Lázeňské procedury

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T U V W Z
A

Aerobic

Již odedávna si lidstvo uvědomuje, jak důležitou roli v našem životě hraje pohyb. Ve snaze o zlepšení zdravotního stavu a udržení fyzické kondice proto vznikala různorodá cvičení. V Číně to bylo například Kung-Fu, v Indii jóga a ani v antice nebylo pravidelné cvičení ničím neobvyklým.

Více informací

Africká xylopová koupel

Pokud zrovna nepatříte mezi lázeňské nadšence, jistě po přečtení názvů mnohých procedur kroutíte nevěřícně hlavou a pravděpodobně marně přemýšlíte, co si pod daným označením představit. Není se však čemu divit, do českých lázní i wellness center pronikají stále nové a v některých případech velmi exotické procedury. Jednou z takových je také africká xylopová koupel. Protože se s touto koupelí lze setkat zatím jen v malém počtu lázní a nepatří tedy mezi běžně nabízené procedury, pojďme si o ní říci něco bližšího.

Více informací

Ajurvédská masáž

Již přibližně před 5000 lety vznikl prastarý indický léčebný systém, který významně ovlivnil medicínu východních i západních zemí. I dnes můžeme jeho základy nalézt v celé řadě známých přírodních léčebných technik. Řeč je o ajurvédě, nebo také "vědě o životě". Principy ajurvédy spočívají ve snaze o vnitřní rovnováhu, která zajišťuje přirozenou obranyschopnost a zdraví člověka. Toho můžeme dosáhnout například zdravým životním stylem, stravou i pozitivním myšlením. Vnitřní nerovnováha je naopak známkou nemoci. Kolem nás však existuje mnoho faktorů, které energeticky vyvážený stav narušují. Cílem ajurvédy je proto tyto faktory odhalit a nastolit v těle opět rovnováhu. Mezi léčebné metody patří například detoxikace, akupunktura, podávání různých bylinek, meditace, modlitba či masáž.

Více informací

Akupresura

Akupresura je tradiční čínská metoda, při které se pomocí stlačování určitých bodů na těle uvádí celý organismus zpět do rovnováhy. U nás v současné době nejde o oficiální metodu léčby, a to i přesto, že je pozitivní vliv na organismus v mnoha případech prokazatelný.

Více informací

Akupunktura

V překladu znamená akupunktura vpichování jehel a také o tom je celá tato prastará léčebná metoda. Přesné datum jejího vzniku není známé, nejstarší nalezené jehly však pochází přibližně z období před 7 tisíci lety. Po dlouhou dobu nebyla uznávána jako léčebná technika. K tomu došlo teprve v nedávné době, kdy byly principy, ze kterých akupunktura vychází, vědecky potvrzeny a uznány klasickou medicínou.

Více informací

Amma masáž

Jak lze vytušit již z názvu, jedná se o druh masáže, která má své kořeny v japonské akupunktuře. V českém překladu znamená amma masáž "uklidňovat, nebo také uvolňovat rukama". Jejím cílem je tedy uvolnit ztuhlé svalstvo, které je dnešním způsobem života nerovnoměrně zatěžováno, a působí tak řadu problémů.

Více informací

Aqua aerobic

Aqua aerobic je rytmické cvičení ve vodě. Podobně jako klasický aerobic se ten vodní cvičí s hudbou v rychlejším tempu. Ideální bazén pro cvičení má vodu zhruba do půlky hrudníku, takže se mohou účastnit i neplavci. Zpravidla bývá oblíbený spíše u žen, ale zacvičit si rozhodně mohou i sportovně založení muži. Aerobic je pak vhodný zejména pro ty, kteří chtějí zhubnout a efektivně zpevnit postavu.

Více informací

Aroma masáž

Aroma masáž, jak ostatně vyplývá již ze samotného názvu, pracuje podobně jako aromaterapie s účinky různých vůní na organismus. Jistě jste si sami na sobě vyzkoušeli, že rozličné vůně, se kterými se během dne setkáváte, vyvolávají odlišné pocity. Některé jsou velmi příjemné, z jiných se nám naopak může udělat špatně.

Více informací

Aromaterapie

V průběhu dne se setkáváme se spoustou druhů vůní. Některé vnímáme velice kladně a jsou nám příjemné, u jiných se naopak snažíme urychleně dostat se z dosahu působení jejich zdroje. Je všeobecně známým faktem, že různé vůně vyvolávají v organismu odlišné reakce, a přesně na tomto principu je založena metoda zvaná aromaterapie.

Více informací

Aromatická masáž Relax

Máte již nějakou dobu pocit, že vůbec nic nestíháte a ze všech stran se na vás hrne spousta povinností? Snídáte cestou na autobus, během polední pauzy stačíte sotva vypít kafe a večer padnete naprosto zničení do postele? Pak je nejvyšší čas na chvíli vypustit a dopřát odpočinek a relaxaci. Skvělým služebníkem je například některá z nepřeberného množství masáží, při které se za doprovodu příjemné hudby a vůně masážních emulzí a olejíčků můžete oddávat jemným hmatům zkušeného terapeuta a vychutnávat si postupné uvolnění jak fyzické, tak duševní.

Více informací

Aromaticko-relaxační koupel Zlatá rosa

Růže je symbolem vznešenosti a právem nese přezdívku královna květů. Pokud tedy chceme vyjádřit poděkování, či ukázat dané osobě, že nám na ní opravdu záleží, volíme pro tyto účely zpravidla právě růži.

Více informací
B

Balneoterapie

Tento cizí název, který můžeme přeložit jako léčebná lázeň, je označením pro lázeňskou léčebnou metodu využívající ke svým účelům přírodní zdroje, tedy například peloidy, přírodní plyn či minerální léčivou vodu, a to v nejrůznějších formách.

Více informací

Baňkování

Připomíná vám tento výraz spíše jakýsi tajemný chemický rituál než lázeňskou proceduru? V tom případě rozhodně nemusíte mít strach. Baňkování, neboli vakuoterapie, je velice starou léčebnou technikou, která vznikla již před více než 5000 lety. Zmínky o ní můžeme najít v různých částech světa, ty nejstarší pocházejí z Mezopotámie, rozšířená však byla také v Číně a starověkém Řecku.

Více informací

Bazén s protiproudem

Bazén s protiproudem je klasický bazén, ve kterém je instalovaná jedna nebo více silných trysek. Tyto trysky vytvářejí protiproud, který lze využít pro silnou masáž zad a nebo jako ztížení klasického plavání. U některých trysek lze regulovat směr i sílu proudu.

Více informací

Biolampa

Biolampa je pomůcka, která se využívá při fototerapii neboli léčbě světlem. Jde o malý přístroj, který připomíná klasickou baterku či dálkové ovládání. Jedná se o nebolestivou terapii, kterou můžete absolvovat v pohodlí domova, ale i pod dohledem zkušeného terapeuta při lázeňském či wellness pobytu. Pro nejlepší efekt léčby biolampou je nutné proceduru provádět dlouhodobě.

Více informací

Breussova masáž páteře

Breussova masáž je opravdovým pohlazením pro bolavá záda a pro pocuchané nervy. Jemná masáž s třezalkovým olejem má své jméno podle rakouského lidového léčitele a experimentátora Rudolfa Breusse (1899 - 1990) a je velmi oblíbenou procedurou.

