Co je kryoterapie?

Kryoterapie

Ačkoli řada lidí dnes stále ještě neví, co přesně si pod slovem kryoterapie představit, a na mnohé z nich může působit dokonce dojmem čehosi nebezpečného, ve skutečnosti se pod tímto cizím názvem ukrývá zcela nevinná léčba chladem.

Principy kryoterapie jsou prosté. Působením chladu dochází nejprve ke stažení cév a ke zpomalení látkové výměny, následně se dostavuje stav přesně opačný, cévy se roztáhnou až čtyřnásobně, díky čemuž se zlepšuje prokrvení tkáně, která v důsledku toho rychleji regeneruje, zrychluje se metabolismus, a tím pádem je vylučováno mnoho škodlivých a odpadních látek.

Kryoterapii nalezneme jak v podobě lokální tak i celkové. Výhodou lokální terapie je možnost jejího přesného zacílení na postižené místo. K tomu se nejčastěji využívá proud ochlazeného vzduchu, chladivé polštářky, gely nebo spreje. Při celkové kryoterapii vstupujete naopak do kryokomory, neboli kryosauny, a to nejlépe v lehkém sportovním oděvu, s rouškou přes ústa a speciálních dřevácích. Před samotným vstupem absolvujete ještě několikaminutový pobyt v předkomoře, kde se aklimatizujete při cca 60 °C. Teprve poté můžete pokračovat dále do hlavní komory. V té je už poněkud chladněji, teplota se pohybuje od -150 °C do -110 °C.

Nemusíte se však ničeho bát, protože je komora zbavena veškeré vlhkosti, dochází pouze k ochlazení povrchu těla, vnitřní teplota se nemění. V hlavní komoře pak strávíte 2 - 3 minuty. Samozřejmostí je, že při nepříjemném pocitu můžete kryosaunu kdykoliv opustit. Kryoterapie je metodou využívanou již poměrně dlouhou dobu. Do popředí se však dostává hlavně díky svým stále se rozšiřujícím možnostem využití.

Lokální kryoterapie se aplikuje nejčastěji při revmatických potížích, kdy dochází ke znecitlivění místa, a v důsledku toho úlevy od bolesti, ale hojně se využívá také v kožním lékařství. Celková kryoterapie má kromě již zmíněných pozitiv ještě další plus.

Při působení chladu dochází k vyplavování celé řady hormonů, například endorfinů, takzvaných hormonů štěstí, a tak se vám díky pobytu v této komoře navíc zlepší nálada. Kryoterapie je velmi oblíbená také u sportovců, a to nejen k léčbě akutních zranění, ale doporučuje se rovněž k regeneraci pohybového aparátu. Pozitivních efektů dále využívá oblast kosmetiky - dámy zcela jistě potěší její příznivé působení na příznaky celulitidy, cení se však i pro svou schopnost regenerace po psychické i fyzické zátěži a oddálení příznaků únavy.

Návštěvu kryosauny byste však rozhodně měli konzultovat s lékařem. Naprostou kontraindikací jsou například poruchy kardiovaskulárního systému, poruchy periferního prokrvení či akutní respirační onemocnění. Kryoterapii dnes nabízí mezi svými procedurami například Františkovy Lázně, Lázně Teplice nad Bečvou nebo také Mariánské Lázně.

Pobyty obsahující kryoterapii

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete kryoterapii. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Týden pro posílení imunity

Nastartujte svůj imunitní systém ve Spa Resortu PAWLIK - AQUAFORUM ve Františkových Lázních! Těšit se můžete na léčebné procedury, jógu, solnou jeskyni, kryosaunu, cvičení, infuzi vitamínu C, infuzi glutathionu pro nastartování imunity, a mnoho dalšího.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Komplexní lázeňský pobyt Diana - 7 nocí

Dopřejte si komplexní lázeňskou léčebnou péči s využitím přírodní slatiny z místního zdroje a přírodní minerální vody z místního pramene Štěpánka. Náš vlastní lékař Vám sestaví individuální léčebný plán, aby pobyt u nás přispěl ke zlepšení Vašeho zdravotního stavu.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Léčebný program LIGHT na 14 nocí

Léčebný program LIGHT na 14 nocí. Přijeďte si odpočinout a užijte si 12 léčebných procedur. Dopřejte si zasloužený relax.

14 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Uvolnění a relaxace na 7 nocí

Užijte si týden plný uvolnění a relaxace v Mariánských lázní. Využijte vyhřívaný bazén s protiproudem a dopřejte si zasloužený odpočinek.

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Ozdravný pobyt pro pevné zdraví na 14 nocí

Lázeňský pobyt na 14 nocí v Mariánských lázní. Užijte si čtrnáct dní plné péče s 28 procedurami. Nechte o sebe pečovat odborníky.

14 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Komplexní léčebný pobyt na 14 dní

Dopřejte si komplexní léčebný pobyt. Zapomeňte na každodenní starosti a nechte o sebe pečovat. Je pro Vás připraveno 42 procedur.

14 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt