Celková vířivá koupel

Již po více než dva tisíce let lidé využívají léčebných i relaxačních účinků hydroterapie. Aby také ne, voda má využití v mnoha podobách, ať již jako koupel, pitná kůra, či některá z vodních masážních procedur.

Celková vířivá koupel patří právě do posledně jmenované skupiny. Jedná se o proceduru, která probíhá ve speciální plastové vaně, jejíž tvar je uzpůsoben tak, aby bylo dosaženo maximálního pohodlí. V přední a sedací části této vany jsou zabudované trysky, čímž se liší od hydromasážní vany, která má tyto trysky umístěné po celém svém obvodu. Masážních účinků je pak dosaženo tak, že voda z vany je nasávána čerpadlem a poté tryskami za současného přivzdušnění vháněna zpět.

Při celkové vířivé koupeli však nepůsobí příznivě pouze masáž vodním proudem, ale rovněž teplota vody. Ta dosahuje přibližně 37°C, čímž se řadí mezi hypertermní koupele. Díky tomuto spojení dochází k uvolnění ztuhlých svalů i kloubů, výraznému prokrvení tkání a jejich zvýšenému zásobení kyslíkem i potřebnými živinami. Rovněž je stimulován lymfatický systém a z těla jsou tedy ve zvýšeném množství vylučovány odpadní látky.

Indikací této proceduře jsou nejrůznější onemocnění a bolesti pohybového aparátu, funkční poruchy a poúrazové stavy. Díky uvolnění kloubů a zvýšení jejich pohyblivosti je celková vířivá koupel vhodná zejména při artróze kloubů, ale pomáhá také při problémech s páteří, a ocení ji také jedinci s respiračním onemocněním či alergií, jejichž příznaky je možné tímto způsobem výrazně zmírnit.

Kromě těchto léčebných účinků má však celková vířivá koupel vliv také na celkovou relaxaci a regeneraci organismu a uvolnění duševního napětí, pomoci tedy může například při poruchách spánku nebo při stavech psychického vyčerpání.

Toto vodoléčebnou proceduru lze absolvovat nejen v podobě celkové vířivé koupele, ale také jako částečnou koupel, která je aplikována pouze na horní či dolní končetiny. V obou případech se délka pohybuje okolo 15 minut. Koupel je také možné doplnit o nejrůznější přísady, velmi často se tedy můžeme setkat s vířivou koupelí obohacené o bylinné extrakty.

Kontraindikacemi celkové či částečné vířivé koupele jsou rozsáhlé kožní defekty, mokvavé skvrny, kolapsové stavy, křečové žíly a horečnatá onemocnění.

Absolvování vířivé koupele je možné například v lázních Luhačovice, či Karlova Studánka.