosmetických přípravků a situace se stále nelepší? Pokud ano, pak určitě nezoufejte, důvodem může být pouze nevhodně zvolený způsob ošetření.

Více informací

Interferenční proudy

Interferenční proudy se řadí mezi elektroléčebné procedury, které se v současné době díky svému blahodárnému působení na organismus dostávají stále více do středu zájmu. Elektroléčebné metody představují poměrně účinnou léčbu mnoha problémů, nejčastěji onemocnění pohybového aparátu, ovšem oproti klasickému podávání léku mají jednu velkou výhodu.

Více informací
J

Jódová koupel

Jód se řadí mezi stopové prvky, což znamená, že ho naše tělo potřebuje pouze v nepatrném množství. Toto množství je však z hlediska správného fungování organismu velice důležité a pokud jej nezajistíme, mohou se objevit vážně zdravotní potíže.

Více informací

Jóga

Nezasvěcený člověk si pod slovem jóga většinou vybaví stoj na hlavě či jiné složité pozice. Jóga však neznamená pouze fyzické cvičení, ale představuje celkový životní postoj a přístup k životu. Své příznivce učí vnitřnímu klidu a vyrovnanosti, což je právě v dnešní uspěchané době velice přínosné.

Více informací
K

Klasická masáž

Klasická masáž, někdy označována také jako švédská masáž, je výborný způsob jak uvolnit nejen ztuhlé svalstvo ale také mysl a patří mezi nejoblíbenější a nejžádanější procedury. Kromě klasické masáže se v současné době můžeme setkat také s celou řadou jejích modifikací, při kterých se využívá spojení s dalšími léčebnými technikami.

Více informací

Klasická ruční masáž

Jednou z nejoblíbenějších lázeňských procedur je bezesporu masáž a to v jakékoli podobě. Jejích léčebných i relaxačních účinků lidé využívají již od pradávna, masáže totiž patří mezi nejstarší procedury v historii. Během své existence prošly samozřejmě určitým vývojem a tak se dnes můžeme setkat s celou řadou forem a způsobů, včetně kombinací s ostatními léčebnými metodami, například aromaterapií či hydroterapií.

Více informací

Kombinovaná koupel

Koupele všeho druhu patří mezi tradiční lázeňské procedury, které v sobě spojují léčivé a relaxační účinky. Setkat se můžeme s opravdu širokou nabídkou, od přísadových koupelí, které mohou obsahovat různé bylinky, minerální látky či peloidy, až po různé typy hydromasáží, mezi které patří například vířivá koupel nebo perličková lázeň.

Více informací

Koupel se solí z Mrtvého moře

Mrtvé moře je známé pro své blahodárné účinky na lidský organismus a každoročně se k němu vypravuje mnoho lidí. Toto více než 3 miliony staré jezero se nachází na hranici Izraele a Jordánska a je nejslanějším mořem na světě. Koncentrace soli je v něm taková, že nás bez problémů udrží na vodní hladině a způsobuje ji skutečnost, že Mrtvé moře nemá žádný odtok a voda se tedy uvolňuje pouze vypařováním.

Více informací

Koupele přísadové

Koupele patří nejen mezi velmi oblíbené lázeňské procedury, ale pro řadu lidé představuje také neodmyslitelnou součást běžného dne a příjemný způsob relaxace po dni plném stresu a napětí. Výhodou koupelí je rovněž možnost jejich obohacení o nejrůznější přísady, například bylinky, oleje a další látky a lze je tedy využít k mnoha účelům.

Více informací

Krátkovlnná diatermie

Pod tímto názvem se skrývá jedna z mnoha forem elektroléčebných procedur. Jedná se o poměrně moderní způsob léčby s využitím elektrické energie. Podobně jako při ostatních elektroléčebných procedurách, ani během krátkovlnné diatermie zpravidla není léčebný účinek přímo pociťovaný, což však neznamená, že by její aplikace neměla žádný přínos.

