AKTUÁLNĚ: Poukazy pro zdravotníky již na Spa.cz nepřijímáme. Děkujeme za pochopení.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie

V průběhu dne se setkáváme se spoustou druhů vůní. Některé vnímáme velice kladně a jsou nám příjemné, u jiných se naopak snažíme urychleně dostat se z dosahu působení jejich zdroje. Je všeobecně známým faktem, že různé vůně vyvolávají v organismu odlišné reakce, a přesně na tomto principu je založena metoda zvaná aromaterapie.

Aromaterapie se v různých obměnách využívá již po velmi dlouhou dobu. Její počátky můžeme nalézt na egyptských papyrech starých více než 5000 let. K léčbě neduhů se v této době používal olej vyluhovaný z různých léčivých rostlin. O několik tisíc let později, přibližně v 10. století, přišly na řadu destilované esenciální oleje. Výraz aromaterapie dal však této metodě až francouzský chemik Gattefossé zabývající se jejich léčivým účinkem při kožních problémech.

Dnes je aromaterapie chápána jako holistická metoda, která pomáhá udržet fyzickou a psychickou pohodu, a to řízeným používáním éterických olejů. I přes to, že tyto vysoce těkavé látky nesou označení olej, nemají s ním mnoho společného. Ve skutečnosti se pod tímto názvem skrývají rostlinné silice, které jsou velice dobře rozpustné v rostlinných olejích, a proto se s nimi v různých poměrech míchají.

Aromaterapii však nemusíme chápat jako pouhé používání voňavých olejů, např. při koupeli či masáži. Esenciální oleje mají řadu dalších možností k využití. K nejčastějším patří samozřejmě jejich vtírání do pokožky při masáži. V takovém případě dochází k pronikání látky drobnými vlásečnicemi do krevního oběhu a po delší době také do lymfatického systému. Prostřednictvím doteků jsou zároveň ovlivňovány energetické dráhy a skrze ně vnitřní orgány.

Nijak výjimečná však není ani inhalace éterických olejů. Při vdechování se aktivní látky dostávají do čichového centra, odkud dále ovlivňují nervový systém. K tomu používáme obvykle aromalampu. Nejméně časté, avšak rovněž velice účinné, je perorální podání, které se podobá pití bylinných nálevů. Při vnitřním podání pronikají silice poměrně snadno do krevního řečiště, a tak je i nástup jejich účinků velice rychlý.

Pokud se rozhodnete účinky éterických olejů vyzkoušet, je rozhodně důležité dbát při výběru na jejich kvalitu. Užitečné je rovněž předem nastudovat, jak jednotlivé rostliny působí, a dodržovat správnou koncentraci a ředění.

Aromaterapii můžete absolvovat například při pobytu v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující aromaterapii

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete aromaterapii. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Romantický pobyt

Prožijte ničím nerušený romantický víkend ve dvou v krásném prostředí Brdské vrchoviny pouze 40 minut z metropole! Odpočiňte si po náročné práci, vezměte svého partnera či partnerku na romantický víkend.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Medový Relaxvíkend

Zasloužené uvolnění po dlouhém týdnu lze využít nejen o víkendu. U nás si víkend dokážete udělat i uprostřed týdne.

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Zimní pohlazení

Speciální zvýhodnění zimní pobyt. Naplánujte si svou relaxaci na zimní období a využijte zvýhodněné ceny. Lednicko valtický areál a okolí má co nabídnout i v zimě. Projděte si okolí bez davů turistů a relaxujte i při procházce.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Týden uvolňujících masáží

Pečlivě připravenou skladbou masáží zad, šíje, krční páteře i celého těla Vám pomůžeme od bolesti, stresů a únavy.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Post Covid-19

Rehabilitační balíček, který Vám pomůže se zotavit po Covidu nebo po akutních a chronických dýchavičným onemocnění. Procedury Vám pomohou posílit svaly a zlepší vstřebávání kyslíku. Znovu volně dýchejte!

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt