Slatinná koupel je jednou z velice příjemných vodoléčebných procedur využívaných především při léčbě poruch pohybového aparátu. Podle názvu lze snadno uhádnout, že léčivou látkou je slatina, která je bohatá na organické i minerální látky, a je tedy pro lidské tělo opravdovým přínosem.
Slatina patří mezi peloidy, což jsou látky vzniklé působením přírodních procesů a můžeme je dále dělit na humolity a bahna. Rozdíl mezi těmito dvěma skupinami spočívá v jejich složení a původu. Zatímco humolity byly vytvořeny rozkladem organických látek, bahna vznikla sedimentací látek přírodních. Vzhledem k odlišným vlastnostem těchto dvou skupin se tedy liší také jejich použití. Zatímco bahna jsou vhodnější spíše k zábalům, humolity bývají aplikovány ve formě koupelí.
Se slatinou se však můžeme setkat nejen při slatinné koupeli, ale využití nachází také v podobě zábalu. Na základě toho se pak samozřejmě mírně odlišuje její zpracování. K tomu, aby mohla být slatina použita, musí být nejprve zbavena hrubých příměsí a rozdrcena na jemný prášek. K tomu se dále přidává voda a směs se zahřívá na teplotu 37 - 39 °C. V případě slatinného zábalu je následně rozetřena na pokožku. Pokud má být aplikována ve formě koupele, je třeba přidat o něco větší množství vody.
Díky své schopnosti udržet po dlouhou dobu stálou teplotu, dochází během procedury k pozvolnému a rovnoměrnému prohřívání organismu. Po přibližně 15minutové koupeli následuje odpočinek v suchém zábalu a v některých případech také klasická masáž. V důsledku intenzivního prohřátí těla se zvyšuje prokrvení tkání, uvolnění svalů, což má za následek zmírnění případných bolestí. Slatinná koupel i slatinný zábal jsou proto indikovány především při onemocněních pohybového aparátu, mezi které patří například artróza, artritida, bolestivé syndromy páteře a kosterních svalů, pomáhá však také při onemocnění dýchacích cest, urologických či gynekologických onemocnění. Slatina má však mimo analgetického účinku také výborné regenerační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.
Jelikož dochází během slatinné koupele k velmi intenzivnímu zahřátí těla a procedura je tedy pro organismus relativně náročná, je třeba ji vždy zkonzultovat s lékařem, na jehož doporučení je poté možné její absolvování, a to například v lázních Třeboň, Velichovky či ve Františkových Lázních.