Více informací

Kryoterapie

Ačkoli řada lidí dnes stále ještě neví, co přesně si pod slovem kryoterapie představit a na mnohé z nich může působit dokonce dojmem čehosi nebezpečného, ve skutečnosti se pod tímto cizím názvem ukrývá zcela nevinná léčba chladem.

Více informací
L

Laser

Laser lze právem považovat za jeden z největších objevů moderní doby, jehož vlastnosti lze aplikovat v celé řadě oblastí. Nás bude zajímat především z pohledu medicíny a kosmetického průmyslu, své uplatnění však nachází rovněž v průmyslu, využívá se k datovým přenosům a mnoha dalším technickým vymoženostem, bez kterých si dnes život téměř nedokážeme představit.

Více informací

Lavatherm

Jistě jste již někdy zaslechli o hřejivém či chladivém balíčku Lavatherm. Jedná se o obklad, který lze využít při mnoha potížích, kterými jsou například bolesti svalů, jejich ztuhnutí, otoky, pohmožděniny a mnoho dalších. Výhodou tohoto obkladu je nejen jeho snadná aplikace, ale rovněž možnost využití jak k zahřátí, tak i k ochlazení daného místa.

Více informací

Léčba světlem

Blahodárné působení světla na organismus je lidstvu známé již odedávna. Starověcí Řekové a Římané například využívaly "sluneční lázně", později poznatky těchto kultur převzali také arabští lékaři a poměrně nedávno začala s léčbou pomocí světla pracovat rovněž moderní medicína.

Více informací

Léčebné cvičení v bazénu

Každý, kdo trpí kloubními problémy z vlastní zkušenosti ví, že pohyb ve vodě je mnohem snazší a méně bolestivější, než na souši. Osobám s kloubním onemocněním či nadváhou se proto doporučuje plavání, aqua aerobic a další sporty, probíhající ve vodě, která lidské tělo nadnáší a usnadňuje tak práci pohybovému aparátu. Vztlaku vody rovněž využívá léčebná rehabilitační metoda, kterou je v lázeňských zařízeních možné nalézt pod názvem cvičení v bazénu.

Více informací

Lymfodrenáž

S pomerančovou kůží, neboli celulitidou, se dnes potýká stále větší procento populace, přičemž zdaleka neplatí, že postihuje pouze osoby s nadváhou a nezdravým způsobem života. Jedním z velice účinných způsobů v boji proti jejím nepříjemným projevům je metoda známá pod názvem lymfodrenáž, pojďme si ji tedy blíže představit.

Více informací

Lymfoven

Co je to lymfatická masáž jistě není třeba nijak dlouze vysvětlovat, tato procedura se totiž těší velké oblibě a to nejen pro své léčebné, ale také kosmetické využití. Pokud vám tedy název lymfoven zpočátku nic neříkal, nyní je již určitě zřejmé, že má s lymfatickou masáží těsnou souvislost. Lymfoven se užívá pro označení přístroje určeného k sekvenční masáži horních i dolních končetin.

Více informací
M

Magnetoterapie

Při vyslovení tohoto slova se vám možná vybaví malé školní magnety a hodina fyziky. Magnetické pole má však daleko širší využití. Jednou z oblastí, kde se uplatňuje je například fyzioterapeutická metoda známá jako magnetoterapie.

Více informací

Manikúra

Ošetřené a pečlivě upravené nehty jsou jedním z vypovídajících znaků svého majitele a z jejich stavu si tak můžeme již při prvním setkání o dotyčném udělat nějaký obrázek. Pokud například vybíráme zaměstnance po kterém vyžadujeme klidnou a vyrovnanou povahu, okousané nehty jistě nebudou tím správným ukazatelem.

