AKTUÁLNĚ: Poukazy pro zdravotníky již na Spa.cz nepřijímáme. Děkujeme za pochopení.

Co je pivní lázeň?

Pivní lázeň

Pivní lázeň je procedura, která patří v České republice k těm vůbec nejoblíbenějším. Pivo má u nás totiž dlouholetou tradici a na pivovar zde narazíte na každém kroku.

Pivní koupele jako takové jsou známé již od starověku, ale v té doby šlo pouze o koupel ve vodě s příměsí obilného sladu a různých dochucovadel. Chmel jako hlavní surovina pro výrobu se na scéně objevuje až kolem roku 768. Na konci 20. století se poprvé začíná mluvit o tom, že pivo je nápoj s omamnými účinky, ale má také řadu dalších zdravotních benefitů.

V novodobém wellness se s pivní koupelí mohli hosté poprvé setkat v hotelu Klosterbrauerei Neuzelle v Německu. U nás byl průkopníkem pivních koupelí jako relaxační procedury pivovar Chodovar v Chodové Plané na Tachovsku. V současné době nabízejí proceduru pivní lázeň jak specializované wellness hotely, tak i malé pivovary s ubytováním.

Lázeň probíhá buď v klasické vaně, případně se můžete setkat i se stylovou vanou podobnou pivnímu sudu či s měděnou vanou, která zase připomíná pivovarské kotle na vaření piva. Základem lázně je teplá voda v teplotě 34 - 38 °C, pivní extrakt s příměsí pivovarských kvasnic a bylinná směs. Každý pivovar volí pro pivní koupel vlastní recepturu. Samozřejmostí je i ochutnávka piva, která při koupeli zajistí dostatečný pivní režim a přísun vitamínů a minerálů. Pivo můžete dostat profesionálně načepované, případně vám bude k dispozici pípa, díky které se můžete obsloužit sami. Za dobu koupele, tj. 20 - 30 minut byste ale rozhodně neměli vypít více než 1 - 2 půllitry.

Po koupeli si rozhodně dopřejte dostatečně dlouhý odpočinek. Zabalte se do deky či do teplého županu a nechte účinky procedury doznít.

Pivní lázeň si užijí jak muži, tak i ženy, protože pivo nejen výborně chutná, ale má především skvělé účinky na naši pokožku. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, které mohou pomoci s akné, vyrážkou či s celulitidou. Díky obsaženým antioxidačním látkám se z těla prostřednictvím kůže dostávají pryč škodlivé látky. Odumřelé buňky zase pomáhá odstranit jemný peeling z pivovarského mlatu. Pití piva při koupeli snižuje stres a pomůže se správným trávením.

Pivní koupel si můžete dopřát třeba v Kutné Hoře, ve Františkových Lázních a nebo v Klášteře Hradišti nad Jizerou.