Více informací

Bromová koupel (Jodo-bromová koupel)

Bromová koupel, nebo častěji jodo-bromová koupel, je relaxační lázeň s příměsí jodo-bromové solanky. Koupel přináší široké spektrum pozitivních účinků na lidský organismus a dopřát si ji můžete jak doma, tak v českých i zahraničních lázních.

Více informací

Bylinná koupel

Mezi nejjednodušší relaxační techniky dostupné téměř každému patří koupel. Jemné doteky vody na pokožce ve spojení s mírním pohupováním působí velice příjemným a zklidňujícím efektem. Jsou i tací, kteří si koupel neumí představit bez nejrůznějších přísad, jakými jsou například olejíčky, pěny či bylinky. Jejich výběr bývá většinou výsledkem náhody, pokud jsou však užívány cíleně, dokáží dělat opravdové divy.

Více informací
C

Calmonalová koupel

Koupel obecně patří k velice oblíbeným činnostem. Pro mnoho lidí představuje účinný způsob, jak se zbavit stresu a napětí po náročném dni a nabrat nové síly. Již samotný okamžik, kdy bolavé a ztuhlé tělo ponoříte do horké vody a necháte jej jen tak nadnášet a pohupovat se, je nádherně uvolňující. Pokud přidáte například pěnu do koupele, bylinky či vonné olejíčky, stane se z koupele jistě zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná.

Více informací

Celková vířivá koupel

Již po více než 2 000 let lidé využívají léčebných i relaxačních účinků hydroterapie. Aby také ne, voda má využití v mnoha podobách: ať už jako koupel, pitná kůra či některá z vodních masážních procedur.

Více informací

Cristaline masáž

Téměř všechny ženy, ale také stále více mužů, dbá na vzhled své pleti. Obličej je totiž místem, které je neustále vidět a poměrně dost vypovídá o našem životním stylu. Na pleti se projeví jednak špatná strava s nedostatkem živin, ale také to, zda kouříme, pohybujeme se ve znečištěném prostředí nebo prostě péči o svou pleť zanedbáváme. Velmi známé je rovněž tvrzení, že pleť si pamatuje, jak jsme se k ní v mládí chovali, a spolehlivě nám všechny hříchy vrátí. I proto bychom se o ni měli začít starat co nejdříve.

Více informací
Č

Čokoládová koupel

Čokoládová koupel přináší uvolnění, relaxaci a lepší náladu. Díky látkám obsaženým v čokoládě se při koupeli do krve vyplavují hormony štěstí. Koupel v čokoládě navíc krásně voní, zaručeně vám rozproudí krev a rozjasní tvář.

Více informací

Čokoládová masáž

Čokoládová masáž je skutečnou lahůdkou pro opravdové čokoholiky. Kromě toho, že čokoláda výborně chutná, má i skvělé účinky na lidskou pokožku a psychiku. Čokoládová masáž zlepšuje náladu a naordinovat by si ji měli všichni, koho trápí skleslost a podzimní či zimní splín.

Více informací
D

Diadynamické proudy

Diadynamické proudy jsou elektroléčebnou procedurou, při které dochází k tišení bolesti a léčbě za pomoci dvou plošných elektro diod. Jako první tuto metodu objevil a na své pacienty aplikoval francouzský lékař Bernard v roce 1929.

Více informací

Dry Jet

Dry Jet je jedna z nejmodernějších wellness relaxačních procedur. Jiný název pro tuto proceduru je suchá vodní masáž a rozhodně nejde o oxymoron.

Více informací
E

Elektroléčebné procedury

Již z názvu vyplývá, že je tato terapie založena na využívání léčebných účinků elektrické energie. Za účelem dosažení žádoucích výsledků se pracuje s elektrickými proudy o různých frekvencích a intenzitě, podle nichž můžeme rozlišit jednotlivé formy elektroléčby.

Více informací

Elektrostimulace

Elektrostimulace je součást elektroterapie, která se využívá pro neinvazivní lékařské zákroky s využitím elektrického proudu. Elektrický proud stimuluje nejčastěji kosterní svalovinu a pomáhá s regenerací po úrazech či operacích. Elektrostimulaci často také využívají profesionální sportovci.

Více informací

Extremiter

Žijeme v době, která je charakteristická rychlým vývojem. Vzniká mnoho nových technologií, které mají za úkol usnadnit a zkvalitnit lidský život. Tento trend je možno zaznamenat ve všech oblastech a ani medicína není výjimkou. Díky novým poznatkům se tak otevírají nové možnosti v léčbě, přičemž je patrné stále širší uplatnění nejrůznějších přístrojů. Jedním z takových příkladů je přístroj nesoucí název extremiter.

Více informací
F

Finská suchá sauna

V současné době má sauna mnoho rozličných podob, ať už se jedná o infrasaunu, kryosaunu či parní lázeň. Tou původní a nejstarší formou je však právě finská suchá sauna se dřevem obloženými stěnami, které dodávají saunování tu správnou atmosféru a mají také uklidňující a relaxační účinky na lidskou psychiku.

Více informací

Fitness

Toto slovo je v současnosti používáno velice často, a to v nejrůznějších souvislostech. Málokdo však ví, co přesně si pod výrazem fitness představit. Označuje totiž nejen sportovní činnosti, ale životní styl celkově. Ten, kdo vyznává fitness, dbá o rozvoj kondice, zdatnosti a pečuje o své zdraví. K tomu patří samozřejmě také vyvážený a zdravý jídelníček a pravidelný pohyb.

Více informací

Floating

Za léčivou vodou Mrtvého moře se každoročně vypraví značný počet turistů. Není také divu, účinky na lidský organismus jsou opravdu pozoruhodné. Ne každý má však možnost si tento zážitek dopřát, ať již z finančních či jiných důvodů. V takovém případě se nabízí cenově přijatelnější a také dostupnější alternativa, kterou představuje metoda známá pod názvem floating.

Více informací
G

Galvanická lázeň

Galvanická lázeň je metoda, při které se kombinují léčebné účinky stejnosměrného elektrického proudu, teplé vody a hydrostatického tlaku a vztlaku. I přesto, že zní tento popis trošku komplikovaně, jde o naprosto bezpečnou proceduru.

Více informací
H

Horské sluníčko

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Ovšem při použití horského sluníčka tomu bylo v minulosti spíše naopak. Tzv. horské slunce je přístroj, který se v 70. a 80. letech hojně využíval pro domácí slunění a prevenci nejrůznějších chorob. V současné době je už ale jasné, že horské slunce lidskému organismu neprospívalo, ale naopak velmi škodilo. Vysoký podíl ultrafialového záření UV-C nenávratně poškozoval pokožku a způsoboval nádorové bujení. V některých případech mohlo záření způsobit dokonce i slepotu.

Více informací

Hořečnatá koupel

Ač k tomu tento název může na první pohled svádět, opravdu se nejedná o koupel aplikovanou při horečnatých stavech, ani o popis stavu, kdy se člověk při horečce doslova koupe ve vlastním potu. Toto označení nese jedna z mnoha přísadových koupelí, a to konkrétně koupel s obsahem hořčíku.

Více informací

Humátová koupel

Humátová koupel je relaxační lázeň s příměsí rašeliny. Humáty jsou přírodní látky organického původu, které vznikají rozkladem rostlinných zbytků. Rašelina obsahuje zhruba 80 % humidových látek s příznivým vlivem na lidský organismus.