Více informací

Masáž Dolce Vita

Stres je naším každodenním věrným společníkem, který však stojí za mnoha problémy a civilizačními onemocněními. I přes to, že určitá míra stresu je stimulující a pro organismus neškodná, v dnešní uspěchané době se s ním setkáváme v míře, která již rozhodně zdravá není. Někteří z nás se s ním vypořádávají lépe, jiní podstatně hůře, v každém případě je vhodné najít si činnosti, které nám pomohou toto napětí uvolnit a načerpat novou energii do života.

Více informací

Masáž lávovými kameny

Masáž lávovými kameny představuje poměrně netradiční způsob masáže, přesto však patří mezi jednu z nejstarších relaxačních technik, která rovněž příznivě ovlivňuje lidské zdraví. Díky spojení masáže, horkých kamenů a principů čínské medicíny nachází uplatnění při celé řadě potíží a její oblast působení je tedy opravdu široká.

Více informací

Masáž obličeje

Ačkoli tato forma masáže nepatří mezi nejčastější a mnoho lidí dává přednost celotělové masáži, dokáže velice účinně ovlivnit nervový systém a vysoce ceněná je také pro své relaxační účinky. Podle mnoha masérů se jedná dokonce o jednu z nejblahodárněji působících masáží na lidský organismus.

Více informací

Masážní křeslo

Léčbu i relaxaci pomocí masáže využívá lidstvo již po mnoha staletí, což se podepsalo také na způsobu a formě jejího provedení. Tato procedura patří mezi metody s velmi širokým polem působnosti a to především díky mnoha rozličným podobám se kterými se při její aplikaci můžeme setkat. Masáž lze nejen kombinovat s ostatními léčebnými systémy, ale také je možné ji doplnit o různé přípravky, vonné olejíčky, lávové kameny a další předměty.

Více informací

Maska z mořského bahna

Mořské řasy i mořské bahno se stávají stále více využívanými přísadami při nejrůznějších zábalech či koupelích, což však vzhledem k množství minerálů a dalších látek příznivě působící na lidský organismus není nijak překvapivé. Společně s neustále probíhajícími výzkumy se tak objevují nové účinky, které tyto látky mají na organismus a rozšiřuje se tedy také jejich pole působnosti.

Více informací

Medová masáž

Nazlátlá voňavá hmota, která se ukrývá pod slůvkem med je jistě každému velice dobře známá. Pro svou výraznou chuť i aroma je oblíbenou přísadou mnoha jídel. Díky přirozeně sladké chuti je nejen zdravější alternativou bílého rafinovaného cukru, ale zároveň tělu dodává celou řadu prospěšných vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Více informací

Mechanická masáž

Masáž v nejrůznějších podobách patří mezi nejstarší a nejrozšířenější způsoby relaxace a odstranění napětí. Během své existence se objevilo mnoho forem masáží, mimo klasické masáže se můžeme setkat například s aroma masáží, masáží lávovými kameny, medovou masáží, thajskou masáží, hydromasáží a celou řadou dalších.

Více informací

Minerální koupele

Koupele různého druhu jsou velice oblíbenými procedury. Jejich velkou předností je skutečnost, že přidáním určitých přísad, minerálů či jiných látek, lze dosáhnout pokaždé odlišných účinků na lidský organismus a koupele je tedy možné využít při léčbě celé řady potíží.

Více informací

Muzikoterapie

Že hudba poměrně výrazným způsobem ovlivňuje naši psychiku je známý fakt. Jistě jste již zažili chvíle, kdy vám bylo mizerně a po poslechu příjemné hudby tento pocit zmizel jakoby mávnutím kouzelného proutku. Hudba je proto také velmi využívaná při řadě relaxačních technik, kdy vhodným výběrem můžeme docílit hlubokého uvolnění.

Více informací
N

Nordic walking

Ačkoliv je nordic walking poměrně mladá disciplína, její kořeny můžeme vystopovat již v dávných dobách. Naši předkové zcela běžně používali různé hole či klacíky o které se opírali během delší chůze. Možná si tedy nyní kladete otázku, jak se z této stabilizační pomůcky stal nástroj dnes tak hojně využívaný ke zlepšení fyzické kondice. Za tímto faktem stojí, podobně jako v celé řadě dalších případů, spíše náhoda.

Více informací
O

Oxygenoterapie

Označení oxygenoterapie, neboli brasil oxygen, nese jedna z moderních léčebných procedur, která využívá příznivého působení kyslíku na lidský organismus. Pro většinu lidí představuje vdechování kyslíku naprostou přirozenou a běžnou záležitost, která je sice pro život nezbytná, ale málokdo za ní hledá hlubší význam. Oxygenoterapie je však velmi účinná léčebná metoda, která s sebou navíc nepřináší žádné škodlivé vedlejší účinky.

Více informací
P

Parafango

Ačkoli se na toto slovo možná díváte s lehkou nedůvěrou, nejedná se v zásadě o nic neznámého. Parafango totiž označuje spojení dvou procedur; parafínového zábalu s přídavkem mořského bahna. Obě složky působí velice příznivě na lidský organismus a což teprve jejich kombinace!

Více informací

Parafínové zábaly

Termoterapie, mezi kterou se parafínové zábaly řadí, je léčebnou metodou, kterou lidstvo využívá již odpradávna. Jde o velice jednoduchý, ale poměrně účinný způsob, který vede k odstranění řady neduhů. Parafínové zábaly se však neaplikují pouze ze zdravotních důvodů, ale mají rovněž zkrášlovací účinky a proto jsou velice zajímavé také pro oblast kosmetiky.

Více informací

Peeling a masáž plosky nohou

I přes to, že chodidla jsou většinou ukryta v obuvi a tato skutečnost může svádět k zanedbávání jejich péče, neměli bychom ošetření nohou podceňovat. Správná péče o chodidla je totiž důležitá nejen z kosmetického, ale také ze zdravotního hlediska.

Více informací

Peloidy

Peloidy, neboli rašeliny, slatiny a bahna, patří mezi opravdové dary přírody. Jde v podstatě o organický odpad, který se do této podoby měnil po dlouhou dobu, pokud však podstoupíte jakoukoli proceduru, která ke svým účelům využívá peloidy, jistě uznáte, že výsledek opravdu stojí za to.

Více informací

Perličková koupel

Za relaxační lázní spojenou s jemnou masáží již nemusíte jezdit nikam daleko, stačí si pořídit domů perličkovou lázeň. Toto jednoduché, ovšem velice šikovné zařízení vám tak umožní dopřát si relaxaci po náročném dni, kdykoli budete potřebovat, a během chvilky se zbavit stresu a únavy.

Více informací

Pilates

Skutečnost, že cvičení a pohyb všeobecně, mají příznivý dopad na lidské zdraví, je známa již odedávna. Postupem doby se do popředí zájmu dostávaly různorodé formy cvičení, z nichž některé si své příznivce udržely, jiné po počátečním boomu rychle upadly.

Více informací

Pitná kúra

Jistě není pochyb o tom, že voda patří mezi nejdůležitější složky přírody. Také v lidském těle je nejvíce zastoupenou živinou. I přes to, že doporučení týkající se pitného režimu se na nás sypou ze všech stran, řada lidí potřebu vody pro správnou funkci organismu stále podceňuje.

Více informací

Plynové injekce

V případě, že ve vás přečtení tohoto nadpisu vyvolalo lehké obavy či dokonce zděšení, patrně nebudete jediní. Injekční stříkačky totiž obvykle nebývají spojené zrovna s příjemnými pocity. Nelze se také divit, bylo by zcela proti lidské přirozenosti, kdybychom cítili slast ve chvíli, kdy jehla s nepříjemným píchnutím pronikne kůží.V případě plynových injekcí však dochází k výrazně pozitivním účinkům na lidský organismus, kvůli kterým se jistě chvilkovou bolest vyplatí překonat.

