Shiatsu, v překladu tlak prsty, je označení pro druh japonské masáže, která využívá nejen práce prstů, ale také dlaní, kolen, kloubů či loktů. I přes to, že se řadí mezi masážní techniky, nabízí mnohem více než klasická masáž, a například v Japonsku představuje oficiálně uznávanou léčebnou metodu.
Tato technika, jejíž stáří se pohybuje okolo 5 000 let, je spojením tradiční čínské medicíny a západní anatomie. Pro správné provedení je tedy nutná znalost nejen klasické západní medicíny, ale rovněž čínské. Její podstatou je práce s energií, která proudí v akupunkturních drahách, s cílem obnovit její tok a nastolit v těle rovnováhu. Podle čínské medicíny se právě při tomto stavu obnovuje sebeuzdravovací schopnost těla a dochází tak k celkovému uzdravení.
Před samotnou masáží přejíždí zkušený masér rukou nad orgány v horní části těla, čímž zjistí, ve kterých z nich proudí málo energie a ve kterých je jí naopak nadbytek. Cílem shiatsu je pak tuto energii vyrovnat. Za tímto účelem se využívá tlaku na akupunkturní body ležící na akupunkturních drahách, přičemž každá dráha ovlivňuje určitý orgán. Zde můžeme vidět jistou podobnost s akupunkturou. Na rozdíl od ní však nedochází ke stimulaci citlivých bodů jehličkami, ale právě pomocí tlaku nebo doteku.
Pokud jste někdy absolvovali klasickou masáž, může pro vás být rovněž nezvyklé, že shiatsu probíhá na podložce na zemi, v běžném volném oděvu a bez použití různých mastí či olejů. Celkový čas masáže se samozřejmě liší v závislosti na konkrétním masérovi, obvykle se však pohybuje okolo 60 minut. Během nich dochází nejen k uvolnění zablokované energie, ale rovněž k celkové hluboké relaxaci, stimulaci lymfatického oběhu a podpoře životní síly. Pozitivní vliv má shiatsu rovněž při trávicích obtížích, cukrovce, fyzické i psychické únavě, nespavosti, bolestech svalů a kloubů, lámavosti kostí, pomáhá také zlepšit sebevědomí a vztahy s okolím. Hlavní myšlenkou je však těmto problémům předcházet. Při akutních stavech se její absolvování naopak nedoporučuje, podobně jako při osteoporóze, rakovině, křečových žilách, ekzémech nebo poranění pokožky.
Před tím, než se rozhodnete tuto výjimečnou techniku vyzkoušet, měli byste věnovat čas pečlivému výběru maséra. Ne každý se totiž může pochlubit kvalitním vzděláním. Chybu však neuděláte, pokud se svěříte do péče školenému personálu například v Mariánských nebo FrantiškovýchLázních.