Více informací

Hydrojet

Masáž, jakožto výborný relaxační a uvolňující prostředek, jistě všichni velice dobře známe. I přes poměrně značné množství rozličných forem masáží mají všechny jedno společné, a to zkušeného maséra, který vám pomůže od napětí, bolesti či psychické nepohody. V případě mechanické masáže pomocí přístroje zvaného hydrojet je tomu však jinak, masérem jste totiž vy sami.

Více informací

Hydromasáž

Kdo by neměl rád ten úžasný pocit, kdy může po náročném dni plném stresu ponořit své tělo do horké vody a nechat odplavit všechny starosti a únavu? Horká voda uvolňuje ztuhlé svaly a přidání olejíčku s vaší oblíbenou vůní či perličková lázeň tento příjemný zážitek jenom umocní. Pokud byste však měli chuť nechat své tělo opravdu rozmazlovat a načerpat novou energii, je nejlepší vyrazit do lázní za hydromasáží.

Více informací

Hydroxeur

Podle názvu by kdekdo mohl usoudit, že se jedná o zcela novou a neznámou proceduru, opak je však pravdou. V překladu znamená hydroxeur v podstatě podvodní masáž, která je aplikována pomocí speciálních trysek zabudovaných ve vodoléčebné vaně. Ke svým účelům využívá také prvků akupunktury. Tato kombinace z ní činí velice účinnou metodu k léčbě celé řady obtíží.

Více informací
I

Infrasauna

Láká vás návštěva sauny, ale zároveň vás odrazuje až příliš horký a těžko dýchatelný vzduch? V tom případě můžete vyzkoušet jednu z alternativ, kterou je právě infrasauna. Pokud tento název slyšíte poprvé, budete možná mile překvapeni jejími účinky na lidský organismus.

Více informací

Inhalace

Již před více než 4 000 lety se při různých potížích dýchacích cest využívalo blahodárných účinků inhalace. Tehdy k tomuto účelu sloužily především páry mořské vody nebo dýmy z nejrůznější bylinek, v nichž se naši předkové orientovali opravdu dobře. Inhalace jako léčebná procedura, se kterou se dnes můžeme setkat, však vznikla až o mnoho let později, v roce 1829, kdy byly sestrojeny první inhalační přístroje.

Více informací

Intenzivní čištění suché a mastné pleti

Máte každý den při pohledu do zrcadla pocit, že i přes veškerou snahu, je vaše pleť jakoby bez života, chybí ji svěžest a nemůžete se zbavit neustále se tvořících černých teček? Pečujete o ni pomocí nejrůznějších krémů, kosmetických přípravků a situace se stále nelepší? Pokud tomu je tak, pak určitě nezoufejte. Důvodem může být pouze nevhodně zvolený způsob ošetření. Každý typ pleti vyžaduje totiž jinou péči a základem je určit, zda patříte k osobám se suchou, mastnou nebo smíšenou pletí.

Více informací

Interferenční proudy

Interferenční proudy se řadí mezi elektroléčebné procedury, které se v současné době díky svému blahodárnému působení na organismus dostávají stále více do středu zájmu. Elektroléčebné metody představují poměrně účinnou léčbu mnoha problémů, nejčastěji onemocnění pohybového aparátu, ovšem oproti klasickému podávání léku mají jednu velkou výhodu. Při elektroléčbě nedochází k žádným vedlejším nežádoucím účinkům, naopak je možno její působení přesně zacílit na problematické místo.

Více informací
J

Jódová koupel

Jód se řadí mezi stopové prvky, což znamená, že ho naše tělo potřebuje pouze v nepatrném množství. Toto množství je však z hlediska správného fungování organismu velice důležité a pokud jej nezajistíme, mohou se objevit vážné zdravotní potíže.

Více informací

Jóga

Nezasvěcený člověk si pod slovem jóga většinou vybaví stoj na hlavě či jiné složité pozice. Jóga však neznamená pouze fyzické cvičení, ale představuje celkový životní postoj a přístup k životu. Své příznivce učí vnitřnímu klidu a vyrovnanosti, což je právě v dnešní uspěchané době velice přínosné.

Více informací
K

Kineziotaping

Kineziotaping neboli také tejpování je relativně moderní způsob, jak vyřešit bolesti svalů a kloubů za pomoci elastických bavlněných pruhů látky. S tímto inovativním způsobem léčení poprvé přišel v 70. letech minulého století japonský lékař a chiropraktik Kezo Kase. Zhruba kolem roku 2010 se sportovci s různě barevnými pásky na těle začali objevovat i na olympiádě a dalších sportovních akcích.

Více informací

Klasická masáž

Klasická masáž, někdy označována také jako švédská masáž, je výborný způsob jak uvolnit nejen ztuhlé svalstvo, ale také mysl. Patří proto mezi nejoblíbenější a nejžádanější procedury. Kromě klasické masáže se v současné době můžeme setkat s celou řadou modifikací, při kterých se využívá spojení s dalšími léčebnými technikami. Jedná se například o aroma masáž, medovou masáž, masáž lávovými kameny, podvodní masáž, thajská masáž a mnoho dalších.

Více informací

Klasická ruční masáž

Jednou z nejoblíbenějších lázeňských procedur je bezesporu masáž, a to v jakékoli podobě. Jejích léčebných i relaxačních účinků lidé využívají již od pradávna, jelikož patří mezi nejstarší procedury v historii. Během své existence prošla velkým vývojem, a tak se dnes můžeme setkat s celou řadou forem a způsobů, včetně kombinací s ostatními léčebnými metodami, například aromaterapií či hydroterapií. Masáže dnes rovněž neprovádí pouze terapeut, ale také speciálně k těmto účelům navržené přístroje. Ačkoli se jedná o kvalitní alternativu, klasické ruční masáži se vyrovnat přeci jen nemohou.

Více informací

Klimatoterapie

Pod pojmem klimatoterapie si můžete představit pobyt v léčebném prostředí, tedy v místě se statusem klimatických lázní. Jako podpůrná terapie při prevenci nebo při samotné léčbě onemocnění se využívá klimatických podmínek, které jsou pro zdraví přínosné. Nejčastěji jde o místa s unikátním souborem fyzikálních faktorů, které prospívají pacientovi už jen tím, že se na daném místě nachází. Z podstaty tedy nelze klimatoterapii využít jen tak, například v místě trvalého bydliště. Důležité je, aby léčebné podmínky byly jiné, než na které je pacient zvyklý.

Více informací

Kneippova lázeň

Kneippova lázeň je otužovací vodoléčebná procedura, se kterou se můžete setkat nejen v lázních, ale i ve většině wellness hotelů. Jednoduché střídání ohřívání a ochlazování dolních končetin vám může pomoci od celé řady zdravotních obtíží. Tím, kdo dal proceduře jméno a jako první odhalil její blahodárné účinky, je německý farář a léčitel Sebastian Kneipp. Ten žil v 19. století a k myšlence léčby vodou ho dovedly znalosti Vincenze Priessnitze, který je spojený s lázněmi Jeseník.

Více informací

Kombinovaná koupel

Koupele všeho druhu patří mezi tradiční lázeňské procedury, které v sobě spojují léčivé a relaxační účinky. Setkat se můžeme s opravdu širokou nabídkou, od přísadových koupelí, které mohou obsahovat různé bylinky, minerální látky či peloidy, až po různé typy hydromasáží, mezi které patří například vířivá koupel nebo perličková lázeň. A právě perličková koupel s přísadou bylinných extraktů se také ukrývá pod názvem kombinovaná koupel.

Více informací

Koupel se solí z Mrtvého moře

Mrtvé moře je známé pro své blahodárné účinky na lidský organismus a každoročně se k němu vypravuje tisíce lidí. Toto více než 3 miliony staré jezero se nachází na hranici Izraele a Jordánska a je nejslanějším mořem na světě. Koncentrace soli je v něm taková, že nás bez problémů udrží na vodní hladině, což způsobuje skutečnost, že Mrtvé moře nemá žádný odtok a voda se tedy uvolňuje pouze vypařováním. Jeho předností je rovněž malá nadmořská výška. Mrtvé moře je nejníže položené místo na světě a riziko spálení pokožky je zde tedy mnohem menší než v ostatních přímořských oblastech.

Více informací

Koupele přísadové

Koupele patří nejen mezi velmi oblíbené lázeňské procedury, ale pro řadu lidí představují také neodmyslitelnou součást běžného dne. Výhodou koupelí je rovněž možnost jejich obohacení o nejrůznější přísady, například bylinky, oleje a další látky, díky čemuž je lze využít k mnoha účelům.

Více informací

Krátkovlnná diatermie

Pod tímto názvem se skrývá jedna z mnoha forem elektroléčebných procedur. Jedná se o poměrně moderní způsob léčby s využitím elektrické energie. Podobně jako při ostatních elektroléčebných procedurách, ani během krátkovlnné diatermie není zpravidla léčebný účinek pociťovaný přímo, což však neznamená, že by její aplikace neměla žádný přínos. Naopak výsledky poukazují na její pozitivní vliv na lidský organismus.

Více informací

Kryoterapie

Ačkoli řada lidí dnes stále ještě neví, co přesně si pod slovem kryoterapie představit, a na mnohé z nich může působit dokonce dojmem čehosi nebezpečného, ve skutečnosti se pod tímto cizím názvem ukrývá zcela nevinná léčba chladem.

Více informací

Kyslíková mezoterapie

Kyslíková mezoterapie je zázrak pro vaši pokožku. Zpomaluje projevy stárnutí, zabraňuje tvorbě akné, pigmentových skvrn a také vás krásně omladí. Díky této proceduře totiž dochází ke zrychlené obnově kožních buněk, vyhlazení vrásek, odstranění toxinů, aktivaci lymfatického systému a vypnutí pokožky. Kyslíková mezoterapie patří mezi nejzdravější způsoby ošetření pleti a její oblíbenost ve světě i u nás stoupá.

Více informací
L

Laser

Laser lze právem považovat za jeden z největších objevů moderní doby, jehož vlastnosti lze aplikovat v celé řadě oblastí. Nás bude zajímat především z pohledu medicíny a kosmetického průmyslu, své uplatnění však nachází rovněž v technickém průmyslu, využívá se k datovým přenosům a mnoha dalším vymoženostem, bez kterých si dnes život téměř nedokážeme představit.

Více informací

Lavatherm

Jistě jste již někdy zaslechli o hřejivém či chladivém balíčku Lavatherm. Jedná se o obklad, který lze využít při mnoha potížích, kterými jsou například bolesti svalů, jejich ztuhnutí, otoky, pohmožděniny a mnoho dalších. Výhodou tohoto obkladu je nejen jeho snadná aplikace, ale rovněž možnost využití jak k zahřátí, tak i k ochlazení daného místa.

Více informací

Léčba světlem

Blahodárné působení světla na organismus je lidstvu známé již odedávna. Starověcí Řekové a Římané například využívaly "sluneční lázně", později poznatky těchto kultur převzali také arabští lékaři a poměrně nedávno začala s léčbou pomocí světla pracovat rovněž moderní medicína. Účinky světla však jistě dobře zná každý z nás. Se zkracujícími se dny rapidně přibývá depresí a naopak na jaře jakoby sluníčko vdechlo všemu novou energii.

Více informací

Léčebné cvičení v bazénu

Každý, kdo trpí kloubními problémy, z vlastní zkušenosti ví, že pohyb ve vodě je mnohem snazší a méně bolestivější než na souši. Osobám s kloubním onemocněním či nadváhou se proto doporučuje plavání, aqua aerobic a další sporty probíhající ve vodě, která lidské tělo nadnáší a usnadňuje práci pohybovému aparátu. Tlaku vody rovněž využívá léčebná rehabilitační metoda, kterou je v lázeňských zařízeních možné nalézt pod názvem cvičení v bazénu.

Více informací

Lékařská konzultace

U většiny lázeňských pobytů pro samoplátce je před zahájením léčby vhodné konzultovat zdravotní stav a zvolené procedury s hotelovým či lázeňským lékařem. Ten vám na základě vašeho zdravotního stavu doporučí procedury, které vám prospějí, a poradí, kterým se při pobytu raději vyhnout.

Více informací

Lymfodrenáž

S pomerančovou kůží neboli celulitidou se dnes potýká stále větší procento populace, přičemž zdaleka neplatí, že postihuje pouze osoby s nadváhou a nezdravým způsobem života. Jedním z velice účinných způsobů v boji proti jejím nepříjemným projevům je metoda známá pod názvem lymfodrenáž, pojďme si ji tedy blíže představit.

Více informací

Lymfoven

Co je to lymfatická masáž, jistě není třeba nijak dlouze vysvětlovat. Tato procedura se totiž těší velké oblibě, a to nejen pro své léčebné, ale také kosmetické využití. Pokud vám tedy název lymfoven zpočátku nic neříkal, nyní je již určitě zřejmé, že má s lymfatickou masáží těsnou souvislost. Lymfoven se užívá pro označení přístroje určeného k sekvenční masáži horních i dolních končetin.

Více informací
M

Maderoterapie

Maderoterapie je procedura oceňována především ženami, které bojují s celulitidou. V překladu se jedná o terapii dřevem, jelikož madera představuje druh španělského dřeva, které se při masírování používá. Metoda je založena na starověké čínské technice masáží, která byla v 90. letech vylepšena kolumbijskými odborníky, kteří do ní přidali své znalosti moderní kosmetologie.

Více informací

Magnetoterapie

Při vyslovení tohoto slova se vám možná vybaví malé školní magnety a hodina fyziky. Magnetické pole má však daleko širší využití. Jednou z oblastí, kde se uplatňuje, je například fyzioterapeutická metoda známá jako magnetoterapie.

Více informací

Manikúra

Ošetřené a pečlivě upravené nehty jsou jedním z vypovídajících znaků svého majitele a z jejich stavu si tak můžeme již při prvním setkání o dotyčném udělat nějaký obrázek. Pokud například vybíráme zaměstnance, po kterém vyžadujeme klidnou a vyrovnanou povahu, okousané nehty jistě nebudou tím správným ukazatelem. O nehty se tedy vyplatí pečovat nejen kvůli kráse, ale také z praktických důvodů.

Více informací

Masáž Dolce Vita

Stres je naším každodenním věrným společníkem, který však stojí za mnoha problémy a civilizačními onemocněními. I přes to, že je určitá míra stresu stimulující a pro organismus neškodná, v dnešní uspěchané době se s ním setkáváme v míře, která již rozhodně zdravá není. Někteří z nás se s ním vypořádávají lépe, jiní podstatně hůře, v každém případě je vhodné najít si činnosti, které nám pomohou toto napětí uvolnit a načerpat novou energii do života.

Více informací

Masáž lávovými kameny

Masáž lávovými kameny představuje poměrně netradiční způsob masáže, přesto však patří mezi jednu z nejstarších relaxačních technik, která rovněž příznivě ovlivňuje lidské zdraví. Díky spojení masáže, horkých kamenů a principů čínské medicíny nachází uplatnění při celé řadě potíží a její oblast působení je tedy opravdu široká.

Více informací

Masáž obličeje

Ačkoli tato forma masáže nepatří mezi nejčastější a mnoho lidí dává přednost celotělové masáži, dokáže velice účinně ovlivnit nervový systém a vysoce ceněná je také pro své relaxační účinky. Podle mnoha masérů se jedná dokonce o jednu z nejblahodárněji působících masáží na lidský organismus.

Více informací

Masážní křeslo

Léčbu i relaxaci pomocí masáže využívá lidstvo již po mnoha staletí, což se podepsalo také na způsobu a formě jejího provedení. Tato procedura patří mezi metody s velmi širokým polem působnosti, a to především díky mnoha rozličným podobám, se kterými se při její aplikaci můžeme setkat. Masáž lze nejen kombinovat s ostatními léčebnými systémy, ale také je možné ji doplnit o různé přípravky, vonné olejíčky, lávové kameny a další předměty.

Více informací

Maska z mořského bahna

Mořské řasy i mořské bahno se stávají stále více využívanými přísadami při nejrůznějších zábalech či koupelích, což však vzhledem k množství minerálů a dalších látek příznivě působících na lidský organismus není nijak překvapivé. Společně s neustále probíhajícími výzkumy se tak objevují nové účinky, které mají tyto látky na organismus a rozšiřuje se tak i jejich pole působnosti. V současnosti se s mořským bahnem i řasami můžeme setkat například v oblasti kosmetiky, v potravinářském průmyslu a hojně využívané jsou samozřejmě pro své léčebné účinky také v lázeňství.

Více informací

Medová koupel

Medová koupel působí blahodárně nejen na naše tělo, ale také na mysl. Údajně si tuto sladce voňavou lázeň dopřávala i královna Kleopatra. Vy si ji můžete užít v lázních či wellness hotelech nejen v ČR, ale i v zahraničí.

Více informací

Medová masáž

Nazlátlá voňavá hmota, která se ukrývá pod slovem med, je jistě každému velice dobře známá. Pro svou výraznou chuť i aroma je oblíbenou přísadou mnoha jídel. Díky přirozeně sladké chuti je nejen alternativou bílého rafinovaného cukru, ale zároveň tělu dodává celou řadu prospěšných vitaminů, minerálů a stopových prvků. Blahodárné účinky medu se však neomezují pouze na vnitřní konzumaci, jeho použití je mnohem širší. Naše babičky jej využívaly například jako součást vlasových zábalů či k hojení drobných ran a odřenin. A co třeba taková medová masáž! Jen si představte ten příjemný pocit, kdy máte tuto jemnou hmotu rozetřenou po celém těle a vnímáte pouze příjemné aroma a doteky rukou.

Více informací

Mechanická masáž

Masáž v nejrůznějších podobách patří mezi nejstarší a nejrozšířenější způsoby relaxace a odstranění napětí. Během své existence se objevilo mnoho forem masáží. Mimo té klasické se můžeme setkat například s aroma masáží, masáží lávovými kameny, medovou masáží, thajskou masáží, hydromasáží a celou řadou dalších. Ačkoli ještě poměrně nedávno byly některé z výše uvedených typů chápány spíše jako exotické, dnes jsou již běžnou součástí nabídky většiny wellness studií.

Více informací

Minerální koupele

Koupele různého druhu jsou velice oblíbenými procedurami. Jejich velkou předností je skutečnost, že přidáním určitých přísad, minerálů či jiných látek, lze dosáhnout pokaždé odlišných účinků na lidský organismus a koupele je tedy možné využít při léčbě celé řady potíží.

Více informací

Muzikoterapie

Že hudba poměrně výrazným způsobem ovlivňuje naši psychiku, je známý fakt. Jistě jste již zažili chvíle, kdy vám bylo mizerně, a po poslechu příjemné hudby tento pocit zmizel jakoby mávnutím kouzelného proutku. Hudba je proto také velmi využívaná při řadě relaxačních technik.

Více informací
N

Nordic walking

Ačkoliv je nordic walking poměrně mladá disciplína, její kořeny můžeme vystopovat již v dávných dobách. Naši předkové zcela běžně používali různé hole či klacíky, o které se opírali během delší chůze. Možná si tedy nyní kladete otázku, jak se z této stabilizační pomůcky stal nástroj dnes tak hojně využívaný ke zlepšení fyzické kondice? Za tímto faktem stojí, podobně jako v celé řadě dalších případů, spíše náhoda.

Více informací
O

Obklad ze včelího vosku

Obklad ze včelího vosku je velmi oblíbenou procedurou, která pomáhá léčit pomocí čistě přírodního produktu od pilných včelek. Obsahuje v sobě mnoho tělu prospěšných složek a jako bonus jde o bohatý zdroj vitamínu A, který krásně zjemňuje vysušenou pokožku. Obklad ze včelího vosku se přikládá buď lokálně na konkrétní postižené místo a nebo na větší plochu, třeba na celá záda. Příjemné prohřátí a relaxaci při proceduře umocňuje navíc nádherná medová vůně.

Více informací

Oxygenoterapie

Označení oxygenoterapie, neboli brasil oxygen, nese jedna z moderních léčebných procedur, která využívá příznivého působení kyslíku na lidský organismus. Pro většinu lidí představuje vdechování kyslíku naprosto přirozenou a běžnou záležitost, která je sice pro život nezbytná, ale málokdo za ní hledá hlubší význam. Oxygenoterapie je však velmi účinná léčebná metoda, která s sebou navíc nepřináší žádné škodlivé vedlejší účinky.

Více informací
P

Parafango

Ačkoli se na toto slovo možná díváte s lehkou nedůvěrou, nejedná se v zásadě o nic neznámého. Parafango totiž označuje spojení dvou procedur; parafínového zábalu s přídavkem mořského bahna. Obě složky působí velice příznivě na lidský organismus a což teprve jejich kombinace!

Více informací

Parafínové zábaly

Termoterapie, mezi kterou se parafínové zábaly řadí, je léčebnou metodou, kterou lidstvo využívá již od pradávna. Jde o velice jednoduchý, ale poměrně účinný způsob, který vede k odstranění řady neduhů. Parafínové zábaly se však neaplikují pouze ze zdravotních důvodů, ale mají rovněž zkrášlovací účinky, čímž jsou velice zajímavé i pro oblast kosmetiky.

Více informací

Parní lázeň

Parní lázeň patří mezi nejstarší a nejrozšířenější wellness procedury vůbec. Podle historických záznamů si pobyt v místnosti plné teplé páry užívaly starověké civilizace od Jižní Ameriky přes Evropu, Blízký východ až po asijské národy.

Více informací

Pedikúra

Slovo pedikúra označuje odbornou péči o chodidla a nohy. Ty si totiž profesionální péči rozhodně zaslouží. Každý den s námi ujdou zhruba 8 000 kroků a spolehlivě nás donesou, kam je potřeba. Ne vždy jsou však v perfektní formě. To pak není nad to, když si unavené nohy vezme do rukou opravdový profesionál.

Více informací

Peeling a masáž plosky nohou

I přes to, že jsou chodidla většinou ukryta v obuvi a tato skutečnost může svádět k jejich zanedbávání, neměli bychom ošetření nohou podceňovat. Správná péče o chodidla je totiž důležitá nejen z kosmetického, ale také ze zdravotního hlediska.

Více informací

Peloidy

Peloidy, neboli rašeliny, slatiny a bahna, patří mezi opravdové dary přírody. Jde v podstatě o organický odpad, který se do této podoby měnil po dlouhou dobu, pokud však podstoupíte jakoukoli proceduru, která ke svým účelům využívá peloidy, jistě uznáte, že výsledek opravdu stojí za to.

Více informací

Perličková koupel

Za relaxační lázní spojenou s jemnou masáží již nemusíte jezdit nikam daleko. Stačí si domů pořídit perličkovou lázeň. Toto jednoduché, ovšem velice šikovné zařízením vám umožní dopřát si relaxaci po náročném dni, kdykoli budete potřebovat, a během chvilky se zbavit stresu a únavy.

Více informací

Pilates

Skutečnost, že cvičení a pohyb všeobecně mají příznivý dopad na lidské zdraví, je známa již odedávna. Postupem času se do popředí zájmu dostávaly různorodé formy cvičení, z nichž některé si své příznivce udržely, jiné po počátečním boomu rychle upadly. V dnešní době vedle sebe existuje mnoho rozličných druhů cvičení, a tak si každý může vybrat to, které mu nejvíce vyhovuje. Někdo preferuje rychlejší tempo a potřebuje se takzvaně vybít, někdo dává naopak přednost protažení, zpevnění a celkovému uvolnění těla, které bývá vlivem dnešního sedavého způsobu života zatuhlé a bolavé. Právě pro tyto osoby je velice vhodné cvičení známé pod názvem pilates.

Více informací

Pitná kúra

Jistě není pochyb o tom, že voda patří mezi nejdůležitější složky přírody. Také v lidském těle je nejvíce zastoupenou živinou. I přes to, že doporučení týkající se pitného režimu se na nás sypou ze všech stran, řada lidí potřebu vody pro správnou funkci organismu stále podceňuje.

Více informací

Pivní lázeň

Pivní lázeň je procedura, která patří v České republice k těm vůbec nejoblíbenějším. Pivo má u nás totiž dlouholetou tradici a na pivovar zde narazíte na každém kroku.

Více informací

Plynové injekce

V případě, že ve vás přečtení tohoto nadpisu vyvolalo lehké obavy či dokonce zděšení, patrně nebudete jediní. Injekční stříkačky totiž obvykle nebývají spojené s příjemnými pocity. Nelze se také divit. Bylo by zcela proti lidské přirozenosti, kdybychom cítili slast ve chvíli, kdy jehla s nepříjemným píchnutím pronikne kůží. V případě plynových injekcí však dochází k výrazně pozitivním účinkům na lidský organismus, kvůli kterým se jistě chvilkovou bolest vyplatí překonat.

Více informací

Podvodní masáž

Masáž patří k oblíbeným a čím dál více navštěvovaným procedurám. Není se také čemu divit. Se stále se zrychlujícím životním tempem přibývá množství stresových situací a právě masáž představuje velice vhodný způsob vedoucí k odbourání fyzického i duševního napětí. V současnosti je nabídka masáží opravdu široká. Jedná se však vesměs o její "suché" podoby. Jen málokdo už ví, že existuje rovněž vodní varianta masáže, takzvaná podvodní masáž.

Více informací

Priessnitzova pohybová terapie

Priessnitzova pohybová terapie je součástí uceleného systému péče o lidský organismus. Základy tomuto systému přírodních léčebných procedur položil na začátku 19. století Vincenz Priessnitz.

Více informací

Pulzní magnetoterapie

Pulzní magnetoterapie bývá označována jako léčebná metoda 21. století. Lidstvu je však známá již poměrně dlouhou dobu. I přes to, že se jedná o vysoce účinný prostředek ke zmírnění či naprostému zvrácení některých onemocnění, bývá často nedoceněná a ve velkém procentu případů je při léčbě zařazena teprve ve chvíli, kdy již všechny ostatní prostředky selhaly.

Více informací
R

Radonová koupel

Radon je považován za nebezpečnou a zdraví škodlivou látku. Není tomu však úplně tak. Podobně jako mnoho dalších nebezpečných látek i radon je možno v určitém množství využít k léčbě celé řady neduhů. Jedním z takových případů je radonová koupel.

Více informací

Reflexní masáž

Masáž patří k velmi starým léčebným technikám, které dnes využíváme převážně k uvolnění ztuhlých svalů a celkové relaxaci a regeneraci organismu. Díky jejímu spojení s dalšími léčebnými systémy a obohacení o nejrůznější pomůcky lze však pomocí masáže léčit velké množství potíží a zmírnit, či zcela odstranit jejich příznaky. Jednou z jejích podob, která velmi pozitivně ovlivňuje lidský organismus, je reflexní masáž, neboli reflexní terapie.

Více informací

Reflexní nožní masáž

Pokud se rozhodneme pro návštěvu masáže, většinou si vybíráme tu celotělovou. Na první pohled se může zdát, že je její příznivý dopad na organismus větší, dochází k promasírování a uvolnění všech svalů na těle a také k příjemné relaxaci. Navíc je představa, že své tělo zcela přenecháme příjemným dotykům zkušeného maséra, jistě lákavější než masáž chodidel. Každá z těchto procedur však působí nepatrně odlišně a reflexní nožní masáž svými účinky klasickou masáž v mnohém převyšuje.

Více informací

Relaxační cvičení

Pro současnou dobu je charakteristické rychlé životní tempo a mnohem větší míra stresu, než s jakou se setkávali naši předkové. V důsledku toho se organismus dostává do nerovnováhy a je náchylný k celé řadě onemocnění. Někteří si tuto skutečnost uvědomují více, jiní méně. Každý by však měl v rámci zachování svého zdraví ovládat určitou relaxační techniku, či si dopřát odpočinek a relaxaci v podobě masáže či různých koupelí a zábalů.

Více informací

Rubínová koupel

Možná, že i vy patříte k těm, kteří mají lázně spojené s dlouhým a nuceným pobytem například po těžké nemoci či operačním zákroku. I přes to, že je tento názor poměrně rozšířený, lázně nemusí sloužit pouze k léčbě nebo rekonvalescenci. Díky klidné atmosféře, která v těchto zařízeních panuje, ve spojení s příjemným okolím je pobyt v lázních velmi vhodný rovněž v případě, že potřebujete na chvíli vydechnout a uniknout každodennímu stresu a povinnostem.

Více informací
S

Saharský závan

Na první pohled by se mohlo zdát, že má procedura s poetickým názvem Saharský závan něco společného s prouděním teplého vzduchu. Opak je však pravdou a více než Saharský závan by proceduře slušelo pojmenování saharský zábal. Jde totiž o proceduru, při které se na vybrané místo na těle přiloží velmi teplý obklad. Tím místem mohou být například kolena, lokty či namožená záda. Díky lokálnímu zahřátí se postižené místo prokrví a nastartuje se proces látkové výměny.

Více informací

Sauna

Význam tohoto slova jistě není třeba nijak dlouze popisovat. Saunování totiž patří k oblíbeným činnostem již po mnoho let. Jako první si tuto příjemnou aktivitu dopřávali obyvatelé severských zemí, kde má také svůj původ. Velice rychle se však rozšířila po celém světě. Během své existence prošla podoba sauny mnohými změnami, a tak je v dnešní době možné vybrat si z celé řady modifikací. Kromě klasické finské suché sauny je to například kryosauna, infrasauna, v České republice se pak nejčastěji setkáme s párou, která však s původní saunou nemá mnoho společného.

Více informací

Shiatsu

Shiatsu, v překladu tlak prsty, je označení pro druh japonské masáže, která využívá nejen práce prstů, ale také dlaní, kolen, kloubů či loktů. I přes to, že se řadí mezi masážní techniky, nabízí mnohem více než klasická masáž, a například v Japonsku představuje oficiálně uznávanou léčebnou metodu.

Více informací

Shirodhara (masáž třetího oka)

Magická, tajemná a velmi starobylá je tradiční ajurvédská procedura Shirodhara. Takzvaná masáž třetího oka se provádí za pomocí nahřátého oleje, případně jiné tekutiny, která pomalu stéká tenkým pramínkem do oblasti “třetího oka”. To se nachází zhruba uprostřed čela mezi obočím.

Více informací

Sigoroll

Jestliže se nyní marně snažíte uhádnout, jaká že lázeňská procedura se může ukrývat pod takto podivným názvem, možná budete překvapeni. Sigoroll je totiž jinak řečeno masáž. Má však samozřejmě svou specifickou podobu. Neprovádí ji totiž masér, nýbrž speciální masážní přístroj.

Více informací

Skořicový zábal

V dnešní době patří skořice mezi běžně dostupné a hojně užívané koření. Přidává se rovněž do mnoha léků, kosmetických přípravků, likérů či voňavek. Není tomu však tak dávno, kdy byla skořice velice vzácná a drahá.

Více informací

Skotské střiky

Hned na úvod je třeba říci, že se opravdu jedná pouze o lázeňskou proceduru, která s alkoholem nemá naprosto nic společného. Spíše naopak, jejím absolvováním byste jistě velmi rychle vystřízlivěli. Zajímá vás tedy, co se vlastně pod tímto lákavým názvem ukrývá? V tom případě čtěte dál.

Více informací

Skupinová kineziterapie

Kineziterapie neboli léčba pohybem patří mezi oblíbené terapeutické procedury. Ačkoli je určena především pacientům s onemocněním pohybového aparátu, nachází uplatnění také například při léčbě poruch příjmu potravy, kdy učí osoby s tímto onemocněním přiměřeně vnímat své tělo za pomoci rozličných pohybových aktivit. Přínosem skupinového cvičení je skutečnost, že jde o práci v malých skupinkách klientů, které spojuje stejný problém, což pacientům umožňuje sdílet své zkušenosti a pocity.

Více informací

Slatinná koupel

Slatinná koupel je jednou z velice příjemných vodoléčebných procedur využívaných především při léčbě poruch pohybového aparátu. Podle názvu lze snadno uhádnout, že léčivou látkou je slatina, která je bohatá na organické i minerální látky, a je tedy pro lidské tělo opravdovým přínosem.

Více informací

Slatinný zábal

O slatině můžeme s klidem prohlásit, že je opravdovým darem přírody. Tato, na první pohled nezajímavá a nevábná hmota, má totiž množství vlastností, díky kterým se hojně užívá při léčbě řady potíží, a to především při poruchách pohybového aparátu, ve formě slatinných koupelí či slatinných zábalů.

Více informací

Sloupková korekční terapie

Léčebná technika, která se ukrývá pod tímto názvem, patří mezi poměrně moderní, ovšem vysoce účinné metody odstraňující vadné držení těla a s ním spojené potíže. V dnešní době se jedná o problém, který trápí velké procento populace, což je dané zejména sedavým způsobem života ve spojení s nedostatkem pohybu, který by dlouhé sezení, velmi často v nesprávné poloze, vyvažoval.

Více informací

Smaragdová koupel

Lázeňské pobyty nabízí celou řadu známých i méně známých procedur. Těmi nejčastějšími jsou koupele či masáže, které ačkoli se řadí k nejstarším procedurám, nabízejí svým uživatelům stále nové možnosti uplatnění. Můžeme se setkat například se slatinnými koupelemi, které v sobě spojují léčivé vlastnosti slatiny a klasické koupele, minerálními koupelemi využívající působení rozličných minerálních látek na lidský organismus nebo například bylinnými koupelemi, při kterých se uplatňují léčivé vlastnosti nejrůznějších bylinek.

Více informací

Solárium

Krásně bronzové opálení po celý rok je snem skoro každého. Není se také čemu divit. Za výlohami, v časopisech či ve filmech se setkáváme s dokonalými a opálenými těly, které se postupně staly ideálem. Mnozí z nás tak tráví ve snaze o vypracovanou postavu hodiny v posilovně, ze kterou velice často následuje také návštěva solária. Rovněž pláže jsou v letních měsících nabité téměř k prasknutí, a to i přes varování odborníků o škodlivém vlivu slunečního záření. O tom, zda bychom měli dát přednost soláriu před opalováním v přírodě, se však vedou spory již po dlouhou dobu a setkat se tak můžeme s řadou protichůdných názorů.

Více informací

Solární louka

Solární louka je ve slovníku wellness procedur poměrně novým pojmem. Jde o moderní variaci na klasická solária, ale rozdíl je v tom, že na solární louce máte maximální svobodu pohybu. Nemusíte se tedy bát omezeného prostoru jako ve vertikálním soláriu či “zavírání do rakve” jako v horizontálních přístrojích.

Více informací

Solfatanová koupel

Takto nazvaná lázeňská procedura patří mezi přísadové koupele využívající při svém průběhu léčebných účinků síry. Ačkoli pro svůj zápach může sirná koupel působit značně odpudivě, má velice příznivý dopad na lidský organismus, což dosvědčí jistě všichni, kteří trpí některým z onemocnění pohybového aparátu.

Více informací

Solná jeskyně

Známá česká pohádka praví, že sůl je nad zlato. O tom, zda tomu tak skutečně je, se však stále vede řada sporů. Zastánci makrobiotiky ji například podobně jako cukr považují za bílý jed. Sůl je však v určitém množství pro život nezbytná. Obsahuje minerální látky a stopové prvky a její nedostatek může způsobit řadu obtíží.

Více informací

Solux

Solux nebo také infračervená lampa je přístrojem, který si zamilují všichni, kteří mají rádi příjemné teplo. Princip soluxu je velmi jednoduchý. Přístroj vydává infračervené vlny, které naše tělo absorbuje. V hlubších částech podkoží se rozvibrují molekuly vody, které vytvářejí teplo. To je velmi příjemné a samozřejmě má i velmi významné zdravotní účinky na celý organismus. Narozdíl od biolampy působí solux na daleko větší plochu těla a zahřívání je tak rovnoměrnější. Oba názvy se však často zaměňují. Z cév se do krve působením tepla uvolňuje oxid dusnatý a společně s ním odcházejí z těla i další škodlivé látky. Cévy jsou prostupnější a tělo se celkově regeneruje.

