Co je shirodhara (masáž třetího oka)?

Shirodhara (masáž třetího oka)

Magická, tajemná a velmi starobylá je tradiční ajurvédská procedura Shirodhara. Takzvaná masáž třetího oka se provádí za pomocí nahřátého oleje, případně jiné tekutiny, která pomalu stéká tenkým pramínkem do oblasti “třetího oka”. To se nachází zhruba uprostřed čela mezi obočím.

Název Shirodhara pochází ze sanskrtu a jde o složeninu dvou slov - shiro = hlava a dhara = proud. Celé proceduře by měla předcházet buď celotělová olejová masáž, a nebo speciální indická masáž hlavy. Po proceduře je doporučený dlouhý odpočinek. Podle ajurvédského učení probouzí Shirodhara v těle oheň, a proto je potřeba nechat všechny pocity, které v mysli masáž probudí, doznít.

Shirodhara má velmi intenzivní zklidňující a očistné účinky. Díky masáži třetího oka se okamžitě zkoncentrujete a prožijete příjemný pocit bytí “tady a teď”. Jemná masáž teplým olejem působí také na migrénu, bolesti hlavy, zlepšuje paměť a zlepšuje kvalitu spánku. Překvapivě vám může zmírnit příznaky žaludečních vředů, cukrovky či astmatu. Teplý olej také pomáhá vyhladit první vrásky a díky omlazujícím účinkům procedury budete doslova zářit.

Pronikněte do tajů umění indických masáží a otevřete si vaše třetí oko třeba v Lázních Bělohrad nebo v Lednici.