Co je humátová koupel?

Humátová koupel

Humátová koupel je relaxační lázeň s příměsí rašeliny. Humáty jsou přírodní látky organického původu, které vznikají rozkladem rostlinných zbytků. Rašelina obsahuje zhruba 80 % humidových látek s příznivým vlivem na lidský organismus.

Pozitivní účinky rašeliny byly známé již ve starověkém Řecku či v Egyptě. Mezi největší producenty rašeliny na světě patří v současnosti Irsko či Finsko. Zde se kromě použití při procedurách využívá jako topivo. Na našem území má těžba rašeliny dlouholetou tradici. Největší ložiska se nachází na Šumavě, v Krušných Horách a v okolí Třeboně. Rašelina se využívá převážně k léčebným účelům.

Humátová koupel nabízí silné detoxikační účinky. Rašelina napomáhá látkové výměně, regeneruje a harmonizuje celé tělo. Humátové látky v kombinaci s éterickými oleji přináší úlevu a odplavují stres. Nezanedbatelné jsou i antibakteriální účinky koupele.

I přesto, že nemá rašelinová koupel téměř žádné významné nežádoucí účinky, je doporučeno se před jejím absolvováním poradit s lékařem. Celá procedura trvá zhruba 20 minut a po koupeli by měla následovat dostatečně dlouhá relaxace.

Lázeň s přídavkem humátových látek umí pomoci od ženských obtíží, obtíží s pohybovým aparátem a s kožními chorobami. Kromě jiného působí rašelinotvorné látky i na rozpouštění trombů a hematomů. Z kosmetických účinků rašelinové koupele jmenujme například příznivé působení na celulitidu a zmírnění projevů křečových žil.

S humátovou koupelí se můžete setkat zejména při návštěvě lázní Třeboň, ale v nabídce ozdravných procedur tuto koupel nabízejí i lázně Velichovky nebo wellness hotel v Kašperských Horách.