Kneippova lázeň je otužovací vodoléčebná procedura, se kterou se můžete setkat nejen v lázních, ale i ve většině wellness hotelů. Jednoduché střídání ohřívání a ochlazování dolních končetin vám může pomoci od celé řady zdravotních obtíží. Tím, kdo dal proceduře jméno a jako první odhalil její blahodárné účinky, je německý farář a léčitel Sebastian Kneipp. Ten žil v 19. století a k myšlence léčby vodou ho dovedly znalosti Vincenze Priessnitze, který je spojený s lázněmi Jeseník.
Tato střídavá nožní koupel neboli šlapací koupel je tvořena zpravidla 2 chodníčky či nádržkami s teplou a chladnou vodou. Dno nádrží či chodníčků může být pokryto oblázky, které při chůzi stimulují a masírují plosku nohy. Chladná voda by měla mít maximálně 15 °C, teplá je zpravidla vyhřátá na 40 °C. Jako první se doporučuje nohy namočit do teplé lázně a poté je prudce zchladit. To celé byste měli opakovat alespoň 5 minut.
Pokud je k dispozici pouze chladná voda, nohy se ohřívají zvednutím do výšky (vsedě nebo vleže). Setkat se také můžete s venkovní Kneippovou lázní či Kneippovým chodníčkem. Při venkovní proceduře se zpravidla využívá studené vody z potůčku či říčky a pro masáž nohou jsou využity různé přírodniny, jako například šišky, kamínky, klacíky a podobné.
I přesto, že je Kneippova lázeň velmi primitivní procedura, přináší celou řadu zdravotních benefitů. Především jde o otužovací proceduru, takže při pravidelném aplikování této metody můžete zlepšit svou imunitu. Zároveň budujete odolnost a pevnou vůli. Díky prudké změně teplot dochází k intenzivnímu prokrvení nohou a stimulaci celého oběhového systému. Kneippova lázeň vás může zbavit nejen bolesti nohou, ale také třeba bolesti hlavy či poruch spánku. Nezanedbatelný je i pozitivní vliv na léčbu křečových žil.
Kneippovu lázeň si můžete vyzkoušet v Třeboni a nebo v Nových Hradech.