Co je aromaterapie?

Aromaterapie

V průběhu dne se setkáváme se spoustou druhů vůní. Některé vnímáme velice kladně a jsou nám příjemné, u jiných se naopak snažíme urychleně dostat se z dosahu působení jejich zdroje. Je všeobecně známým faktem, že různé vůně vyvolávají v organismu odlišné reakce, a přesně na tomto principu je založena metoda zvaná aromaterapie.

Aromaterapie se v různých obměnách využívá již po velmi dlouhou dobu. Její počátky můžeme nalézt na egyptských papyrech starých více než 5000 let. K léčbě neduhů se v této době používal olej vyluhovaný z různých léčivých rostlin. O několik tisíc let později, přibližně v 10. století, přišly na řadu destilované esenciální oleje. Výraz aromaterapie dal však této metodě až francouzský chemik Gattefossé zabývající se jejich léčivým účinkem při kožních problémech.

Dnes je aromaterapie chápána jako holistická metoda, která pomáhá udržet fyzickou a psychickou pohodu, a to řízeným používáním éterických olejů. I přes to, že tyto vysoce těkavé látky nesou označení olej, nemají s ním mnoho společného. Ve skutečnosti se pod tímto názvem skrývají rostlinné silice, které jsou velice dobře rozpustné v rostlinných olejích, a proto se s nimi v různých poměrech míchají.

Aromaterapii však nemusíme chápat jako pouhé používání voňavých olejů, např. při koupeli či masáži. Esenciální oleje mají řadu dalších možností k využití. K nejčastějším patří samozřejmě jejich vtírání do pokožky při masáži. V takovém případě dochází k pronikání látky drobnými vlásečnicemi do krevního oběhu a po delší době také do lymfatického systému. Prostřednictvím doteků jsou zároveň ovlivňovány energetické dráhy a skrze ně vnitřní orgány.

Nijak výjimečná však není ani inhalace éterických olejů. Při vdechování se aktivní látky dostávají do čichového centra, odkud dále ovlivňují nervový systém. K tomu používáme obvykle aromalampu. Nejméně časté, avšak rovněž velice účinné, je perorální podání, které se podobá pití bylinných nálevů. Při vnitřním podání pronikají silice poměrně snadno do krevního řečiště, a tak je i nástup jejich účinků velice rychlý.

Pokud se rozhodnete účinky éterických olejů vyzkoušet, je rozhodně důležité dbát při výběru na jejich kvalitu. Užitečné je rovněž předem nastudovat, jak jednotlivé rostliny působí, a dodržovat správnou koncentraci a ředění.

Aromaterapii můžete absolvovat například při pobytu v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující aromaterapii

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete aromaterapii. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

REGENERACE sůl & sezam & ayurvéda - prémiový balíček s plnou penzí na 2 noci

Relaxační pobyt inspirovaný ayurvédou. Dopřejte svému tělu hýčkání těmi nejlepšími přírodními ingrediencemi a oddejte se blahodárným účinkům ayurvédských procedur. Balíček lze prodloužit o 1 noc se snídaní za zvýhodněnou cenu.

2 noci
plná penze
Zobrazit pobyt

Pobyt pro dámy

Pozvěte své kamarádky a užijte si elegantní dámskou jízdu v jedinečném zámeckém stylu! Hotel Folwark Książęcy vás okouzlí svou unikátní atmosférou, kde se budete cítit jako v pohádce. Celkový zážitek pak umocní blahodárné procedury, které dodají Vaší návštěvě do hotelu zvláštní půvab.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Romantický pobyt

Prožijte nádherný romantický pobyt pro dva v krásném prostředí. Užijte si společné chvíle při romantické večeři, masáži a nebo ve vířivce. Udělejte si čas jeden na druhého.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Týden uvolňujících masáží

Pečlivě připravenou skladbou masáží zad, šíje, krční páteře i celého těla Vám pomůžeme od bolesti, stresů a únavy.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Pobyt pro seniory

Osvěžte své zlaté roky se speciálním pobytem pro seniory! Ubytování v komfortních pokojích, lahodné švédské snídaně a bohaté večeře vás čekají. Překvapte své smysly lesní aromaterapií, navštivte solnou jeskyni pro uvolnění a odpočinek, a zakončete den výjimečnou kávou a lahodným koláčem. Vaše zážitky jsou pro nás důležité!

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Dámská relaxace

Užijte si třídenní únik plný luxusu a relaxace s pobytovým balíčkem Dámská relaxace. Ubytování v moderních pokojích, bohaté snídaně a večeře, a k tomu vrcholný zážitek v podobě lesní aromaterapie. Přidejte k tomu vstup do solné jeskyně, mini dárek od Aromatherapy Associates a zakončete den kávou a lahodným koláčem. Vaše tělo a mysl si zaslouží tento odpočinkový únik!

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt