Co je aromaterapie?

Aromaterapie

V průběhu dne se setkáváme se spoustou druhů vůní. Některé vnímáme velice kladně a jsou nám příjemné, u jiných se naopak snažíme urychleně dostat se z dosahu působení jejich zdroje. Je všeobecně známým faktem, že různé vůně vyvolávají v organismu odlišné reakce, a přesně na tomto principu je založena metoda zvaná aromaterapie.

Aromaterapie se v různých obměnách využívá již po velmi dlouhou dobu. Její počátky můžeme nalézt na egyptských papyrech starých více než 5000 let. K léčbě neduhů se v této době používal olej vyluhovaný z různých léčivých rostlin. O několik tisíc let později, přibližně v 10. století, přišly na řadu destilované esenciální oleje. Výraz aromaterapie dal však této metodě až francouzský chemik Gattefossé zabývající se jejich léčivým účinkem při kožních problémech.

Dnes je aromaterapie chápána jako holistická metoda, která pomáhá udržet fyzickou a psychickou pohodu, a to řízeným používáním éterických olejů. I přes to, že tyto vysoce těkavé látky nesou označení olej, nemají s ním mnoho společného. Ve skutečnosti se pod tímto názvem skrývají rostlinné silice, které jsou velice dobře rozpustné v rostlinných olejích, a proto se s nimi v různých poměrech míchají.

Aromaterapii však nemusíme chápat jako pouhé používání voňavých olejů, např. při koupeli či masáži. Esenciální oleje mají řadu dalších možností k využití. K nejčastějším patří samozřejmě jejich vtírání do pokožky při masáži. V takovém případě dochází k pronikání látky drobnými vlásečnicemi do krevního oběhu a po delší době také do lymfatického systému. Prostřednictvím doteků jsou zároveň ovlivňovány energetické dráhy a skrze ně vnitřní orgány.

Nijak výjimečná však není ani inhalace éterických olejů. Při vdechování se aktivní látky dostávají do čichového centra, odkud dále ovlivňují nervový systém. K tomu používáme obvykle aromalampu. Nejméně časté, avšak rovněž velice účinné, je perorální podání, které se podobá pití bylinných nálevů. Při vnitřním podání pronikají silice poměrně snadno do krevního řečiště, a tak je i nástup jejich účinků velice rychlý.

Pokud se rozhodnete účinky éterických olejů vyzkoušet, je rozhodně důležité dbát při výběru na jejich kvalitu. Užitečné je rovněž předem nastudovat, jak jednotlivé rostliny působí, a dodržovat správnou koncentraci a ředění.

Aromaterapii můžete absolvovat například při pobytu v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující aromaterapii

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete aromaterapii. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Harmonie těla, mysli a duše s BIO Levandulí Chodouňskou

Milujete vůni levandule a chtěli byste prožít tři dny v jejím opojení? Pak pro Vás máme ideální příležitost. Levandule Vás bude provázet při aromaterapii, masáži i pitné kúře, ale i následně po Vašem odjezdu domů.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Týden uvolňujících masáží

Pečlivě připravenou skladbou masáží zad, šíje, krční páteře i celého těla Vám pomůžeme od bolesti, stresů a únavy.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Medový Relaxvíkend

Zasloužené uvolnění po dlouhém týdnu lze využít nejen o víkendu. U nás si víkend dokážete udělat i uprostřed týdne.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

WELLNESS POBYT s ayurvédskými beauty procedurami a polopenzí

Užijte se luxusní zážitek plný vůní a dokonalé relaxace v resortu Lesní Lázně. Nechte se rozmazlovat beauty procedurami, které vycházejí z prastarého učení ayurvédy. Celotělový solný peeling a čistě přírodním olejem se postará o dokonalou exfoliaci, po peelingu následuje krátká sprcha a po ní si užijete hluboce relaxační masáž zad a šíje KATI ABHYANGA. Po procedurách si užijte pobyt v relaxační aromaterapeutické zóně s šálkem bylinného čaje nebo sklenicí filtrované vody.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Víkendový pobyt dle MUDr. Smíška

Využijte víkendový pobyt a poznejte jak léčit poruchy páteře (bolesti zad, prevence vzniku vadného držení těla, výhřez meziobratlového disku, skoliózu) díky unikátní metodě spirální stabilizace páteře.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Romantický pobyt

Prožijte ničím nerušený romantický víkend ve dvou v krásném prostředí Brdské vrchoviny pouze 40 minut z metropole! Odpočiňte si po náročné práci, vezměte svého partnera či partnerku na romantický víkend.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt