Co je saharský závan?

Saharský závan

Na první pohled by se mohlo zdát, že má procedura s poetickým názvem Saharský závan něco společného s prouděním teplého vzduchu. Opak je však pravdou a více než Saharský závan by proceduře slušelo pojmenování saharský zábal. Jde totiž o proceduru, při které se na vybrané místo na těle přiloží velmi teplý obklad. Tím místem mohou být například kolena, lokty či namožená záda. Díky lokálnímu zahřátí se postižené místo prokrví a nastartuje se proces látkové výměny.

Saharský závan se provádí speciální léčivou hlínou, která se nazývá Ghassoul, Rhassoul či Rasul. Jde o jemný jíl, jehož účinky znali již staří Římané a Egypťané. V dnešní době se Ghassoulem můžete setkat v kosmetice. Prodává se pod komerčním názvem marocký jíl. Tato látka se využívá nejen k léčivým zábalům, ale také k péči o pleť či jako přípravek k ošetření vlasů. Jíl neobsahuje žádné chemické příměsi a je bohatý na hořčík, železo, zinek a sodík.

Kromě léčivého zahřívacího efektu působí Ghassoul i na vnější vzhled pokožky. Po použití bude vaše pleť jemná a zklidněná. Zábal Saharský závan působí jednak desinfekčně a zbavuje povrch pokožky nebezpečných bakterií a virů, ale zároveň také antidepresivně. Příjemné teplo uvolňuje svaly a pomáhá tělu k rychlejší regeneraci.

Procedura je příjemná zejména v zimních měsících a užít si ji můžete například v lázních Lednice.