Co je celková vířivá koupel?

Celková vířivá koupel

Již po více než 2 000 let lidé využívají léčebných i relaxačních účinků hydroterapie. Aby také ne, voda má využití v mnoha podobách: ať už jako koupel, pitná kůra či některá z vodních masážních procedur.

Celková vířivá koupel patří do posledně jmenované skupiny. Jedná se o proceduru, která probíhá ve speciální plastové vaně, jejíž tvar je uzpůsoben tak, aby bylo dosaženo maximálního pohodlí. V přední sedací části této vany jsou zabudované trysky, čímž se liší od hydromasážní vany, která má tyto trysky umístěné po celém svém obvodu. Masážních účinků je pak dosaženo tak, že je voda z vany nasávána čerpadlem a poté tryskami za současného přivzdušnění vháněna zpět.

Při celkové vířivé koupeli však nepůsobí příznivě pouze masáž vodním proudem, ale rovněž teplota vody. Ta dosahuje přibližně 37 °C, čímž se řadí mezi hypertermní koupele. Díky tomuto spojení dochází k uvolnění ztuhlých svalů i kloubů, výraznému prokrvení tkání a jejich zvýšenému zásobení kyslíkem i potřebnými živinami. Rovněž je stimulován lymfatický systém a z těla jsou tedy ve zvýšeném množství vylučovány odpadní látky.

Indikací jsou nejrůznější onemocnění a bolesti pohybového aparátu, funkční poruchy a poúrazové stavy. Díky uvolnění kloubů a zvýšení jejich pohyblivosti je celková vířivá koupel vhodná zejména při artróze kloubů, ale pomáhá také při problémech s páteří. Ocení ji také jedinci s respiračním onemocněním či alergií, jejichž příznaky je možné tímto způsobem výrazně zmírnit.

Kromě těchto léčebných účinků má však celková vířivá koupel vliv také na relaxaci, regeneraci organismu a uvolnění duševního napětí. Pomoci tedy může například při poruchách spánku nebo při stavech psychického vyčerpání.

Tuto vodoléčebnou proceduru lze absolvovat nejen v podobě celkové vířivé koupele, ale také jako částečné koupele, která je aplikována pouze na horní či dolní končetiny. V obou případech se délka pohybuje okolo 15 minut. Koupel je také možné doplnit o nejrůznější přísady. Velmi často se setkáváme s vířivou koupelí obohacenou o bylinné extrakty.

Kontraindikacemi celkové či částečné vířivé koupele jsou rozsáhlé kožní defekty, mokvavé skvrny, kolapsové stavy, křečové žíly a horečnatá onemocnění.

Absolvování vířivé koupele je možné například v lázních Luhačovice či Karlova Studánka.

Pobyty obsahující celkovou vířivou koupel

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete celkovou vířivou koupel. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Regenerační léčebný týden s polopenzí

Týden aktivního odpočinku kombinovaný s klasickými léčebnými a wellness procedurami zaměřenými na celkovou tělesnou a duševní pohodu... To je Regenerační léčebný týden s polopenzí ve Františkových Lázních. Těšíme se na Vás!

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Pobyt pro zkrášlení a omlazení

Dopřejte své pleti a svému tělu maximální péči a nechte se hýčkat od profesionálů. Budete se cítit mladší a krásnější. Neváhejte a objednejte si tento jedinečný pobyt pro načerpání energie.

5 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Rekonvalescence po COVID-19

Absolvujte lázeňský pobyt ve Františkových Lázních, který zmírní potíže po onemocnění COVID-19. Jedná se především o harmonizaci plic, zmírnění svalového napětí, zlepšení imunity, snížení pocitu únavy, apod. Těšíme se na Vás.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Kouzelná Šumava

Odpočinkový pobyt "Kouzelná Šumava" v příjemném prostředí Parkhotelu Kašperské Hory s uvolňujícími procedurami a volným vstupem do bazénu s hvězdnou oblohou. Tomu nelze odolat! Vyražte na Šumavu!

3 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Regenerační léčebný týden s polopenzí

Týden aktivního odpočinku kombinovaný s klasickými léčebnými a wellness procedurami zaměřenými na celkovou tělesnou a duševní pohodu... To je Regenerační léčebný týden s polopenzí ve Františkových Lázních. Těšíme se na Vás!

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Vitalita a energie

Načerpejte energii díky blahodárným procedurám. Ve Spa a Kur Hotelu Harvey se Vám vrátí síla i vitalita a budete se cítit jako znovuzrození.

4 noci
polopenze
Zobrazit pobyt