Více informací

Podvodní masáž

Masáž patří k velice oblíbeným a čím dál více navštěvovaným procedurám. Není se také čemu divit, se stále se zrychlujícím životním tempem, přibývá množství stresových situací a právě masáž představuje velice vhodný způsob vedoucí k odbourání fyzického i duševního napětí.

Více informací

Pulzní magnetoterapie

Pulzní magnetoterapie bývá označování jako léčebná metoda 21.století, lidstvu je však známá již poměrně dlouhou dobu. I přes to, že se jedná o vysoce účinný prostředek ke zmírnění, či naprostému zvrácení některých onemocnění, bývá často nedoceněná a ve velkém procentu případů je při léčbě zařazena teprve ve chvíli, kdy již všechny ostatní prostředky selhaly.

Více informací
R

Radonová koupel

Radon je považován za nebezpečnou a zdraví škodlivou látku, není to však tak docela pravda. Podobně jako mnoho dalších nebezpečných látek i radon je možno v určitém množství využít k léčbě celé řady neduhů. Jedním z takových případů je radonová koupel.

Více informací

Reflexní masáž

Masáž patří k velmi starým léčebným technikám, které dnes využíváme převážně k uvolnění ztuhlých svalů a celkové relaxaci a regeneraci organismu. Díky jejímu spojení s dalšími léčebnými systémy a obohacení o nejrůznější pomůcky, lze však pomocí masáže léčit velké množství potíží a zmírnit, či zcela odstranit jejich příznaky. Jednou z jejích podob, která velmi pozitivně ovlivňuje lidský organismus, je reflexní masáž, neboli reflexní terapie.

Více informací

Reflexní nožní masáž

Pokud se rozhodneme pro návštěvu masáže, většinou si vybíráme masáž celotělovou. Na první pohled se může zdát, že její příznivý dopad na organismus je větší, dochází k promasírování a uvolnění všech svalů na těle a také k příjemné relaxaci.

Více informací

Relaxační cvičení

Pro současnou dobu je charakteristické rychlé životní tempo a mnohem větší míra stresu, než s jakou se setkávali naši předkové. V důsledku toho se organismus dostává do nerovnováhy a je náchylný k celé řadě onemocnění. Někteří si tuto skutečnost uvědomují více, jiní méně, každý by však měl v rámci zachování svého zdraví ovládat určitou relaxační techniku, či si dopřát odpočinek a relaxaci například v podobě masáže, či různých koupelí a zábalů.

Více informací

Rubínová koupel

Možná, že i vy patříte k těm, kteří mají lázně spojené s dlouhým a nuceným pobytem například po těžké nemoci či operačním zákroku. I přes to, že tento názor je poměrně rozšířený, lázně nemusí sloužit pouze k léčbě nebo rekonvalescenci. Díky klidné atmosféře, která v těchto zařízeních panuje ve spojení s příjemným okolím, je pobyt v lázních velmi vhodný rovněž v případě, že potřebujete na chvíli vydechnout a uniknout každodennímu stresu a povinnostem.

Více informací
S

Sauna

Význam tohoto slova jistě není třeba nijak dlouze popisovat, saunování totiž patří k oblíbeným činnostem již po mnoho let. Jako první si tuto příjemnou aktivitu dopřávali obyvatelé severských zemí, kde má také svůj původ, velice rychle se však rozšířila po celém světě.

Více informací

Shiatsu

Shiatsu, v překladu tlak prsty, je označení pro druh japonské masáže, která využívá nejen práce prstů, ale také dlaní, kolen, kloubů či loktů. I přes to, že se řadí mezi masážní techniky, nabízí mnohem více, než klasická masáž a například v Japonsku představuje oficiálně uznávanou léčebnou metodu.

Více informací

Sigoroll

Jestliže se nyní marně snažíte uhádnout, jaká že lázeňská procedura se může ukrývat pod takto podivným názvem, možná budete překvapeni.

Více informací

Skořicový zábal

V dnešní době patří skořice mezi běžně dostupné a hojně užívané koření, přidává se rovněž do mnoha léků, kosmetických přípravků, likérů či voňavek. Není tomu však tak dávno, kdy byla skořice velice vzácná a drahá.

