Co je kryoterapie?

Kryoterapie

Ačkoli řada lidí dnes stále ještě neví, co přesně si pod slovem kryoterapie představit, a na mnohé z nich může působit dokonce dojmem čehosi nebezpečného, ve skutečnosti se pod tímto cizím názvem ukrývá zcela nevinná léčba chladem.

Principy kryoterapie jsou prosté. Působením chladu dochází nejprve ke stažení cév a ke zpomalení látkové výměny, následně se dostavuje stav přesně opačný, cévy se roztáhnou až čtyřnásobně, díky čemuž se zlepšuje prokrvení tkáně, která v důsledku toho rychleji regeneruje, zrychluje se metabolismus, a tím pádem je vylučováno mnoho škodlivých a odpadních látek.

Kryoterapii nalezneme jak v podobě lokální tak i celkové. Výhodou lokální terapie je možnost jejího přesného zacílení na postižené místo. K tomu se nejčastěji využívá proud ochlazeného vzduchu, chladivé polštářky, gely nebo spreje. Při celkové kryoterapii vstupujete naopak do kryokomory, neboli kryosauny, a to nejlépe v lehkém sportovním oděvu, s rouškou přes ústa a speciálních dřevácích. Před samotným vstupem absolvujete ještě několikaminutový pobyt v předkomoře, kde se aklimatizujete při cca 60 °C. Teprve poté můžete pokračovat dále do hlavní komory. V té je už poněkud chladněji, teplota se pohybuje od -150 °C do -110 °C.

Nemusíte se však ničeho bát, protože je komora zbavena veškeré vlhkosti, dochází pouze k ochlazení povrchu těla, vnitřní teplota se nemění. V hlavní komoře pak strávíte 2 - 3 minuty. Samozřejmostí je, že při nepříjemném pocitu můžete kryosaunu kdykoliv opustit. Kryoterapie je metodou využívanou již poměrně dlouhou dobu. Do popředí se však dostává hlavně díky svým stále se rozšiřujícím možnostem využití.

Lokální kryoterapie se aplikuje nejčastěji při revmatických potížích, kdy dochází ke znecitlivění místa, a v důsledku toho úlevy od bolesti, ale hojně se využívá také v kožním lékařství. Celková kryoterapie má kromě již zmíněných pozitiv ještě další plus.

Při působení chladu dochází k vyplavování celé řady hormonů, například endorfinů, takzvaných hormonů štěstí, a tak se vám díky pobytu v této komoře navíc zlepší nálada. Kryoterapie je velmi oblíbená také u sportovců, a to nejen k léčbě akutních zranění, ale doporučuje se rovněž k regeneraci pohybového aparátu. Pozitivních efektů dále využívá oblast kosmetiky - dámy zcela jistě potěší její příznivé působení na příznaky celulitidy, cení se však i pro svou schopnost regenerace po psychické i fyzické zátěži a oddálení příznaků únavy.

Návštěvu kryosauny byste však rozhodně měli konzultovat s lékařem. Naprostou kontraindikací jsou například poruchy kardiovaskulárního systému, poruchy periferního prokrvení či akutní respirační onemocnění. Kryoterapii dnes nabízí mezi svými procedurami například Františkovy Lázně, Lázně Teplice nad Bečvou nebo také Mariánské Lázně.

Pobyty obsahující kryoterapii

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete kryoterapii. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Léčebný pobyt

Týdenní léčebný pobyt s 15 procedurami na základě lékařské konzultace. Využijte tohoto pobytu a přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do Hotelu Park v Piešťanech! Vaše tělo Vás jistě odmění.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Rodinná dovolená na 4 noci

Vydejte se s rodinou do Luhačovic a užívejte si bazénu, relaxujte při masáži a vyberte si z inhalace Vincentkou či lokální kryoterapie.

4 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Komplexní lázeňský pobyt Diana

Dopřejte si léčebný pobyt, kde Vám bude na základě lékařského vyšetření sestaven program procedur přímo na míru! Krásy lázeňské oblasti můžete poznávat na kole či pěšky, sportovní vybavení je k zapůjčení v hotelu zdarma.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

TRADICE - Teplice

Máte potíže s pohybovým aparátem, ale nedosáhli jste na poukaz hrazený zdravotní pojišťovnou? Tak právě pro Vás máme nachystaný tento balíček, který plně kopíruje komplexní lázeňskou péči. Čeká na Vás intenzivní individuální léčebný program, který Vám na dlouhé týdny a měsíce uleví od bolestí.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt