Co je vířivá koupel?

Vířivá koupel

Jednou z velice příjemných lázeňských procedur, která má využití nejen jako součást léčebného programu, ale patří také mezi volně prodejné procedury s výrazným relaxačním účinkem, je vířivá koupel. Tato léčebná metoda je založena na podobném principu jako hydromasáž. Spolu s níž se řadí mezi vodní masážní procedury, přesto má však svá specifika a odlišnosti.

Na rozdíl od hydromasáže se totiž neprovádí v nerezové, ale v plastové vaně, která je svým tvarem uzpůsobená tak, aby bylo dosaženo maximálního pohodlí. Odlišné je rovněž rozmístění trysek. Hydromasážní vana má trysky zabudované po celém svém obvodu, zatímco ve vaně určené pro vířivou koupel bychom nalezli pouze 2 trysky, a to v její přední a sedací části. U obou procedur je pak vířivého účinku dosaženo tím, že je voda z vany nasávána čerpadlem a opět vháněna zpět tryskami, přičemž je zároveň přivzdušněna.

Spojení tohoto silného mechanického účinku vířící vody s relativně vysokou teplotou vody působí nejen relaxačně, ale má také výrazně uvolňující efekt. Díky proudění vody a její teplotě dochází při vířivé koupeli k prokrvení tkání, což má následně vliv na uvolnění svalů a jejich regeneraci. Toho se využívá zejména při bolestech pohybového aparátu, poúrazových stavech či funkčních poruchách. Koupel se rovněž doporučuje při artróze kloubů, kdy zvyšuje jejich pohyblivost, při problémech s páteří, dále léčí a zmírňuje příznaky respiračních chorob a alergií.

Opomenout nelze samozřejmě ani již výše zmíněný relaxační účinek. Během procedury dochází k odeznění duševního napětí a stresu, a vířivá koupel je proto vhodná například u osob, které trpí poruchami spánku nebo jsou vystaveny velkému psychickému nátlaku.

Vířivá koupel se provádí ve vodě o teplotě 36 - 37 °C a její délka se pohybuje okolo 15 minut. Kromě celkové vířivé koupele je možné se také setkat s částečnou vířivou koupelí, která se aplikuje buď na horní, nebo na dolní končetiny, a to podle potřeb pacienta. Koupel lze doplnit o nejrůznější přísady, například bylinné či rašelinové, a tak účinky procedury dále rozšířit.

Absolvování vířivé koupele však není vhodné při hořečnatých stavech, rozsáhlých kožních defektech, mokvavých skvrnách, kolapsových stavech či varixech.

Vířivou koupel si můžete dopřát například v lázních Karlova Studánka, Velké Losiny, Teplice nad Bečvou či v lázních Luhačovice.

Pobyty obsahující vířivou koupel

Vybrali jsme pro Vás ty nejlepší pobyty z naší nabídky, ve kterých najdete vířivou koupel. Další procedury a celý obsah pobytového balíčku si můžete zobrazit po kliknutí na tlačítko „Zobrazit pobyt”.

Léčba dýchacích cest

Trápí Vás nemoci dýchacích cest? Svěřte se do rukou specialistů a využijte tento ozdravný balíček, který je plný léčebných procedur. Užijte si také volný vstup do vodního relax centra a chůzi s nordic walking holemi.

7 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

FIT extra 7 denní- lázně i wellness každý věk

Pro plnou regeneraci těla i jako prevence je určen tento speciálně sestavený program. Profesionálně cílené terapie Vám opět navrátí sílu a svěžest. K léčbě se využívají léčivé přírodní zdroje v souladu s moderními a osvědčenými postupy. Vše umocňuje relax na čistém vzduchu obohaceném silicemi okolních lesů a blahodárná minerální voda.

6 nocí
plná penze
Zobrazit pobyt

Regenerační léčebný týden s polopenzí

Týden aktivního odpočinku kombinovaný s klasickými léčebnými a wellness procedurami zaměřenými na celkovou tělesnou a duševní pohodu... To je Regenerační léčebný týden s polopenzí ve Františkových Lázních. Těšíme se na Vás!

7 nocí
polopenze
Zobrazit pobyt

Zdravý víkend na 2 noci

Vyražte si na víkend na Slovensko a prožijte zdravý pobyt. Vychutnáte si 3 léčebné procedury, získáte bonusy jako Liptov Region Card, vstupy do bazénu a vitálního světa.

2 noci
plná penze
Zobrazit pobyt

Romantický pobyt na 2 noci

Romantika v Piešťanech! Dopřejte si se svým partnerem pobyt plný lásky, kouzelných procházek, relaxace a odpočinku. Čeká na Vás odpočinková masáž, vířivka, romantické koupání v hotelovém bazénu i romantická večeře při svíčkách a lahví Prosecca.

2 noci
polopenze
Zobrazit pobyt

Pohádková romantika ve dvou s polopenzí

Užijte si pobyt plný romantiky. Čeká na Vás snídaně na pokoji, večeře při svíčkách, aroma masáž a vířivka, ve které si užijete zasloužený relax ve dvou.

1 noc
polopenze
Zobrazit pobyt