Více informací

Skotské střiky

Hned na úvod je třeba říci, že se opravdu jedná pouze o lázeňskou proceduru, která s alkoholem nemá naprosto nic společného. Spíše naopak, jejím absolvováním byste jistě velmi rychle vystřízlivěli. Zajímá vás tedy, co se vlastně pod tímto lákavým názvem ukrývá? V tom případě čtěte dál.

Více informací

Skupinová kineziterapie

Kineziterapie, jinak řečeno léčba pohybem, patří mezi oblíbené terapeutické procedury, která má mnohostranné využití. Ačkoli je kineziterapie určena především pacientům s onemocněním pohybového aparátu, nachází uplatnění také například při léčbě poruch příjmu potravy, kdy učí osoby s tímto onemocněním přiměřeně vnímat své tělo za pomoci rozličných pohybových aktivit.

Více informací

Slatinná koupel

Slatinná koupel je jednou z velice příjemných vodoléčebných procedur, využívaných především při léčbě poruch pohybového aparátu. Podle názvu lze snadno uhádnout, že léčivou látkou je slatina, která je bohatá na organické i minerální látky a je tedy pro lidské tělo opravdovým přínosem.

Více informací

Slatinný zábal

O slatině můžeme s klidem prohlásit, že je opravdovým darem přírody. Tato, na první pohled nezajímavá a nevábná hmota, má totiž množství vlastností, díky kterým se hojně užívá při léčbě řady potíží, a to především při poruchách pohybového aparátu, ve formě slatinných koupelí, či slatinných zábalů.

Více informací

Sloupková korekční terapie

Léčebná technika, která se ukrývá pod tímto názvem, patří mezi poměrně moderní, ovšem vysoce účinné metody, odstraňující vadné držení těla a s ním spojené potíže. V dnešní době se jedná o problém, který trápí velké procento populace, což je dané zejména sedavým způsobem života spojeným s nedostatkem pohybu, který by dlouhé sezení, velmi často v nesprávné poloze, vyvažoval.

Více informací

Smaragdová koupel

Lázeňský pobyt nabízí celou řadu známých i méně známých procedur. Těmi nejčastějšími jsou koupele či masáže, které ačkoli se řadí k nejstarším procedurám, které lidstvo vyžívá již po staletí, neustále se vyvíjejí a nabízej tak svým uživatelům stále nové možnosti uplatnění.

Více informací

Solárium

Krásně bronzové opálení po celý rok je snem velké části lidí. Není se také čemu divit; za výlohami, v časopisech či ve filmech se setkáváme s dokonalými a opálenými těly, které se postupně staly ideálem. Mnozí z nás tak tráví ve snaze o vypracovanou postavu hodiny v posilovně, ze kterou velice často následuje také návštěva solária.

Více informací

Solfatanová koupel

Takto nazvaná lázeňská procedura patří mezi přísadové koupele, využívající při svém průběhu léčebných účinků síry. Ačkoli pro svůj zápach může sirná koupel působit značně odpudivě, má velice příznivý dopad na lidský organismus, což dosvědčí jistě všichni, kteří trpí některým z onemocnění pohybového aparátu.

Více informací

Solná jeskyně

Známá česká pohádka praví, že sůl je nad zlato. O tom, zda tomu tak skutečně je se však stále vede řada sporů. Zastánci makrobiotiky ji například podobně jako cukr považují za bílý jed. Sůl je však v určitém množství pro život nezbytná. Obsahuje množství minerálních látek a stopových prvků a její nedostatek může způsobit řadu obtíží.

Více informací

Střídavé koupele nožní

Tato vodoléčebná procedura, kterou můžete nalézt také pod názvem Kneippova lázeň, či šlapací koupel, je založena na střídavém působení teplé a studené vody na dolní končetiny. Slůvko koupel sice je tedy mírně zavádějící, neboť se nejedná o žádnou relaxaci ve vaně plné příjemně teplé vody, ale o aktivní přešlapování ve dvou malých vaničkách.

Více informací

Suchá plynová koupel

Jestliže jste se nyní nad názvem této procedury mírně pozastavili a přemýšlíte nad podivným spojením "suchá koupel", je to zcela v pochopitelné. Koupel máme totiž většinou zafixovanou jako činnost probíhající ve vaně s vodou, nebo jinou tekutinou, obohacenou případně o další pomocné látky.

Více informací
Š

Šlapací koupel

Může se zdát, že slovo koupel je naprosto jednoznačné. Běžně se užívá pro činnost, při které se ponoříme do horké vody, obohacené například o různé olejíčky či jiné přísady a oddáváme se příjemnému pocitu uvolnění a relaxace. Nicméně koupel lze realizovat různými způsoby a jedním z takových příkladů je právě šlapací koupel.

Více informací
T

Thajská masáž

Dnešní doba je charakteristická svým překotným tempem, ve kterém si jen málokdo udrží duševní klid a pohodu. Většina populace trpí stresem a psychickými problémy a stále častěji se proto uchyluje k nejrůznějším terapeutickým technikám.

Více informací
U

Uhličitá koupel

Uhličitá koupel patří mezi nejstarší procedury v historii lázeňství a můžeme se s ní setkat hned ve dvou podobách. Jednak existuje klasická vodní koupel obohacená o oxid uhličitý, lze ji ovšem absolvovat také v její suché podobě, která nese název suchá uhličitá koupel. Účinkem se od sebe mnoho neliší, pro někoho však může suchá varianta uhličité koupele příjemnější v tom, že se aplikuje v obvyklém oděvu.

Více informací

Ultrazvuk

S ultrazvukem se nejčastěji setkáváme ve zdravotnictví, kde slouží jako výborný pomocník při mnoha vyšetřeních. Tuto poměrně moderní metodu lze však uplatnit nejen k diagnostickým účelům, pozitivní výsledky přináší také jeho využití při léčbě či v oblasti kosmetiky.

Více informací
V

Vibrosauna

Co je to sauna jistě není třeba nijak široce rozvádět. Poněkud méně známý pojem mezi veřejností už je však vibrosauna. Pojďme si tedy tuto proceduru blíže představit.

Více informací

Vířivá koupel

Jednou z velice příjemných lázeňských procedur, která má využití nejen jako součást léčebného programu, ale patří také mezi volně prodejné procedury s výrazným relaxačním účinkem, je vířivá koupel. Tato léčebná metoda je založena na podobném principu jako hydromasáž, spolu s níž se řadí mezi vodní masážní procedury, přesto má však svá specifika a odlišnosti.

Více informací

Vodoléčba

Vodu chápeme převážně jako nezbytnou součást života, kterou také bezesporu je, vždyť jen lidské tělo obsahuje 60% vody. Její pole působnosti je však mnohem širší, než pouhé zajištění naší existence. Již v antice byla voda využívána jako léčebný prostředek a to například v podobě masáže, koupele, pitné kůry nebo parní lázně.

Více informací
W

Whirlpool

Již téměř po dva tisíce let lidé využívají blahodárných účinků vodních lázní na lidský organismus. Velké oblibě se těšily například ve starověkém Římě, kdy relaxace v lázních plnila nejen léčebnou, ale rovněž společenskou funkci. Dnes se můžeme setkat s o něco moderní verzí, která se římskými lázněmi inspirovala, a to s vířivou whirlpool vanou.

Více informací
Z

Zábal z mořských řas

O blahodárných účincích mořských řas na lidské zdraví věděli již naši předkové před mnoha sty lety. Například první dochované zápisky z území Japonska popisují řasy nejen jako potravinu, ale zároveň jako lék. Hojně je využívali také starověcí Egypťané, Řekové i Římané a to především pro své kosmetické účely.

Více informací