Více informací

Střídavé koupele nožní

Tato vodoléčebná procedura, kterou můžete nalézt také pod názvem Kneippova lázeň či šlapací koupel, je založena na střídavém působení teplé a studené vody na dolní končetiny. Slůvko koupel je tedy mírně zavádějící, neboť se nejedná o žádnou relaxaci ve vaně plné příjemně teplé vody, ale o aktivní přešlapování ve dvou malých vaničkách.

Více informací

Suchá plynová koupel

Jestliže jste se nad názvem této procedury mírně pozastavili a přemýšlíte nad podivným spojením "suchá koupel", je to zcela v pochopitelné. Koupel máme totiž většinou zafixovanou jako činnost probíhající ve vaně s vodou nebo jinou tekutinou obohacenou o další pomocné látky. Existuje však také koupel, při které se vůbec nenamočíte, a navíc se provádí v běžném oděvu. Pojďme si tuto na první pohled poměrně zvláštní variantu koupele trochu přiblížit.

Více informací
Š

Šlapací koupel

Může se zdát, že slovo koupel je naprosto jednoznačné. Běžně se užívá pro činnost, při které se ponoříme do horké vody obohacené například o různé olejíčky či jiné přísady. Nicméně koupel lze realizovat různými způsoby a jedním z takových příkladů je právě střídavá nožní koupel neboli Kneippova lázeň.

Více informací
T

TENS - Transkutánní elektrická nervová stimulace

Transkutánní elektrická nervová stimulace, běžně zkráceně označovaná jako TENS, je neinvazivní nefarmakologická procedura, která využívá dráždivých účinků elektrického proudu na nervové kmeny a vlákna. Elektrický proud proudí do těla ze dvou elektrod přichycených na kůži. Jde o nízkofrekvenční pulsy produkované nízkofrekvenčním oscilátorem.

Více informací

Teploléčebné procedury

Teploléčebné procedury zahrnují všechny druhy terapií, které pomocí tepla zasahují do přirozeného termoregulačního systému lidského těla. Dělí se podle zdroje tepla na vnitřní, při nichž je tělo povzbuzeno k výrobě vlastního tepla, a na vnější, kdy je teplo do těla přiváděno. Nejčastějším typem vnějšího zdroje tepla jsou obklady a zábaly. Ty mohou být buď celkové, a nebo částečné. Dělí se také na teplé, indiferentní či chladné a na suché či vlhké. Suché a bahenní zábaly jsou zpravidla v teplotě 45 - 55 °C a zábaly z parafínu pak o teplotě 60 - 77 °C.

Více informací

Thajská masáž

Dnešní doba je charakteristická svým překotným tempem, ve kterém si jen málokdo udrží duševní klid a pohodu. Většina populace trpí stresem a psychickými problémy a stále častěji se proto uchyluje k nejrůznějším terapeutickým technikám. Někteří svůj vnitřní klid hledají v přírodě či při sportu, jiní navštěvují například hodiny jógy a oblíbené jsou rovněž nejrůznější formy masáže. Poměrně zajímavé spojení jógy, masáže a akupresury představuje thajská masáž.

Více informací

Träbertovy proudy

Träbertovy proudy jsou jednou z technik, které se souhrnně označují jako elektroléčebné procedury. Tyto procedury využívají elektrického proudu ke stimulaci tkání, k utišení bolesti a k léčení některých chronických onemocnění pohybového aparátu.

Více informací
U

Uhličitá koupel

Uhličitá koupel patří mezi nejstarší procedury v historii lázeňství a můžeme se s ní setkat hned ve dvou podobách. Jednak existuje klasická vodní koupel obohacená o oxid uhličitý, lze ji ovšem absolvovat také v její suché podobě, která nese název suchá uhličitá koupel. Účinkem se od sebe mnoho neliší. Pro někoho však může být suchá varianta uhličité koupele příjemnější v tom, že se aplikuje v obvyklém oděvu.

Více informací

Ultrazvuk

S ultrazvukem se nejčastěji setkáváme ve zdravotnictví, kde slouží jako výborný pomocník při mnoha vyšetřeních. Tuto poměrně moderní metodu lze však uplatnit nejen k diagnostickým účelům, pozitivní výsledky přináší také jeho využití při lázeňské léčbě či v oblasti kosmetiky.

Více informací
V

Vibrosauna

Co je to sauna jistě není potřeba široce rozvádět. Poněkud méně známý pojem je však vibrosauna. Pojďme si tuto proceduru blíže představit.

Více informací

Vinná lázeň

Vinná lázeň je opravdovým balzámem na pocuchané nervy. Relaxační proceduru s vůní lahodného vína nabízí stále více wellness hotelů v České republice.

Více informací

Vířivá koupel

Jednou z velice příjemných lázeňských procedur, která má využití nejen jako součást léčebného programu, ale patří také mezi volně prodejné procedury s výrazným relaxačním účinkem, je vířivá koupel. Tato léčebná metoda je založena na podobném principu jako hydromasáž. Spolu s níž se řadí mezi vodní masážní procedury, přesto má však svá specifika a odlišnosti.

Více informací

Vodoléčba

Vodu chápeme převážně jako nezbytnou součást života, kterou také bezesporu je. Vždyť jen lidské tělo obsahuje 60 % vody. Její pole působnosti je však mnohem širší než pouhé zajištění naší existence. Již v antice byla voda využívána jako léčebný prostředek a to například v podobě masáže, koupele, pitné kůry nebo parní lázně. Také v dnešní době se s těmito procedurami můžeme setkat v mnoha wellness centrech či lázních a využít tak léčivých vlastností tohoto přírodního živlu.

Více informací

Vstup do bazénu

Před vstupem do bazénu byste měli mít možnost uložit si své oblečení do uzamykatelné skříňky, případně do šatny. Vždy se před vstupem důkladně osprchujte teplou vodou a mýdlem. Do bazénu se vchází v plavkách a po důkladné osobní hygieně. V některých bazénech je také nutné nejprve projít dezinfekčním bazénkem, který brání infekci nohou a nehtů.

Více informací

Vstup do wellness

Vstup do wellness je branou ke všem wellness a relaxačním procedurám. Každý wellness provoz by měl mít recepci, kde vás seznámí s provozním řádem konkrétního zařízení. Na recepci by také měla být možnost zakoupit nebo zapůjčit si hygienické pantofle, ručník, prostěradlo či župan.

Více informací
W

Whirlpool

Již téměř 2 000 let lidé využívají blahodárných účinků vodních lázní na lidský organismus. Velké oblibě se těšily například ve starověkém Římě, kdy relaxace v lázních plnila nejen léčebnou, ale rovněž společenskou funkci. Dnes se můžeme setkat s o něco modernější verzí, která se římskými lázněmi inspirovala, a to s vířivou whirlpool vanou.

Více informací
Z

Zábal z mořských řas

O blahodárných účincích mořských řas na lidské zdraví věděli již naši předkové před mnoha sty lety. První dochované zápisky z území Japonska popisují řasy nejen jako potravinu, ale zároveň jako lék. Hojně je využívali také starověcí Egypťané, Řekové i Římané, a to především pro své kosmetické účely.

Více informací